timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

On My Block to serial komediowy o grupie nastoletnich przyjaciół zmagających się z wyzwaniami dorastania w cieszącej się marną sławą części Los Angeles.

Netflix kontynuuje poszukiwanie widowni wśród młodszych osób i prezentuje kolejny już w tym roku serial młodzieżowy. Z pozoru zwyczajna produkcja o nastolatkach w liceum. Jednak już po obejrzeniu pierwszego odcinka można zauważyć, że oferuje znacznie więcej mocnych, nietypowych i emocjonalnych wątków.

Fabuła

On My Block przedstawia losy czterech nastoletnich przyjaciół mieszkających w niezbyt ciekawej okolicy w Los Angeles. Monse, Cesar, Ruby i Jamal przywykli do bójek, wyłudzania pieniędzy czy konfliktów między lokalnymi gangami. Czwórka zabawnych, inteligentnych i cwanych nastolatków  szykuje się do rozpoczęcia liceum — to będzie wielki test ich przyjaźni.

Monse wraca z obozu pisarskiego i dowiaduje się, że paczka przyjaciół podczas jej nie obecności się ze sobą pokłóciła. Początkowo Ruby i Jamal nie chcą powiedzieć przyjaciółce, dlaczego doszło do kłótni. Jednak ten drugi ma kłopoty z dochowaniem tajemnicy, więc szybko wychodzi na jaw, że Cesar rozpuścił plotkę, jakoby miał przespać się z Monse.

Dziewczyna stara się to wszystko naprawić, a w międzyczasie poznajemy też wiele innych wątków: Ruby zakochuje się od pierwszego wejrzenia w przyjaciółce rodziny, Cesar zagłębia się w niebezpieczny świat gangów, a Jamal stara się odkryć pewną tajemnicę.

Problematyka On My Block

Nie wspominając o rozsterkach miłosnych i problemach w wieloletniej przyjaźni,  On My Block pokazuje nam też realia życia w nieciekawej i niebezpiecznej dzielnicy Los Angeles.

On My Block - GameBy.pl

Codzienność tych dzieciaków to ucieczki przed strzelaninami gangów i zastanawianie się, czy dzisiaj nie twoja kolej na postrzelenie. To świadomość, by nie patrzeć tam, gdzie nie trzeba i przeżyć ten czas, a potem się wyrwać z tej okolicy. To wrażenie, że znają oni zasady ulicy, których żaden nastolatek nie powinien znać, by cieszyć się dzieciństwem w spokoju.

Reżyser ujął nie tylko złą stronę tej nieciekawej dzielnicy. Obok wspomnianych niebezpiecznych i trudnych sytuacji, to serial o zwykłych nastolatków z uniwersalnymi problemami. Bez znaczenia, czy oglądamy osoby białe, czarne czy zielone, przemyślenia, dylematy, marzenia czy pragnienia są takie same. To tutaj pojawiają się również miłości, konflikty i problemy w przyjaźni.

Mroczniejsza strona On My Block to największy plus tego serialu. Jest to oczywiście pewne polityczne wtrącenie na temat życia mniejszości narodowych i etnicznych w Los Angeles, ale na szczęście twórcy powstrzymali się od zbędnego moralizatorstwa.

Więź z widownią

Już od samego początku można poczuć z bohaterami pewną więź i możliwość utożsamienia się z przynajmniej jednym z nich. Wpływ na to z pewnością ma bardzo dobra gra aktorska całej czwórki.Większość aktorów grających w produkcji dopiero zaczyna swoją karierę, co trochę mnie dziwi, bo wypadli naprawdę świetnie.

Fakt, że dziesięcioodcinkowa historia tak mocno łączy w sobie elementy różnych gatunków: komedii, dramatu, romansu, filmu przygodowego, dodaje nieprzewidywalności bardziej tradycyjnym wątkom, choć przy okazji sprawia, że „On My Block” wydaje się być zbitką kompletnie odmiennych seriali z udziałem poszczególnych bohaterów.

On My Block - GameBy.pl

Całość

Początkowo „On My Block” miało być dla mnie taką odskocznią od skomplikowanych seriali, z zawiłą fabułą. Zaczęłam go oglądać od niechcenia, dla zabicia nudy podczas strajku nauczycieli. Odcinki są w miarę krótkie przez co szybko traci się poczucie czasu i nawet nie zauważyłam kiedy doszłam do finałowego epizodu. Zajeło mi to zaledwie kilka godzin.

Gra aktorska jest świetna, a odwzorowanie życia w niebezpiecznej dzielnicy LA, mam wrażenie, że wzorowe. Fabuła mogłaby być ciekawsza, mimo to nie nudziałam się na żadnym z odcinków.

Trochę mylący jest fakt, że aktorzy mający 20 lat, grają 15 latków. Byłam pewna, że bohaterzy to 18 czy 19 latkowie, dużym zaskoczeniem było dowiedzieć się, że obchodzą dopiero 15 urodziny. Jednak nie jest to zbyt dużą wadą, bo da się przyzwyczaić.

Serial „On My Block” to naprawdę dobra pozycja na luźny dzień, kiedy chce się obejrzeć coś niezbyt skomplikowanego, ale zarazem ciekawego.

Nasza Ocena
 • 7/10
  Zdjęcia - 7/10
 • 7/10
  Muzyka - 7/10
 • 7/10
  Fabuła - 7/10
 • 9/10
  Gra aktorska - 9/10
 • 8/10
  Całość - 8/10
 • 9/10
  Problematyka - 9/10
7.8/10
On My Block - GameBy.pl

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły