timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Słyszysz ten motyw muzyczny i już wiesz, że Ojciec Mateusz zaraz wsiądzie na swój rowerek, by rozwiązywać Kryminalne Zagadki Sandomierza. Mimo że jest to remake włoskiego Don Matteo (tak, przetłumaczony tytuł to Ojciec Mateusz), to motyw księdza jest o wiele bardziej rozpowszechniony, niż by się mogło wydawać. Nie tylko w serialu, ale i literaturze.

Ojciec Brown

Uważany za prekursora detektywa w sutannie, wykreowany przez G. K. Chestertona już na początku XX-tego wieku. Bohater kilkunastu opowiadań, skupiających się na psychologicznym aspekcie zbrodni. Niski, pulchny sympatyczny duchowny był kilkukrotnie ekranizowany. Ostatni raz wskrzesiło go BBC w 2013 roku, pięciosezonowym serialem, w którym główną rolę zagrał Mark Williams, odtwórca postaci Arthura Weasleya w filmach o Harrym Potterze. Ciekawe historie i swoisty klimat, od których nie sposób się oderwać.

Sidney Chambers

Postać powołana do życia przez Jamesa Rucine’a w 2012, jednak ostatni tom książek wyszedł w zeszłym roku. Historia pastora w małej angielskiej miejscowości Grantchester wciąga bez reszty nie tylko dzięki wątkom kryminalnym, ale także obyczajowym. W 2014 roku powstał serial, oparty na książce. W rolę duchownego wcielił się James Norton, znany z roli przestępcy w kryminalnej produkcji Happy Valley. Zupełnie nowa odsłona aktora pokazuje jego wielkie zdolności. Wszystko utrzymane w retro klimacie lat sześćdziesiątych.

Geraldine Granger

Pani pastor angielskiej miejscowości Dibley, będąca główną bohaterką brytyjskiego serialu komediowego, emitowanego w Wielkiej Brytanii aż przez trzynaście lat. Sama go nie oglądałam, jednak opis brzmi zachęcająca. Łamiący konwencję pomysł szokuje, intryguje i przyciąga. Nic dziwnego, że postać podbiła serca Brytyjczyków.

Duchownych, którzy na parafiach założyli biuro detektywistyczne jest wielu więcej. Zwykle z kart powieści szybko przemieszczają się oni na ekrany telewizorów. Księża bywają także często bohaterami britcomów. ITV, BBC i inne wytwórnie sfilmowały dla nas także przygody Simeona Simcoxa, Ojca Teda Crilly, Walijskiego zakonnika brata Cadfaela czy ojca Dowlinga. Mimo wielokrotnego podejmowania tego motywu, kolejne pomysły wciąż nas zaskakują i zyskują coraz więcej fanów.

O redaktorze

Artystka, spędzająca czas na tworzeniu i szukaniu swojej głowy, czym często doprowadza innych do białej gorączki a jedynym, który ją wtedy rozumie, jest jej pies. Umysł ścisły, skonfliktowany z humanistyczną duszą, z tego powodu często zapomina o minusach w równaniach i sprzątaniu stosów książek ze stolika. Uwielbia zieloną herbatę, zapach starych książek i widok ze swojego okna.

Wszystkie artykuły