timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Gdy w 2014 roku usłyszałem o osobliwości jaką jest Overgrowth, nie mogłem uwierzyć, że ktoś rzeczywiście podjął próbę stworzenia takiego tworu. Overgrowth to obietnica niesamowitego modelu bijatyki, połączonym z animacją opartą na fizyce, w szalonym uniwersum, gdzie nie brakuje królików ninja, olbrzymich wilków i walecznych, lecz aroganckich kotów… lecz nie tylko to mnie zaskoczyło.

Gdy świat się skończy…

Overgrowth jest osadzone w uniwersum, w którym  tysiące lat po zagładzie ludzkości i całej technologii z nią związanej, gdzie ziemię przemierzają (już na dwóch łapach) człekokształtne, rozumne zwierzęta. Cywilizacje, powoli odrastające na pozostałościach dawnych epok, gigantycznych monumentów i struktur wybudowanych tysiące lat temu, nie zdążyły się jeszcze rozwinąć. Ziemia z powrotem staje się zielona, powoli odzyskuje to co kiedyś utraciła na rzecz ludzkości.

Owergrowth - Gameby.pl

Akcja głównego wątku nawiązuje do wydarzeń z gry „Lugaru : The Rabbits Foot”, mających miejsce kilkanaście lat temu, mając za głównego bohatera tego samego królika, Turner’a. Kierując nim zwiedzimy wiele niesamowitych miejsc, poznamy ciekawe postacie i stoczymy wiele krwawych walk.

Czym jest overgrowth?

Overgrowth to gra TPP, silnie skupiająca się na aspektach brutalnej, mięsistej walki, modelu parkour i zawierająca wymagający i złożony model skradania się. Model walki i poruszania się został oparty na silniku fizycznym, dzięki czemu każda z potyczek wygląda inaczej, ale zawsze tak samo efektownie. Animacje zostały stworzone proceduralnie, na podstawie przygotowanych klatek głównych.

Owergrowth - Gameby.pl

Gra choć została wydana, w 2017 roku, po 9 latach w Steam Early Acces, nadal nie ma długiej kampani. Przejście treści głównej zajmuje około od 5 do 10 godzin. Te wahania są głównie spowodowane różnicami między poziomami trudności, gdzie ten najcięższy sprawia, że gra staje się bezlitosna, a przeciwnicy niewybaczalnie szybcy. Podczas kampani najczęściej natrafimy na półotwarte poziomy które pozwolą nam na bezpośrednie sposoby radzenia sobie z przeciwnikami, lub w ukryciu. Istnieje także tryb areny i stare poziomy sandbox’owe i testowe. Większość materiałów, poziomów i historii tworzy skupiona wokół gry społeczność, która, swoją drogą, jest jedną z najbardziej zaangażowanych społeczności growych, jakie widziałem. Na Steam Workshop znajdziemy mnóstwo różnych modyfikacji, od nowych rodzajów broni, do postaci i kolejnych przygód zaprojektowancyh przez graczy, w dostępnym z poziomu gry edytorze.

Gra posiada kanapowy multiplayer, z podzielonym ekranem, lub z kamerą jak w Tekkenie, z boku i licznikiem zgonów dla każdego gracza.

Czyste złoto…

Czy Overgrowth to gra idealna? Nie do końca, ponieważ Overgrowth nadal posiada trochę problemów. Pierwszym, widocznym problemem produkcji, jest oprawa graficzna, która choć nie jest brzydka, pokazuje ograniczenia starego silnika, mającego czasem problemy z ładnym odwzorowaniem lasu i złożonych struktur, lub zwyczajnej starość tekstur, czy to obiektów, czy postaci. Gra także nie posiada wyjątkowej fabuły, a i poziomy kampani nie różnią się często szczegółowością od wielu stworzonych już na Warsztacie Steam.

Owergrowth - Gameby.pl

Nie chcąc jednak zostawiać negatywnego słowa na koniec, uważam że, choć nie bez drobnych usterek, Overgrowth to bardzo dobra gra, w której można spędzić dziesiątki godzin, grając, tworząc poziomy i dzieląc się tym co dobre ze kreatywną i otwartą społecznością. Niech króliki ninja skryją się i w waszych komputerach…

Życzymy Miłego Grania!
 • 8/10
  Grafika - 8/10
 • 8/10
  Muzyka - 8/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 10/10
  Grywalność - 10/10
9/10

 

Pobierz ze sklepu Steam!

Pobierz ze sklepu Steam!

O redaktorze

Zapalony grafik, rysownik i malarz. Uwielbia sztukę w każdym obliczu, nie ważne czy to malarskie dzieło sztuki, utwór muzyczny, a może niesamowita oprawa audiowizualna w grze komputerowej lub filmie. Kocha fantastykę czytaną i graną.

Wszystkie artykuły