timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Mimo, że astronomiczne lato kończy się dopiero pod koniec września, to już można odczuć zbliżającą się wielkimi krokami jesień. Jeżeli mieszkacie w Polsce, a podejrzewam, że większość czytających to osób w niej mieszka, to na pewno to zauważyliście.

Dni robią się coraz chłodniejsze, coraz bardziej pochmurne, a deszcz zaczyna być coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jednym się to podoba, inni wiele by dali, aby choć troszeczkę przedłużyć lato. Właśnie dlatego, tematem dzisiejszego pogadajmy, będzie właśnie pogoda.

Ech, ta pogoda…

W sumie powinniśmy się już do tego przyzwyczaić. Czasami pada, śnieży, zdarzy się też jakieś gradobicie. Przez całe lata ewolucji, ludzki gatunek powinien już przystosować się do zmian zachodzących w otoczeniu. Tymczasem gdy tylko trochę bardziej się rozpada, niektórzy tracą całą radość życia i gotowi są pogrążyć się w smutku i rozpaczy.

Pogoda - Gameby.pl

Być może ktoś przeprowadził już badania na ten temat, ale samemu nie rozumiem dlaczego pogoda ma, aż taki wielki wpływ na nasze samopoczucie. W większości to tylko trochę wody, która spada na ziemię z chmur. Nic co na pierwszy rzut oka, mogłoby wpłynąć na ludzkie emocje. A jednak o wiele lepiej czujemy się, kiedy na zewnątrz świeci słońce.

Ja tam lubię deszcz

Oczywiście znajdzie się pewna grupa osób, które całkiem lubią gorszą pogodę. Czują się dobrze kiedy deszcz bębni o szyby, a oni w spokoju rozkoszują się herbatką czytając książkę. Bądź oglądając film. Podoba im się, kiedy w zamkniętym domu czują się przytulnie i bezpiecznie. I po części jestem w stanie to zrozumieć. Jednak warto zauważyć, że deszcz nie pada tylko wieczorami.

Moim zdaniem, deszcz o poranku, to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą przydarzyć się nam w codziennym życiu. Można wyjść z siebie, kiedy w pośpiechu zdążamy do szkoły, czy pracy, a nasze fryzury, ubrania, buty i wszystko co wzięliśmy ze sobą będzie ociekać wodą jeszcze przez długi czas. I jak tu się nie załamać?

Pogoda - Gameby.pl

Do tego wszystko w akompaniamencie deszczu wydaje mi się smutniejsze. Zwykłe przebywanie na zewnątrz może zamienić się w udrękę, jeśli nie wzięliśmy ze sobą parasola, bądź nie będziemy mieli gdzie się schować. Nawet przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach staje się mniej przyjemne, jeśli za oknem widać jedynie szare, pochmurne niebo.

Przezwyciężyć smutek

Co prawda, nie można porównywać przygnębienia, które powoduje kiepska pogoda, do na przykład depresji. Kiedy dopada nas przygnębienie, najlepiej zająć się czymś pozytywnym, czymś co lubimy robić.

Pogoda - Gameby.pl

Jednak tym, którym nawet to nie pomaga, pozostaje jedynie czekać na wiosnę. Chociaż, mimo że sam niezbyt przepadam za zimniejszymi porami roku, przyznam, że mają one swoje uroki. Kluczem jest podnieść głowę do góry i zacząć je dostrzegać.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły