timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

O filmie dokumentalnym Taylor Swift stało się głośno już kilka miesięcy temu, kiedy to została wyznaczona data oficjalnej premiery. Wiele osób, przede wszystkim fani, z niecierpliwością wyczekiwali poznania tajników na to, w jaki sposób znana gwiazda country dotarła na swoją pozycję.

Dokument “Miss Americana” opowiada o kulisach sławy, o sile muzyki, o problemach każdego człowieka, oraz o wszystkim innym czego o Taylor Swift nie wiecie.

Kim jest Taylor Swift?

Taylor Swift jest obecnie jedną z najbardziej znanych piosenkarek muzyki pop na świecie. Dziewczyna urodziła się 13 grudnia 1989 roku w miasteczku Wyomissing w stanie Pensylwania. Swoją karierę rozpoczęła grając country w okolicznych barach mając zaledwie 11 lat. Jako 14-latka została najmłodszą autorką piosenek zatrudnioną przez Sony. Gdy skończyła 16 lat wydała debiutancki longplay.

Jako niespełna 20-latka miała na koncie album, który spędził 11 tygodni na liście Billboardu. Dodatkowo rzyniósł jej Grammy oraz majątek rzędu 45 milionów dolarów. Możecie ją znać między innymi jako autorkę piosenek “Shake it off”, “Look What You Made Me do”, czy “Blank Space”.

Miss Americana - Taylor Swift - GameBy.pl

O czym jest “Miss Americana”?

Dokument zaczyna się kadrem, gdzie Taylor Swift wraz ze swoim kotem grają razem na pianinie, komponując piosenki do poprzedniego albumu gwiazdy – “Reputation”. Chwile później gwiazda dowiaduje się, że krążek nie dostaje żadnej nominacji na Grammy 2018. Opowiedz Taylor to “Muszę nagrać coś lepszego. To nie koniec”

Miss Americana - Taylor Swift - GameBy.pl

Właśnie ten moment to fundament całego filmu. Na początku Taylor wyznaje, że jej największą aspiracją od wczesnego dzieciństwa było „bycie dobrą”. Od samego początku kariery żyła dla spełniania oczekiwań, pochwał. Swift przez całe życie starała się trzymać ze swoimi opiniami z tyłu, uszczęśliwiając fanów i przede wszystkim wytwónie. Zmiana z posłusznej gwiazdki, która postępuje wedle ustalonych zasad, w młodą kobietę, celowo je łamiącą i ustawiającą pod swoje potrzeby, aby zachować zgodę z własnymi przekonaniami, jest wyjątkowo interesująca.

Na ekranie pojawiają się domowe nagrania, gdzie Swift z rumianą twarzą, śpiewa i gra na gitarze. Powoli scena, na której występuje staje się większa i większa. A wraz z rozmiarem publiczności, zwiększa trudność w spełnianiu oczekiwań.

Całość filmu ukazuje jaką presję ze wszystkich stron odczuwają celebryci obracający się w przemyśle rozrywkowym.  Każdy twój ruch musi być przemyślany, często znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia, a wszystko co powiesz może zostać przekręcone i użyte przeciwko tobie.

Wielka afera – Kayne vs. Taylor

Taylor Swift i jej kariera wydawały się idealne, aż w 2016 roku, celebrytka postanowiła publicznie skrytykować piosenkę Kanyego Westa. Tak, chodzi o tekst “Famous” z fragmentem: “Mógłbym uprawiać seks z Taylor. Sprawiłem, że ta zdzira stała się sławna”. Początkowo świat opowiedział się za Taylor. Jednak kilka dni później, w nagranej rozmowie telefonicznej z raperem – ujawnionej przez jego żonę Kim Kardashian-West – wyraźnie mówi, że zgadza się na umieszczenie wersu w piosence.

Reputacja Swift była zszargana, wydawało się, że to koniec. Tysiące fanów odwróciło się od piosenkarki, a na Twitterze trendował hasztag #TaylorSwiftIsOverParty. Wtedy gwiazda postanowiła na jakiś czas odstąpić od muzyki. Dwa lata później wróciła z krązkiem “Reputation” wybudowanym właśnie na bazie tego skandalu.

Miss Americana a Taylor

W filmie dokumentalnym „Miss Americana”, opowiadającym o dorastaniu gwiazdy na oczach wyznawców i hejterów, reżyserka Lana Wilson pokazuje, z jaką łatwością Swift pisze teksty i muzykę. Do skomponowania swoich najlepszych kawałków zdarza się, że potrzbuje zaledwie telefonu, kilkunastu minut i chwili natchnienia.

Ważnymi momentami w filmie są również sprawa sądowa przeciwko molestowaniu seksualnemu, czy przebudzenie polityczne. Każdy z tych wątków miał bardzo duży wpływ na życie i karierę panny Swift, co również jest genialnie pokazane w dokumencie.

Miss Americana - Taylor Swift - GameBy.pl

Hit czy kit?

Czym jest Miss Americana w skrócie? Przede wszystkim pokazaniem, jak młoda, naiwna dziewczyna, która gubi się w zasadach show-biznesu, staje się świadomą siebie kobietą, która sama zaczyna ustalać zasady. Swift zaczyna rozumieć, że może kontrolować swój wizerunek i że nie każdy musi ją lubić.

Film jest też wyśmienitym narzędziem marketingowym, umożliwiającym dotarcie z muzyką Taylor Swift do nowych odbiorców. Czy warto go obejrzeć, zadecydujcie sami. Produkcja stawia Taylor w bardzo dobrym świetle, opowiada trochę o problemach z show biznesu, ale nie wnosi do życia zwykłego czlowieka nic specjalnego.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły