timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Mimo, że zwykle się nad tym nie zastanawiamy, to rozmowy pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki nim osiągamy wiele rzeczy, to one grają główną rolę w relacjach międzyludzkich. Potrafią także rozwiązywać problemy, pomagać innym ludziom, dzielić się wrażeniami itp. Krótko mówiąc, dzięki rozmawianiu można osiągnąć wszystko. Ale jak sprawić, że zwykła rozmowa, stanie się czymś, co zapadnie nam w pamięć? A także co zrobić, jeżeli jesteśmy nieśmiali, bądź uważamy, że nie mamy o czym rozmawiać? O tym w dzisiejszym #Pogadajmy.

Rozmowa – wyciągajmy z niej to, co najlepsze

Jak się okazuje, rozmowy mogą kształcić. Dla niektórych nie jest to żadna nowość, ale nie chodzi mi tylko o rozmowy na stricte naukowe czy poważne tematy. Codzienne pogawędki mogą nas inspirować, pokazywać nam punkt widzenia rozmówcy, a także zacieśniać międzyludzkie relacje.

Oczywiście, z rozmów poważnych, rzeczowych i analitycznych można wiele wyciągnąć, ale według mnie, najwięcej uczymy się właśnie z bardziej błahych konwersacji.

Rozmowa - Gameby.pl

Zdarza się również tak, że potrafimy rozmawiać z kimś na temat, który jest nam niezwykle bliski. Możemy wtedy dowiedzieć się czegoś interesującego i jednocześnie przekazać coś wartościowego osobie,  z którą rozmawiamy.

Szukanie wspólnych zainteresowań u rozmówców jest w porządku, jednak warto uważać i nie przesadzić z mówieniem wyłącznie o jednej rzeczy. To bardzo dobrze, jeżeli posiadamy ciekawe pasje, ale warto pokazać się innym z różnych stron.

Nieśmiałość, jak ją pokonać?

Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób ma problemy z nawiązywaniem dialogów. Tłumaczą się tym, że są nieśmiali, słabo idzie im sama konwersacja lub nie mają o czym rozmawiać.

Szczerze, uważam, że takie osoby, mają bardzo złe podejście do tematu rozmów. Zwykle są to naprawdę wartościowi ludzie, którzy przez to, że nie pokazują prawdziwego siebie w rozmowie, są niezauważani. Ich potencjał zostaje zmarnowany.

Rozmowa - Gameby.pl

Moim zdaniem, zawsze znajdzie się jakiś temat do rozmowy. Może być to na przykład praca, zainteresowania, życiowa sytuacja, książkowe, bądź filmowe gusta, miejsce, w którym obecnie znajdują się rozmawiający ludzie, czy cokolwiek innego, co wpadnie Wam do głowy.

Chodzi jedynie o to, żeby samemu stwierdzić, czy dana rzecz jest ciekawa i warta powiedzenia. Według mnie, niewinny small talk może przekształcić się w naprawdę interesującą rozmowę. Wystarczy tylko chcieć mówić.

Dyskusje, warte czy niewarte prowadzenia?

O dyskusjach krążą zgoła różne opinie. Jedni są ich przeciwnikami, twierdząc, że zwykle prowadzą one do kłótni, a dyskusje na większość tematów są bezsensowne. Znajdą się również entuzjaści dyskutowania. Ja akurat stoję bardziej po stronie tych drugich. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Według mnie, tylko nieumiejętnie prowadzone dyskusje prowadzą do sprzeczek i nieporozumień. Przykładowo, nic nie dadzą rozmowy z fanatykami, którzy zawzięcie stoją przy swoim, niezależnie od argumentów drugiej strony. Takich sytuacji warto jednak unikać. Natomiast w sytuacji, kiedy ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami i opinią na dany temat, popierając swoje zdanie sensownymi argumentami, da się z dyskusji wiele wyciągnąć.

Rozmowa - Gameby.pl

Należy oczywiście pamiętać o kulturalnej rozmowie i uwzględnić to, że każdy czasem tkwi w błędnym, niewłaściwym przekonaniu. Trzeba także zrozumieć, że na niektóre pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, i nie ma sensu szukać jej na siłę.

Słowa mają moc

Warto pamiętać, że rozmowa może mieć wpływ nie tylko na nas, ale także na naszych rozmówców. Słowa mogą kogoś zainspirować, pocieszyć, napełnić optymizmem, ale również zranić, zdemotywować, czy wprowadzić w błąd. Bądźmy tego świadomi i wykorzystujmy to w dobrych celach.

Rozmowa - Gameby.pl

Podsumowując, warto rozmawiać. Rozmowy mają wiele pozytywnych cech i wiele dobrych skutków. Dobrze więc starać się wyciągać z nich jak najwięcej i nie przejmować się nieśmiałością. To właśnie dzięki rozmowom, można stać się bardziej otwartym.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły