timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Każdy gracz musiał kiedyś doświadczyć poczucia, które mówiło mu, że nie wie, w co grać, gdyż we wszystkim się już wypalił. Szuka wtedy jakiejś nowej gry, nowej alternatywy, która umożliwi mu przeżycie wielu godzin nowego, wciągającego doznania. Tylko gdzie takie znajdzie? Jakie produkcję przyciągną jego uwagę? Otóż zrobią to gry 4x!

Gry 4x – Czego się po nich spodziewać?

O grach 4x słyszał kiedyś każdy komputerowy strateg. Eksploracja, ekspansja, eksploatacja, eksterminacja, o to właśnie w nich chodzi. Gracz rozbudowuje swe imperium od jego zalążku, prowadząc je aż do osiągnięcia kontroli nad światem!

Może to osiągnąć, chociażby poprzez kompletne unicestwienie swojej opozycji, tworzenie sojuszów, prowadzenie skomplikowanych intryg i na wiele innych sposobów! Same tła gier są też wielce różnorodne. Od światów fantasy przez podbicia po galaktyki pełne obcych i intrygujących ras!

Stellaris – Nadszedł czas na podbój galaktyki!

Stellaris to wielce popularna produkcja Paradoxu wydana w 2016 roku. Umieszcza ona gracza jako przywódcę własnego państwa walczącego o dominację w galaktyce. Spotyka on wielce różnorodne rasy i olbrzymie ilości dróg, którymi może podążać, aby spełnić swe celce!

Może chcieć utworzyć pacyfistyczną frakcję, zawsze szukającą pokojowych i korzystnych dla obu stron rozwiązań lub też ksenofobiczne imperium, które eksterminuje wszelkie obce rasy!

Dla niektórych dużym plusem tej gry są też jej modyfikację! Chcesz się przenieść do świata Star Wars lub Warhammer 40k? Stelaris ma na to mody!

Endless Legend – Ten świat, Należy do mnie!

Gry 4x - Endless Legend

Endless Legend jest grą stworzoną przez Amplitude Studios i wydaną w 2014 roku. Gracz ma do wyboru 13 ras, z których każda czymś się wyróżnia. Każda z frakcji posiada własną interesującą historię oraz unikatowe mechaniki, dzięki którym eksplorujemy i podbijamy ciekawy świat planety Auriga pozostawionej przez rasę enigmatycznych Bezkresnych.

Jest to świetny wybór dla miłośników uniwersów fantasy połączony tym samym uniwersum ze świetnymi grami Endless Space!

Dominions 5 – Kiedy bogowie idą na wojne!

Gry 4x - Dominions 5

Dominions 5 zostało wydane pod koniec 2017 roku przez Ilwinter Game Design. Gra jest bardzo wyjątkowa, jak na te wydawane w dzisiejszych czasach. Nie występuje żadna dyplomacja między graczem a SI, a w wypadku rozgrywki dla wielu graczy wszystkie umowy muszą mieć miejsce poza samą grą.

Jeśli idzie zaś o sam cel rozgrywki, to kieruje się wyznawcami wykreowanego przez gracza boga samozwańca, który sam też może uczestniczyć w starciach mających na celu ascendencje do boskości!

Gra wyróżnia się też tym, że  posiada jedynie grafikę 2D. Mimo tego jest przyjemna dla oka, a sama rozgrywka potrafi wciągnąć swą głębokością.

Sins of a Solar Empire Rebelion – To mój układ słoneczny!

Gry 4x - Sins of a Solar Empire

Sins of a Solar Empire Rebelion to wydana przez Stardock Entertainment w 2012 roku strategia 4x czasu rzeczywistego. Gracz przejmuje w niej kontrole nad rozwijającym się imperium słonecznym walczącym o dominacje w swoim układzie!

Budowane są stocznie, okręty bojowe, statki kolonizacyjne, kopalnie asteroid i różnorakie struktury defensywne, wszystkie powoli zbliżające gracza ku ostatecznemu zwycięstwu!

Mimo swoich lat, cały czas jest jak najbardziej przyjemną dla oka i posiada też wiele modyfikacji przenoszących ją do uniwersów Star Wars, Halo i innych! Jest ona jak najbardziej warta dziesiątek godzin rozgrywki!

Gladius Relics of War – There is ONLY WAR!

Gry 4x - Gladius Relics of War

Gladius Relics of War to wydana przez Slitherine Ltd. w lipcu 2018 roku produkcja Proxy Studios. Przejmuje się w niej kontrole nad jedną z potężnych sił wywodzących się z uniwersum Warhammer 40k! Do wyboru mamy Orków, Adeptus Astartes, Gwardię Imperialną, Nekronów, oraz jeśli chcemy podarować twórcom trochę więcej kapitału, Tyranidów, i Marines Chaosu!

Gladius reprezentuje klasyczne podejście do strategii 4x z heksagonalną mapą i eksploracją zniszczonego wojną świata Gladius Prime! Relics of War to świetny wybór gry 4x dla fanów uniwersum Warhammer 40k!

Krótko podsumowując

Na rynku jest wiele świetnych tytułów 4x dla graczy poszukujących niezliczonych godzin świeżej, wciągającej rozrywki! Oczywiście wiele innych pereł tego gatunku pominąłem, ale te powyższe są idealnym wstępem dla każdego komputerowego stratega!

Jeśli interesują Cię również gry strategicznie z elementami budowania, to przeczytaj mój artykuł przedstawiający 5 takich świetnych pozycji!

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły