timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Chyba każdy z was pamięta program Celebrity Splash, gdzie gwiazdy skakały do wody i walczyły o główną nagrodę. Oczywiście ten program miał promować dyscyplinę olimpijską, ale wyszło jak wyszło… Każdy z nas pamięta, kto tam skakał, ale chyba mało kto pamięta, kto to wygrał. Zostawmy ten kiepski program jako inspirację do oceny gry w Przechlapane wydawnictwa Rebel. Za grę natomiast dziękuję księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl

Przechlapane - GameBy.pl

Skrót zasad gry w Przechlapane

Wokół basenu w przypadkowej kolejności stawiamy pionki, a każdy z uczestników otrzymuje ukrytą tożsamość. Na czym polega gra? Uczestnik wybiera dowolny pionek, pokazuje swoją wartość i porusza się nim w dowolnym kierunku.

Jeżeli pionek zatrzyma się na zajętym polu, to zajmuje jego miejsce, spychając delikwenta do basenu. Gracz, który straci wszystkie 3 pionki, ujawnia się i odpada z gry.

Czas na niespodziankę, zapewne widzicie, że jedno z pól się różni. Chodzi o trampolinę, która pozwala na ryzyko. Jeżeli czujesz, że znasz tożsamość swojego rywala, i wiesz, które pionki są jego, odgadnij jego kolor. Jeżeli się uda, wskazany rywal odpada, a jego pionki wpadają do basenu. Błędne wskazanie eliminuje ryzykującego. Na szczęście to nie jest obowiązek, więc można sobie odpuścić.

Gramy do pozostawienia w grze 2 pionków i który jest bliżej trampoliny, wygrywa. Remis można rozstrzygnąć tak, że wyższa wartość pionka zwycięża. Jeżeli i tu jest remis, to mamy remis.

Przechlapane - GameBy.pl

Ocena

Dawno nie widziałem tak uroczo wyglądającej gry. Mamy Meepelki i dość małych rozmiarów planszę, której nie musimy rozkładać. Mogę z lekka żartować, że rozgrywka nawet rozwiązuje problem chowania komponentów do pudełka. Jestem zadowolony z szaty graficznej, choć przyznam, że naklejki dodające klimatu, czyli ubranka dla pionków, to kiepski pomysł. Bez naklejek gra się lepiej moim zdaniem, bo nie ma podejrzeń o oznaczanie pionków.

Rozgrywka, czyli na takie gry familijne czekam. Czy jest prosta? Instrukcja jest najkrótszą ulotką, jaką kiedykolwiek przeczytałem. Tłumaczenie zasad jest bardzo krótkie i nie miałem tego kłopotu „Oj, zapomniałem o najważniejszym”. Rozgrywka jest bardzo prosta i bardzo szybka, bo nie miałem rozgrywki, która przekraczałaby 10 minut. Jest regrywalna i sprawdzi się w każdym towarzystwie.

Przechlapane - GameBy.pl

Jeśli chodzi o zabawę, to bardzo mi się podoba pomysł oparty o blef, dedukcję i ryzyko. Wszystko, co musimy zrobić, to grać tak, by wyeliminować graczy, ale po kryjomu. I pomyśleć, że cała nasza tura, to odkryj pionka, porusz się nim i tyle.

To może znudzić, ale pamiętajmy o ukrytych tożsamościach, który ten dość nudny pomysł na poruszanie się, zamienił w imprezówkę. Ja jestem zachwycony tym tytułem. Dość prostym i dość zabawnym, gdzie rozgrywka kończy się dość szybko i albo gramy jeszcze raz, albo siadamy do cięższych tytułów.

Na koniec

Przechlapane, to gra prosta, tania, i przyjemna. Oparta o negatywną interakcję gra na blef i ryzyko pozwoli wam na szybkie tury o dość niskim downtimie. Gra sprawdzi się w towarzystwie 3 graczy, choć zabawa najlepsza zaczyna się w towarzystwie graczy 4 i więcej. Urocze pudełko, gdzie zabawy jest sporo. To jest gra, której nie oddaję, nie sprzedaję, bo wiem, że będzie ona wyjmowana w moim towarzystwie. Takiej wciągającej prostoty szukam.

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły