timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem. Zwłaszcza okres pandemii dla wielu z nas (nie tylko tych pracujących w IT) wydłużył, to ile siedzimy przed komputerem podczas pracy zdalnej, czy relaksu oglądając seriale na Netflixie. Niestety nie sprzyja to naszym oczom, a w połączeniu ze stresem może nawet pogorszyć wzrok. Statystyki pokazują, że co drugi dorosły Polak nosi okulary, co czwarty ma problem ze wzrokiem, a  jest tylko coraz gorzej. Na szczęście można wspomóc nasze oczy i zapobiec ich pogarszaniu. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą wam pomóc.

Dbaj o nawilżone oczy

Czy wiedziałeś, że w trakcie pracy na komputerze mrugasz rzadziej niż zwykle? Odpowiednia ilość mrugnięć na minute mieści się między 10-20 razy. Oczy, którym brakuje odpowiedniego nawilżenia, zaczerwieniają i zaczynają piec. Przez co szybciej się męczą i mogą pojawiać się różne dolegliwości pokroju Zespołu Suchego Oka, za którym często idą bóle głowy oraz problemy z koncentracją.

Oczy - GameBy.pl

Z pomocą przychodzą nam krople do oczu. Poprzez regularne mycie nimi oczu zapewnimy odpowiednie nawilżenie. Jednak nie możemy zapominać o jakości powietrza pomieszczenia, w którym pracujemy. Regularne wietrzenie to świetny pomysł, ale oprócz tego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Zwłaszcza dla osób z alergią w okresie pylenia oraz letnim nawilżacz może okazać się jedyną opcją.

Dobra organizacja miejsca pracy

Jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać w tym aspekcie:

Odpowiednie natężenie światła

Ilość światła zamała jak i zbyt duża może być szkodliwa dla naszych oczu. Idealnie natężenie światła ekranu naszego urządzenia nie powinno odbiegać za bardzo od natężenia światła w pomieszczeniu. Dobrze jest także ustawić monitor bokiem do okna. Dzięki temu światło słoneczne nie będzie nam padać na ekran. Jest to ważne zwłaszcza gdy mamy do czynienia z błyszczącą matrycą, która oferuje lepszą jakość obrazu, jednak również mocniej odbija światło.

Odległość ma znaczenie

Oczy - GameBy.pl

Na ekran swojego urządzenia powinieneś patrzeć z odległości minimum 40 centymetrów do około 75 centymetrów. Zwłaszcza przy większych i szerszych monitorach do tego minimum powinniśmy dodać 10 centymetrów. Nie zalecenie się do odpowiedniej odległości męczy szybciej nasze oczy. Ważna jest także wysokość, na jakiej znajduje się nasz monitor czy laptop. Linia wzroku powinna biec na wprost lub delikatnie w dół.

Regularne przerwy to podstawa

Przerwy są ważne. Wpatrywanie się ciągle w ekran nie sprawia, że jesteśmy efektywni wręcz przeciwnie. Zmęczenie oczu pojawia się naprawdę szybko. Zalecane jest co 20 minut, chociaż na chwilę oderwać wzrok i rozglądnąć się po naszym otoczeniu.

Zwłaszcza na zieleń czy to na dworze, czy w wersji doniczkowej. Kolor zielony jest jednym z trzech podstawowych kolorów, które nasze oczy wyróżniają z milionów innych odcieni. Jeśli nie posiadamy roślin w pobliżu naszego miejsca pracy, warto takowe sobie zakupić i upiększyć nimi nasze stanowisko. Oprócz tego, że będziemy mogli na nie popatrzeć, wytworzą one mikroklimat pozytywny dla organizmu (oczywiście nie kupujmy roślin  na które mamy alergię, ponieważ wtedy osiągniemy efekt odwrotny od oczekiwanego).

Już wcześniej wspomniałem, że mrugamy mniej przed komputerem. Dlatego od czasu do czasu po prostu pomrugaj. Może i wygląda to komicznie jednak dla oczu warto. Dodatkowo świetnym ćwiczeniem na akomodację jest, trzymając jakiś przedmiot (np. długopis) na wysokości wzroku na zmianę przybliżać i oddalać go.

Nie zapominaj o technologi chroniącej twoje oczy

Tu już na poziomie zakupów sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę, co oferują nam producenci. Co chwile wchodzą to nowe technologię mające na celu ochronę wzroku. Filtry świateł niebieskich, redukcja migotania i wiele innych rozwiązań są tworzone właśnie po to, by odciążyć nieco oczy w trakcie pracy komputerowej. Oczywiście technologia może sobie być, ale co ona nam da jeśli z niej nie korzystamy. Osobiście nie przepadam za filtrami świateł niebieskich i wiem, że nie jestem jedyny. Jednak namawiam się do korzystania z nich w imie zdrowych oczu.

Polecam wykorzystanie aplikacji, które automatycznie ustawiają parametry ekranu zależnie od pory dnia. Jak i takich, które przypominają nam o zrobieniu sobie przerwy czasem nawet proponujących nam jakieś ćwiczenie dla oczu.

Dbaj o odpowiednią diete

Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie to podstawa dla zdrowego organizmu, a z tym naszego wzroku. Oczywiście nie tylko woda ma pozytywny wpływ na działanie naszych oczu. Warto wzbogacić nasz repertuar jedzeniowy o produkty:

-bogate w witaminy C (np. brokuły, pomarańcze), A (np. marchew, szpinak) i E (np. orzechy, pełnoziarniste pieczywo)

-bogate w kwas omega-3 (np. ryby, olej rzepakowy, siemię lniany)

-zawierające luteinę (np. jarmuż, nektarynki), cynk (np. kasza gryczana, ser żółty), selen (np. pestki dyni) oraz miedz (np. awokado, owoce morza)

Oczy - GameBy.pl

Są także rzeczy, których warto unikać zwłaszcza cukrów. Istnieją badania pokazujące relacje między ilością spożywanych cukrów a powstaniem chorób układu wzrokowego.

Nic nie zastąpi specjalisty

Oczywiście mogę produkować się w nieskończoność na temat jak dbać o oczy, jednak nie jestem specjalistą. Dlatego moja ostatnią poradą dla was jest gdy oczy dają niepokojący sygnał najlepiej odwiedzić specjalistę. Schorzeń oczu jest wiele, a można im przeciwdziałac jeśli zostaną wcześniej zdiagnozowane. Okulista lub optometrysta dobierze odpowiednie okulary, lub szkła kontaktowe.

Nie zapominajcie o swoich oczach. Są one istotnym narzędziem do wykonywania wielu rzeczy. Warto o nie dbać, regularne badania, ale i również wprowadzenie paru z powyższych wskazówek do swojego życia.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły