timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W każdej właściwie branży bywa tak, że wręczane są nagrody za dane produkcje. W świecie hazardu jednoręki bandyta gra za darmo otrzymują nagrody za najlepsze gry roku. Podobnie jest z grami komputerami. Od lat regularnie nagradzane są także filmy. Mamy do czynienia z Oscarami, Złotymi Globami, Cezarami, nagrodami Bafta. Niedawno ogłoszono tegoroczne nominacje do Złotych Globów. Tradycyjnie nie obyło się bez kontrowersji.

Kolejne Złote Globy

Każdego roku rozdawane są nagrody przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Dotyczą one tych filmów i seriali, które miały swoją premierę w roku bieżącym. Jeśli Globy przyznawane są w 2022 roku, to związane są z premierami z 2021 roku. O głosach decyduje grono osób, które zazwyczaj od lat zasiada w skład jury.

W tym roku po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, gdy wiele premier nie miało miejsca w kinach, lecz w serwisach streamingowych. W przypadku nominacji do 79. Złotych Globów jednym z faworytów jest film Psie pazury, który swoją premierę miał na platformie Netflix. Wraz z filmem Belfast uzyskał on 7 nominacji, przez co obie produkcje są nie tylko faworytami w Złotych Globach, lecz także i powoli zbliżających się Oscarach.

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku Złotych Globów mamy do czynienia z innymi kategoriami. Wśród najlepszych filmów mamy: najlepszy dramat i najlepszą komedię lub musical. Do tego dochodzą podobne nagrody w kategoriach aktorskich. Wśród filmów Belfast i Psie pazury mają po 7 nominacji. Za nimi plasuje się West Side Story, King Richard: Zwycięska rodzina, Nie patrz w górę i Licorice Pizza z 4 nominacjami. Wśród seriali z kolei faworytem jest Sukcesja z 5 nominacjami, jak i również Ted Lasso oraz The Morning Show z 4 nominacjami.

Szczególnie w tym roku mocną mamy obsadę w kategoriach aktorskich. W przypadku najlepszej aktorki w dramacie nominowane są: Jessica Chastain, Olivia Colman, Nicole Kidman, Lady Gaga, Kristen Stewart. Wśród mężczyzn z kolei nominowani są: Mahershala Ali, Javier Bardem, Benedict Cumberbatch, Will Smith oraz Denzel Washington.

Tradycyjnie nie obyło się bez kontrowersji. Wśród widzów największe zdziwienie, a często nawet złość wzbudził fakt, że w kategorii najlepszej animacji zabrakło miejsca dla Mitchellowie kontra maszyny, która to zgarnia mnóstwo nominacji i nagród na świecie i zdaniem wielu jest głównym faworytem do Oscara. Wśród osób i produkcji, które zostały w znacznym lub całkowity stopniu pominięte, wymienić możemy: Green Knight, Paul Thomas Anderson, Adam Driver, Ridley Scott, Córka, Jennifer Hudson, Annette.

Globy i kontrowersje

Oczywiście same nominacje schodzą na drugi plan. W tym roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przeżywa ogromny kryzys. Wyszło na jaw, że praktycznie 100% członków to osoby, które od lat zasiadają w jury, które są podatne na lobby producentów. Okazało się także, że wśród członków nie ma osób czarnoskórych, jak i przedstawicieli innych ras.

Zaczęto zatem głośno mówić o niezbędnej reformie w Stowarzyszeniu. Doszło do sporych zmian, jak i również wprowadzono przeszło 20 nowych osób, które od razu mogły głosować w tegorocznych nagrodach. Jeszcze przed tymi zmianami stacja NBC ogłosiła, że rezygnuje z transmisji uroczystości. Gdy Globy zostaną rozdane 9 stycznia, to najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z transmisją online bądź też w ogóle pozbawieni zostaniemy takiej możliwości.