timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Większość gier wszelkiego rodzaju jest umieszczana w jakichś istniejących już realiach. Czy byłyby one bazowane na rzeczywistości, czy też na światach stworzonych przez różnorakich autorów fikcji. Produkcje umieszczone na takich, szczególnie dobrze znanych fundamentach, są z reguły bardzo popularne i nie inaczej jest z tytułami opartymi na światach Warhammer wykreowanych przez Games Workshop!

Czym są światy Warhammer?

Historia uniwersów Warhammer rozpoczeła się w latach 80. jako kreacji firmy Games Workshop. Początkowo mowa była tylko o bitewnych grach planszowych oraz RPG przypominających sławne Dungeons&Dragons. Jednakże z czasem zaczeły się również pojawiać dokładniejsze opisy świata i nowele. Dodatkowo po rozpowszechnieniu się komputerów, także i gry na platformy PC.

Warhammer 40k/30k

Gry z uniwersów Warhammer - Warhammer 40k/30k

„W ponurym mroku dalekiej przyszłości, jest tylko wojna”

Cytat ten świetnie przedstawia realia mających miejsce w czterdziestym pierwszym milenium. Ludzkość, która ledwo przetrwała swój upadek ze świetności, mający miejsce w mrocznej erze technologii, znajduje się już od dziesięciu tysięcy lat w cyklu nieskończonych wojen.

Początkowo Imperatorowi udało się zjednoczyć ludzkość w celach odbudowy jej dawnej potęgi, lecz na początku trzydziestego pierwszego tysiąclecia rozpoczęła się woja domowa galaktycznej skali, która sprowadziła marzenia ludzkości o powrocie do świetności w ruinę.

Teraz Imperium Ludzkości walczy ze swymi wrogami na wielu frontach. A ci przeciwnicy są bardzo różnorodni. Od Eldarów i ich mrocznych kuzynów, poprzez zielonoskórych Orków i Nekronów, aż do wyznawców mrocznych bogów.

Warhammer Fantasy

Gry z uniwersów Warhammer - Warhammer Fantasy

Świat Warhammera Fantasy jest w pewnym sensie bardzo podobny do naszego. Sam rozkład kontynentów jest bardzo podobny do tych Ziemskich. Jeśli idzie zaś o różne frakcje, to wyraźnie widoczne są inspiracje z czasów średniowiecza i renesansu.

Patrząc na stary świat, będący odpowiednikiem naszej Europy, można bardzo szybko zauważyć te powiązania. Imperium jest bazowane na renesansowym Świętym Cesarstwie Niemieckim, Bretonia jest połączeniem późno średniowiecznych Anglii i Francji z dużą dozą mitów o królu Arturze. Kislew to połączenie Polski i Rosji ze sławną Kislewicką Husarią ujeżdżającą niedźwiedzie. Zaś na północnym odpowiedniku Skandynawii możemy znaleźć Norskan, którzy są efektywnie barbarzyńskimi wikingami czczącymi mrocznych bogów.

Świat Warhammera Fantasy jest wielce ciekawy, różnorodny i jak najbardziej zasługuje na eksploracje. Zakładając jednak, że nie bierze się pod uwagę jego nielubianej kontynuacji, jaką jest „Age of Sigmar”

Interesujące hobby – Warhammer jako „tabletop”

Gry z uniwersów Warhammer - tabletop

Warhammer miał swoje początki właśnie w formie sławnego „tabletopa”. Przyjmował on różne formy, ale najbardziej znaną jest ta, w której dwie lub więcej armii ścierałoby się w polu. W tej postaci hobby to staje się niestety jednak bardzo drogie. Sam zakup modeli jest bardzo kosztowny, a otrzymuje się je niepomalowane. Na pomalowanie ich trzeba poświęcać jeszcze wiele godzin i dodatkowe środki finansowe.

Same zaś rozgrywki potrafią trwać wiele godzin, a czasem nawet muszą być rozkładane na kilka dni. Jakkolwiek jest to z pewnością świetna metoda spędzania czasu z innymi, to jest to nie dla każdego.

Świat komputerowych gier z Warhammera – co dobre, a co złe?

Gry z uniwersów Warhammer - Gry komputerowe

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, iż takie duże uniwersa posiadają swoją reprezentację wśród gier komputerowych. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, nie są to gry, o których bardzo dużo się słyszy.

Najprawdopodobniej najsłynniejszymi z nich są tytułu z serii Dawn of War znane ze swej jakości (pomijając 3 pozycje naturalnie), gra Space Marine renomowana jako świetna strzelanka trzecioosobowa, oraz Total War: Warhammer 2 przenoszący sławną serię Creative Assembly do tego świata fantasy. Te produkcje są wielce warte każdej wydanej na nie złotówki oraz każdej spędzonej godziny rozgrywki.

Jednakże nie wszystko jest tu tak piękne. Są niestety i gry umieszczone w tym sporadycznie reprezentowanym na rynku świecie, które bardzo zawiodły fanów Warhammera. Jednym z najgorszych przykładów gry umieszczonej w tych realiach jest Warhammer 40,000: Eternal Crusade.

Tytuł ten obiecywał graczom olbrzymie ilości zawartości produktu końcowego, korzystając z pragnienia i pieniędzy fanów WH40k na powstanie gry podobnej do PlanetSide 2 a skończył jako co najwyżej poniżej przeciętna strzelanka, która z czasem musiała przejść w grę „Free to Play” aby kontynuować swe istnienie.

Krótko podsumowując

Uniwersa Warhammer są pełne ciekawych historii i mają wielu zagorzałych fanów. Przez ostatnie lata zauważalne było to, iż coraz więcej tytułów umieszczonych w światach kreacji Games Workshop zostało ogłaszanych. Warhammery mają świetlaną przyszłość na rynku gier. Co za tym idzie, coraz więcej graczy zacznie zgłębiać sekrety uniwersów Warhamer.

Jeśli zaś idzie o inną godną polecenia gre z uniwersum Warhammer, to powinienem wspomnieć o Warhammer 40k: Gladius Relics of War. O niej możesz przczytać w jednym z moich poprzednich artykułów – Gry 4x

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły