timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Turniej Intel Extreme Masters Katowice 2023 to turniej organizowany przez ESL i wspierany przez firmę Intel. Dwadzieścia cztery zespoły będą rywalizować o pulę nagród w wysokości 1 000 000 USD. Faza finałowa turnieju odbędzie się w Spodku (Katowice). Na stronie GGBET można zapoznać się z aktualnymi informacjami o turnieju oraz postawić zakład na swojego faworyta. Turniej rozpocznie się 31 stycznia 2023 roku i potrwa do 13 lutego 2023 roku.

Format turnieju

Faza Play-In: zostanie rozgrywana w systemie podwójnej eliminacji, a spotkanie otwarcia są rozgrywane w serii best-of-one, kolejne serie to best-of-three. Etap grupowy: składa się z 2 grup po 8 osób. Każda grupa jest grana w trybie GSL, a wszystkie mecze są rozgrywane w serii best-of-three. Playoffy: będą rozgrywane w formacie Single-elimination bracket, 1/4 finału i półfinały są rozgrywane w systemie best-of-three, natomiast wielki finał to seria best-of-five.

Zakłady bukmacherskie na esport - GameBy.pl

IEM Katowice 2023 – Pula nagród

Już wspomnieliśmy, że pul nagród w tym turnieju wynosi 1 mln USD. Oto jak zostanie rozdzielony fundusz nagród:

  • 1 miejsce – 400 tys. USD
  • 2 miejsce – 18 tys. USD
  • 3 miejsce – 80 tys. USD
  • 5-6 miejsca – 40 tys. USD
  • 7-8 miejsca – 24 tys. USD
  • 9-12 miejsca – 16 tys. USD
  • 13-16 miejsca – 10 tys. USD
  • 17-20 miejsca – 4.5 tys. USD
  • 21-24 miejsca – 2.5 tys. USD

W poprzednim turnieju największą wygraną otrzymała ekipa FaZe Clan. Na drugim szczeblu uplasowała się ekipa pod nazwą G2 Esport. Trzecie miejsce zajęła drużyna Heroic.

Historia turnieju

Seria turniejów została zapoczątkowana przez europejską ligę eSportową. W 2006 roku Intel postanowił rozwinąć europejski rynek eSportowy poza jego granice, w szczególności Amerykę Północną, dlatego pojawił się sponsor i powstał projekt Intel Extreme Masters. Do 2007 roku ukształtował się format IEM, składający się z serii turniejów kwalifikacyjnych, w których oprócz nagród pieniężnych losowana jest kwota na finałową część serii. Od 2008 roku turniej ma charakter międzynarodowy, oprócz Europy biorą w nim udział zawodnicy z Ameryki Północnej i Południowej, a także Azji.

W pierwszym sezonie była tylko jedna konkurencyjna dyscyplina, Counter-Strike, do piątego sezonu liczba dyscyplin wzrosła do czterech, warto zaznaczyć, że w czwartym sezonie występował World Of Warcraft. Później ta dyscyplina była usunięta z turnieju. Do 2022 roku zorganizowano i przeprowadzono siedemnaście sezonów. W sumie odbyło się ponad 100 turniejów, których łączna pula nagród wyniosła ponad 15 mln dolarów.

Artykuł powstał przy współpracy z GGBet

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły