timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Izrael poinformował o pracach nad nową technologią. To na czym polega może powalić z nóg. Nowe urządzenie będzie umożliwiać użytkownikowi patrzenie przez ściany! Brzmi to nieprawdopodobnie, ale wszystko wskazuje na to, że informacja jest prawdziwa. Sprzęt ma być wykorzystywany do celów wojskowych. Sprawia również wrażenie niezwykle dopracowanego, jak na tak śmiałą technologię.

Izrael z nową technologią – Xaver 1000

Xaver 1000 to nowo zaprezentowane urządzenie. Waży około 16 kilo, a jego ekran ma przekątną aż 10 cali. Jego użycie nie ma być zbytnio skomplikowane. Możliwości jakie oferuje są za to zdumiewające. Sprzęt wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pozwolić korzystającemu patrzeć przez ściany.

Za urządzenie odpowiedzialna jest firma Camero-Tech. Xaver 1000 pozwala na określenie tego kto i w jakiej pozycji znajduje się za ścianą. Będzie więc wiadomo, czy jest tam pies, dziecko, czy dorosły. Dodatkowo dane mogą zostać natychmiastowo wysłane do centrali. Firma oznajmia, że gotowy sprzęt może zostać udostępniony do użytku już w ciągu najbliższych lat. Izrael - Gameby.pl

Xaver 1000 wyróżnia się także zasięgiem. Wynosi on około 40 metrów. Zwiększa to jego funkcjonalność. Firma podkreśla, że widzi inne zastosowania sprzętu poza wojskowym. Może on zostać wykorzystany również przez służby specjalne lub chociażby ratowników, szukających ofiar katastrofy.

Izrael z nową technologią – Potencjalne zagrożenia

W związku z tym, że jest to wojskowa technologia, nie wiemy zbyt wiele na temat jej dokładnego działania. Szkoda, bo być może mogłaby być to spora inspiracja dla innych producentów, którzy znaleźliby użytek dla takiej technologii. Z drugiej strony, już pojawiają się głosy mówiące o niebezpieczeństwie z nią związanym.Izrael - Gameby.pl

Krytycy technologii mówią o tym, że może ona zostać wykorzystana do inwigilacji obywateli. Chociaż brzmi to jak szalony wymysł, to jednak po chwilowym zastanowieniu trzeba przyznać, że sensu w tym nie brakuje. Informacje o tym ile osób znajduje się w danym pomieszczeniu lub to czym się zajmują, mogłyby zostać użyte w niewłaściwy sposób.

Z pewnością więcej będziemy wiedzieli gdy urządzenie już się ukaże. Widać jednak, że skoro aż tak zaskakujące projekty są bliskie realizacji, to przed dzisiejszą technologią naprawdę nie ma barier.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły