timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Wariacji na temat gry kółko i krzyżyk testowałem tu kilka. Tymi tytułami były m.in. SequencePentago, czy coś zręcznościowego “Kiwi: Leć nielocie, leć!” Dziś propozycja wydawnictwa Fox Games, która pokazuje tą śmiertelnie nudną grę papierową w całkiem przyzwoitej odsłonie. Czas ocenić Gobblety wydawnictwa Fox Games, który zdobył tytuł Zabawki Roku 2016.

Gobblety - GameBy.pl

Skrót Zasad Gobblety

Po rozłożeniu planszy i podziale pionków, rozpoczynamy pojedynek, którego celem jest utworzenie ze swoich 3 Gobbletów linii poziomej/pionowej/na ukos. W końcu gramy w klasyczne “Tic Tac Toe” nieklasycznie. Dlaczego? W tej grze gobblety mogą zmieniać swoje położenie, nawzajem siebie pożerać, lub pożerać sami siebie. Tutaj jazda jest dowolna, choć ogranicza ją pewna zasada, która mówi, że pionek dotknięty, musi być wzięty.  TYLE Z ZASAD.

Gobblety - GameBy.pl

Ocena

Wykonanie tej gry jest prawie idealnie, a plansza z pionkami przykuwa swoim wyglądem uwagę uczestników i obserwatorów. Nie obawiam się jej szybkiego ziszczenia, więc względy estetyczne i jakościowe tej gry oceniam na 9 punktów. Punkt odjąłem za wypraskę, którą wyrzuciłem, a grę przechowuję w woreczku.

Teraz zajmijmy się rozgrywką, która jest szybka, prosta i o dziwo wciągająca. Ta cała “Wolna amerykanka”, która pozwala nam praktycznie na wszystko, co możliwe, zrobiła sporo dobrej roboty. Po pierwsze wyrównała szansę obu stronom rozgrywki. Na papierze to osoba rozpoczynająca rozdawała karty, a rywal miał za zadanie blokować, gdzie się da. Przeciwnik miał nikłe szanse na zwycięstwo. Tutaj każdy może wygrać. Te zmiany podniosły level strategiczności, gdzie każdy ruch warto przemyśleć, gdyż każda pomyłka może cię kosztować zwycięstwo. Sorry, na paręnaście rozgrywek jeszcze nie znalazłem tej złotej, ale za to sfrajerzyłem się sporą ilość razy. 3 cechy, które ułatwiają drogę do zwycięstwa to spostrzegawczość, dobra strategia i jeszcze lepsza pamięć.

Gobblety - GameBy.pl

Na Koniec

Sorry, że tak głaszcze Gobblety, ale one zasługują na słowa pochwały. Gobblety to wielkie zaskoczenie, gdyż nie sądziłem, że dzięki takim zabiegom, jakie ta gra dała, ponownie polubię “Kółko i krzyżyk”. To jest gra szybka, prosta i ambitna. Jakby to powiedział Tom Hanks (nowy właściciel naszego Malucha): Fantastiche-nia! Jestem pełny podziwu dla tej gry.

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena
  • 9/10
    Grafika - 9/10
  • 10/10
    Pomysł - 10/10
  • 9/10
    Grywalność - 9/10
9.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły