timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Bezpieczeństwo w sieci to kluczowy temat, zwłaszcza, jeśli mówimy o ochronie osób niepełnoletnich. W dzisiejszym świecie, spędzają oni coraz więcej czasu w wirtualnym świecie. Przydałoby się więc, jak najlepiej zatroszczyć się o warunki, panujące w przestrzeni internetowej, szczególnie w social mediach. Wątpliwości w kwestii odpowiedniej ochrony młodych osób są kierowane przez Komisję Europejską w kierunku Mety. Przeprowadzone dochodzenie, ma pokazać, czy młodzi mogą czuć się bezpiecznie, korzystając z największych platform społecznościowych.

Meta – Czy firma dba o najmłodszych?

Dochodzenie Komisji Europejskiej związane jest z wydanym w tym roku Aktem o Usługach Cyfrowych. W związku z nim, przyglądano się już paru podmiotom, odpowiednio oceniając ich zachowanie i ewentualnie wymierzając odpowiednie kary. W tym przypadku, chodzi głównie o osoby nieletnie oraz ich bezpieczeństwo.Meta - Gameby.pl

KE skupia się na działaniu algorytmów Facebooka i Instagrama. Istnieją podejrzenia, że te skonstruowane są w sposób celowo uzależniający. Wszyscy wiemy, jak działają dzisiejsze media społecznościowe. Firmie zarzuca się też niedostateczną ochronę, przed właśnie takim uzależnieniem. Dodatkowo, dochodzenie ma sprawdzić, czy algorytmy nie działają w sposób, jeszcze bardziej bezpośrednio szkodliwy. Mowa o podsuwaniu za pomocą algorytmu, treści obiektywnie szkodzących, w które młody człowiek będzie zagłębiał się jeszcze bardziej.

Komisja wspomina jeszcze o nieodpowiedniej, według niej, weryfikacji wieku. To wszystko, ma być zbadane w niedługim czasie. Finalnie, Meta może spotkać się z karą, wynoszącą 6% jej globalnych, rocznych przychodów. Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, będzie musiała także wprowadzić zmiany w swoich algorytmach.

Meta – Jakich zmian można się spodziewać?

Finalnie, cała sprawa może zakończyć się happy endem. Ale czy na pewno? Ciężko wyobrazić sobie bowiem zmiany, jakie musiałyby nastąpić, aby algorytmy, działające w social mediach, były mniej uzależniające. Sposoby, na utrzymanie uwagi użytkownika i zatrzymanie go na platformie, są już dzisiaj wszechobecne i ciężko jest sobie wyobrazić medium bez nich. Nie należy oczywiście rozumieć tego w pozytywny sposób, ale rzeczywistość maluje przed nami właśnie taki obraz.Meta - Gameby.pl

Należy zatem zaczekać na owoce śledztwa. Może ono tak naprawdę nie przynieść żadnych zmian, oczywiście jeśli KE stwierdzi, że Meta jest krystalicznie czysta. Ogólny trend, dbania o użytkowników sieci jest jednak bardzo korzystny właśnie dla internautów.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły