timerPrzewidywany czas czytania to 6 minut.

W czasach kiedy gaming raczkował, realizm nie był priorytetem. Koncentrowano się na rozwijaniu mechanik grafiki i optymalizowaniu tytułów. Jednakże z czasem, wraz z rozwojem gier, coraz to więcej graczy chciało zobaczyć zwiększone poziomy realizmu w grach. Więc jak to tak naprawdę jest z tym realizmem i czy jest on tak popularny? Jakie są realistyczne gry wojenne? Spójrzmy na to na przykładzie pojazdów.

Realizm w grach Free to Play – Realistyczne gry wojenne

W świecie gier free to play można znaleźć całą masę różnorakich tytułów przemawiających do różnych typów graczy. Mamy gry ze świata fantasy, science fiction i wiele innych, które nas jednak dziś nie interesują. Wśród gier, które nas mogłyby zainteresować, znajdziemy między innymi World of Tanks oraz War Thunder, którym chciałbym się przyjrzeć.

World of Tanks – Przepis na sukces?

World of Tanks to gra, o której domyślam się, że wszyscy nasi czytelnicy już chociaż słyszeli. Kieruje się w niej różnorakimi czołgami oraz pojazdami kołowymi, które widziały światło dnia lub deski kreślarskiej w latach 1920-1960. Kierując tymi maszynami, zniszczenia można szybko zaobserwować, iż Wargaiming, czyli twórcy gry stawiają dużo bardziej na fun i prędkość gameplay-u niż na realizm.

Wszystkie pojazdy mają paski życia, a pociski zadają obrażenia wylosowane z pewnej potencjalnej puli wartości. Zakładając oczywiście, że pokonają pancerz wroga. Natomiast samo kierowanie czołgami nie pozostawia wrażenia nadmiernego nagięcia realizmu ruchu maszyn zniszczenia.

Jak zatem popularna jest ta gra? Otóż przeciętnie tygodniowo, na same europejskie serwery, wchodzi ponad 600 tysięcy aktywnych graczy! Jak widać, WoT nadal trzyma się świetnie.

War Thunder – Realistyczna konkurencja!

Realistyczne gry wojenne. Jak realistyczne tak naprawdę są?

Jak wygląda to u konkurencji WoT-a? War Thunder oferuje graczom możliwość prowadzenia pojazdów lądowych, samolotów oraz okrętów wojskowych, które służyły od lat 20. ubiegłego wieku aż do dzisiaj! W produkcji Gaijin Entertainment widać dużo bardziej realistyczne podejście do rozgrywki. War Thunder umożliwia wybór trybu gry w zależności od tego, jak bardzo chcemy, aby gra oddawała rzeczywistość.

Naszymi opcajmi są tryby zręcznościowy, realistyczny, oraz symulacyjny. Umożliwiają one graczowi wybranie, jaki typ zabawy chcą. Tryb zręcznościowy koncentruje się na umiejętnościach samego gracza, a możliwości jego maszyn są mniej istotne. Możliwości manewrowe samolotów są olbrzymie, a ich amunicja sama się regeneruje. Czołgi są wręcz perfekcyjnie celne, a okręty są w stanie co chwile rozstawiać śmiercionośne mury torped. Tryb ten jest popularny, ale nie jest on tym najpopularniejszym w War Thunderze.

No to gdzie ten realizm?

Otóż tytuł faworyta populacji gry należy do trybu realistycznego, który naturalnie zwiększa realizm rozgrywki. Osiągi pojazdów są bardzo bliskie swoim oryginałom z prawdziwego życia. Gracze natomiast muszą cały czas mieć na uwadze silne i słabe strony swych maszyn.

Ostatni zaś tryb symulacyjny jest dostępny już tylko dla samolotów i czołgów i jest najmniej popularny. Znacząco limituje wiedzę i możliwości gracza, usuwając, chociażby system wykrywania dla samolotów albo ograniczając dostęp punktu widzenia z trzeciej osoby dla czołgów. Oczywiście gra nie jest idealnie realistyczna, gdyż nikt nie chciałby doświadczać przypadkowych awarii swych maszyn w środku walki.

Zdarza się też, że deweloperzy lekko zmieniają pewne historyczne wartości pojazdu dla lepszego balansowania gry. Ale ile osób w ogóle w to gra? – możecie się pytać. Otóż aktualnie w przeciętny wieczór można znaleźć 50-60 tysięcy graczy online w jednym momencie.

A jak to wygląda, kiedy już muszę wyciągnąć swój portfel? – Realizm w grach wojennych

Na rynku gier płatnych znajdziemy wiele gier, które w jakimś stopniu można oceniać w skali realizmu! Dostępne są tytuły które pozwalają sobie na bardzo luźne interpretowanie rzeczywistości oraz te, które wola się dokładniej trzymać tego, jakby to wyglądało naprawdę! Opcji dla każdego jest wiele, ale czy te, które by cię zainteresowały są popularne?

