timer
Przewidywany czas czytania to 5 minut.

Moim jednym z marzeń było i jest posada gospodarza teleturnieju. Marzę o tym, by w jakimś Polsacie, TVN czy w ostateczności TVP popytać uczestników i poinformować ich o wygraniu dużych pieniędzy. Ech… Marzenia. Gdyby ktoś pytał mnie, co takiego zrobiłem, by nim zostać? To odpowiedź moja będzie miodem na uszy Coacherów. UWAGA!, WERBLE PROSZĘ: NIC! (Nawet nie zrobiłem sobie wizualizacji à la Jakóbiak). Przepraszam, niewiele zrobiłem. Zanim zacząłem tę całą blogerkę, wysyłałem telewizjom i producentom moje pomysły na teleturnieje. Takim moim pomysłem było przyspieszone 1 z 10, czyli „Milion Czeka”, czy na przykład pomysł pod tytułem „Ty wybierasz”, lub „Kasa na 100%”, „Viva quiz Vegas”,”Skąpiec”. Dziś jako niespełniony game show host pokażę Wam hit wśród gier quizowych. Zagrajmy w iKnow wydawnictwa Tactic.

iKnow - GameBy.pl

Zasady gry

Po rozłożeniu gry wybieramy pierwszego lektora, który czyta pytanie i otrzymuje 2 punkty automatycznie. Lektor wybiera kategorię i losuje kartę. Następnie czyta wstęp typu „Który znany teleturniej” i po tym wstępie uczestnicy, kładąc swoje pionki iKNOW deklarują ilość podpowiedzi, która jest im potrzebna do udzielenia poprawnej odpowiedzi, lecz im więcej informacji, tym mniej punktów do otrzymania. (1 podpowiedź- 3 pkt, 2 podpowiedzi- 2 pkt, 3 podpowiedzi-jeden punkt). Kolejnym waszym zakładem jest odpowiedź na pytanie „Czy twój rywal zna odpowiedź na pytanie (+), czy nie (-)” Ten zakład wart jest 2 punkty, czyli sukces 2 punkty Wam daje, a porażka 2 punkty odbiera. Po tym całym obstawianiu lektor odczytuje kolejno podpowiedzi za 3,2,1 punkt i po każdej podpowiedzi uczestnicy odgadują, rozpoczynając od najwyższej pozycji na planszy. Poprawna odpowiedź dodaje punkty, a błędna nie przynosi zysku osobie odpowiadającej. Wygrywa pierwszy zdobywca 20 punktów.

Ocena

Kolorystyka planszy jest pełna szpitalnej bieli, pionki są oryginalnych kształtów, dodatkowo pełnią one funkcje licznika punktów jako stojaki na żetony i to, co kocham w quizach: 400 kart z pulą 1600 pytań, które są ładnie ułożone w pudełku. To mi się podoba! Teraz o tym, co mi się podoba mniej. Dopłaciłbym za lepszą jakość kart oraz lepszą jakość wypraski, która niestety ma swoje mankamenty.

iKnow - GameBy.pl

Ocenię teraz zabawę. iKnow, to najprawdopodobniej jeden z lepszych planszowych quizów, ale na pewno jest to najlepszy quiz, w jaki przyszło mi zagrać. Świetna mechanika gry, gdzie wygrać możesz własną wiedzą lub znajomością wiedzy poszczególnych graczy. Problem w tym, że gracze mogą blefować w pewnych kwestiach, więc zabawa przybiera nieco rumieńców. To, co lubię w tej grze to forma pytań. Są one otwarte, dają sowitą porcję wiedzy z danej kategorii i pozwalają na lekki hazard, choć tu jest pewna sprawa dyskusyjna. Dobrym zabiegiem dla gry iKnow była liczba ograniczonych miejsc, jeśli chodzi o pola iKnow. Dzięki temu możemy, zajmując najlepsze miejsca, zablokować możliwość odpowiedzi za przykładowo 2 punkty i zmusić go do gry o 3 punkty, jednocześnie ustawiając pionek iBet na minusie. Mamy wtedy duże szanse na 2 punkty za przysłowiowe friko (ja tak robię). Co by tu jeszcze? O edukacyjności iKnow poniekąd powiedziałem, o dobrej zabawie i dobrym jej przebiegu pełnym emocji i ryzyka też coś chlapnąłem.

iKnow - GameBy.pl

Czas pomówić o tym, co tu nie pykło, czyli zaczynam lamentować. Uwaga! iKnow jest skierowany na mózgowców i quiz masterów. Coś mnie i mi się wydaje :P, że poziom trudności pytań jest nieco za wysoki jak na grę familijną. Kolejną sprawą dyskusyjną są te auto zakłady i zakłady na kogoś. Karzemy jedynie tych, którzy źle obstawili wiedzę swojego rywala. Moim zdaniem gra byłaby bardziej podkręcona, gdyby strefa dla przemądrzałych, czyli za 3 punkty była strefą z ryzykiem, gdzie błędna odpowiedź powodowałaby utratę 1 punktu. Uważam, że ze skalowalnością tej gry jest coś nie tak. Na 2 się nie da kompletnie grać (w instrukcji jest taki pomysł, ale wyrzuciłbym go do kosza pt. „bezużyteczne”). Wersja na 3 osoby już jakaś jest, ale jest ona jako taka, czyli japońska. Najlepszym wariantem jest gra na 4-5 osób wtedy gra w iKnow otwiera pełny wachlarz możliwości.

Na koniec

Pomimo swoich zalet i błędów uważam iKnow za bardzo dobry quiz dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę, czy też chcą się pobawić w coś umysłowego. Niestety na grę familijną słabo się ona nadaje, gdyż poziom trudności pytań może młodym sprawić sporo problemów. Jako recenzent swoje już powiedziałem, czas by Kamil Wilk zabrał głos i powiedział, że ja iKnow uwielbiam. Bogata baza pytań, bardzo ładny wygląd, świetnie sformułowane pytania. Ja iKnow kocham i polecam, każdemu, kto kocha quizy i imprezówki.

Chcecie spróbować?

Który znany serial komediowy?

  • W tym serialu dwie aktorki grały jedną żonę
  • Wylansowali takie przeboje jak „Olej to wszystko”, „Pieśń strudzonego renifera”, „Męski ideał”
  • Najpopularniejsze zwroty bohaterów tego serialu, to: „Puk, puk”, „Na górę”, „Maleńka, jesteś wielka” czy znane „ŁUBUDU”

Odpowiedź na to pytanie w komentarzu pod artykułem 🙂

Życzymy Miłego Grania!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły