timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Gra planszowa „Black Mirror: Nosedive” to wydana przez  Rebela planszówka  zainspirowana serialem „Black Mirror”, konkretnie odcinkiem „Nosedive”, który w polskim tłumaczeniu ma tytuł „Na łeb na szyję”. Jest to odcinek, który pokazuje życie osób w świecie gdzie się liczy jak cię oceniają ludzie. Każdy każdemu daje gwiazdki, jedna z bohaterek, aby mieć ładniejsze, lepsze mieszkanie musi sobie podnieść ranking. Robi wszystko, co może, ale ostatecznie wszystko idzie nie tak i sama jest uznana za wariatkę.

Black Mirror Nosedive – To nie zwykła „planszówka”

Gra toczy się na planszy oraz w aplikacji. Aplikacja jest potrzebna w grze. Na początku właśnie w niej wpisuje się imiona graczy, po czym ona daje każdemu określony ranking. Zaczyna osoba z najwyższym rankingiem i jest ona influecerem oraz otrzymuje żeton z gwiazdką. Każdy wybiera sobie pionek i kładzie na wybranym polu start, z potasowanej tali stylu życia, każdy otrzymuje pięć kart. Influencer dobiera tyle kart ile jest graczy i kładzie kilka odkrytych i kilka zakrytych na przykład: w grze na cztery osoby można położyć dwie karty odkryte, dwie zakryte oraz robi z nich 4 rzędy.

Każdy z graczy kładzie pionek na wybranym polu i wykonuje akcje z nim związaną, na przykład, dobiera dwie karty, kładzie jedną zakrytą kartę na wybrany stos lub może zdobyć żeton doświadczenia, który doda mu punkty w rankingu w aplikacji. Jeśli ktoś chce położyć pionek gdzie już jest jakaś osoba musi jej oddać jedną kartę z ręki, można też przenieść się na inne pole start i dobrać jedną kartę. Kolejną fazą jest faza doświadczeń, która toczy się w aplikacji. Każdy wybiera doświadczenie dla innych graczy, gdy każdy dostanie doświadczenia wybiera najlepsze i najgorsze doświadczenie, co wpływa na punkty w rankingu. Następną rundę zaczyna gracz z największą ilością punktów, zaznacza się również, kto zdobył żeton doświadczenia oraz czy ktoś wylosował kartę podwójnej straty.

black mirror nosedive GameBy

Black Mirror Nosedive – Jak wygląda rozgrywka?

Gra kończy się po 3 rundach i następuje liczenie punktów. Na początek każdy gracz wybiera jeden ze stosów ułożonych na początku kart zaczynając od tego z najmniejszą ilością punktów. Następnie odrzuca się wszystkie karty, które mają więcej gwiazdek niż on w rankingu, np.: jedna osoba ma ranking 3,5 to odrzuca karty z 4 i 5 gwiazdkami. Następnie sumuje się gwiazdki, i za każdy zestaw jedna karta niebieska, zielona i czerwona otrzymuje dwa punkty, np.: gracz posiada 3 karty niebieskie, 2 zielone i 1 czerwoną, więc otrzymuje 2 punkty, inna osoba ma 2 karty niebieskie, 3 zielone oraz 2 czerwone i ta osoba otrzymuje 4 punkty. Jest również karta tracisz punkt, na koniec gry każdy odejmuje sobie tyle punktów ile ma kart tracisz punkt.

black mirror nosedive GameBy

Black Mirror Nosedive – Podsumowanie

Podsumowując, gra jest dość skomplikowana, może trochę zająć zanim się dojdzie co się robi, w którym momencie, ale instrukcja przychodzi z pomocą. Dużym plusem jest pomysł na grę oraz ukazanie życia uzależnionego od rankingu, aplikacja licząca ranking, w ogóle użycie telefonu jest tutaj dużym atutem. Jednak aplikacja nie jest dopracowana, czasem wyrzuca błędy, zmienia kolor czcionki tak, że nie da się nic przeczytać, więc potrzeba tutaj dużo cierpliwości.

Nie jest to tradycyjna planszówka, właśnie ze względu obecności telefonu w rozgrywce. Myślę, że to świetna gra dla osób, którym ten odcinek „Black Mirror” się podobał oraz dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego i w ramach gry „uzależnić swoje życie od rankingu”. Osobiście uważam, że to jest ciekawy koncept, aplikacja mam nadzieję, będzie mieć aktualizację  naprawiającą błędy, do tego sama rozgrywka jest ciekawa i trzeba się namęczyć, aby wygrać. Ostatecznie oceniam grę na 9/10.

Oferta Specjalna

Koniecznie sprawdźcie wyjątkowa promocję na grę planszową Black Mirror Nosedive w sklepie Bordeo.pl  przygotowaną specjalnie dla czytelników GameBy.pl

Życzymy Miłego Grania!

[wp-review]