Battlefield V – Kiedy realizm wyrzucany jest za okno

Battlefield V stworzony przez EA DICE i wydany w 2018 roku stawia na szybką akcję, w której nie ma zbyt wiele miejsca na realizm. Pojazdy w grze zachowują się bardziej arcade’owo niż w World of Tanks. Nie występuje nawet podział na rodzaje amunicji! Samoloty nie posiadają ani trochę realistycznych modeli lotu oraz uzupełniają w tajemniczy sposób swe uzbrojenie w trakcie przelotu.

Jakkolwiek niektórych konsumentów strzelanek pierwszoosobowych może to zniechęcić do zakupu tej gry, to ma ona i tak sporą rzeszę graczy!

Hell Let Loose – Realistyczne podejście w świeżym wydaniu

Realistyczne gry wojenne. Jak realistyczne tak naprawdę są?

Hell Let Loosestrzelanka pierwszoosobowa wydana we wczesnym dostępie przez Team17 Digital w czerwcu tego roku, oferuje całkiem realistyczne podejście do walki podczas WWII. Gracze walczą w starciach 50vs50 na froncie zachodnim w 1944 roku! Jeśli zaś idzie o realizm maszyn wojennych, to jakkolwiek jest ich niewiele w aktualnej wersji gry, mechanika prowadzenia czołgów i toczenia z nich walki jest bardzo realistyczna.

Aby w pełni kontrolować potencjał naszych stalowych pudeł wojny potrzeba aż trzech graczy: kierowcy, działonowego oraz dowódcy! Kierowca musi poprawnie korzystać ze skrzyni biegów i kierować pojazdem, kiedy dowódca obserwuje pole, a działonowy ładuje działo i wysyła duże ilości ołowiu w stronę wroga.

Jakkolwiek modele pojazdów nie są w pełni ukończone, to twórcy gry nadal nad nią pracują i dodają nowy content do gry. Niefortunnie dla fanów tego typu gier, Hell Let Loose ma średnio około 500 graczy w jednej chwili.

Company of Heroes 2 – Naprawdę dobry RTS

Company of Heroes 2 to wyprodukowany przez Relic Entertainment RTS umieszczony w realiach drugiej wojny światowej. Gra ta podąża za przykładem klasycznych strategii i definitywnie osiągnęła sukces. Mimo wydania w 2013 roku, nadal posiada średnio 4 tysiące aktywnych graczy.

Gra trzyma się daleko od bycia na wyższym poziomie realizmu. Starcia mają miejsce na dystansach mniejszych niż 100 metrów, a żołnierze i pojazdy mają paski życia, które czasem naprawdę ciężko zmniejszyć. Mimo tego naprawdę polecałbym tę grę wszystkim, nawet najzagorzalszym fanom realizmu.

Graviteam Tactics – Kiedy realizm zaczyna być szkodliwy

Realistyczne gry wojenne. Jak realistyczne tak naprawdę są?

Tytuły z serii Graviteam Tactics wywodzące się ze studia Graviteam zaliczają się do najbardziej realistycznych gier wojennych. Nie posiadają one niestety trybu wieloosobowego. Od gracza wymagane jest kontrolowanie wojsk na poziomie operacyjnym, gdzie gra jest podzielona na tury, oraz prowadzenia swoich wojsk w czasie rzeczywistym w trybie taktycznym.

Gracz musi zwracać uwagę na poziomy paliwa i amunicji swoich wojsk, jak i wsparcia z powietrza oraz dalekosiężnej artylerii. Te realistyczne gry wojenne zawierają zaawansowany system terenu, gdzie pojazdy i artyleria mogą grzęznąć. Modele uszkodzeń pojazdów są bardzo realistyczne i mają wiele detali.

Seria ta jest niestety naprawdę bardzo skomplikowana i między innymi dlatego nie posiada dużej bazy graczy.

Spojrzenie w przyszłość

Wraz ze wzrostem liczby konsumentów gier komputerowych, rośnie popyt na nowe rodzaje doświadczeń związanych z rozgrywką. Realistyczne gry wojenne to coś, czego gracze pożądają.

Jakkolwiek nie wszyscy gracze chcący nowych tytułów tej kategorii chcieliby grać w symulatory bitew podobne do na przykład Graviteam Tactics, to przyszłość dla produkcji koncentrujących się na realizmie, jest jak najbardziej świetlana. Pewnym jest, iż szybko zacznie się pojawiać coraz więcej tytułów chcących zaspokoić potrzeby fanów realistycznych rozgrywek wszelkiego rodzaju.

A jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej o wpływie realizmu na rozgrywkę, to polecam mój artykuł.

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły