timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Na rynku gier komputerowych można znaleźć setki różnorakich produkcji, podchodzących na wiele zróżnicowanych sposobów do wielu aspektów rozgrywki. Tylko czy jednym z ważniejszych z nich, wpływających na doświadczenia gracza, jest realizm? Jak tak naprawdę realizm w grach oddziałuje na rozgrywkę? Na to właśnie mam zamiar odpowiedzieć!

Realizm w grach – jaki ma on wpływ?

Myślę, że bardzo łatwo można zaobserwować, iż gry o odmiennych poziomach realizmu bardzo się od siebie różnią. Co prawda, można by wiele o tych różnicach powiedzieć, to myślę, że najważniejsze w kontekście wpływu na rozgrywkę jest wczucie się w świat gry oraz samo jej tępo. Jeśli zaś idzie o temat taki jak realistyczne gry wojenne, to warto o tym przeczytać mój oddzielny artykuł.

Wczucie się w świat – dlaczego to ważne

Bardzo ważnym aspektem w każdej grze jest to, aby gracz się z nią w pewnym sensie zżył. Można to osiągnąć poprzez generowanie coraz to trudniejszych celów do osiągnięcia, rywalizację między wieloma osobami, lub również, przez wcześniej wspomniane wczucie się w otaczający gracza świat. Poprzez wiarygodne oddawanie realiów gry łatwym, do osiągnięcia staje się ten ostatni efekt. Bardzo prosto w końcu identyfikować się z czymś, co ma dla nas sens i wygląda w sposób jak najbardziej wiarygodny.

Realizm w grach - Wczucie się w świat

Dobrym tego przykładem jest gra Kingdom Come: Deliverance, która przenosi nas do piętnastowiecznych Czech. Jej świat jest bardzo wciągający i naturalny, a sama fabuła bardzo pasuje do okresu zdarzeń. Grając bardzo łatwo jest się postawić w miejsce głównego bohatera i poczuć się częścią przeszłych wydarzeń.

Tępo gry – nie ma co się śpieszyć

Nie zawsze należy szukać w grze natychmiastowego przypływu adrenaliny, czasem lepiej posłużyć może trochę spokoju i powolnej eskalacji wydarzeń. Tak właśnie jest w grach realistycznych. W prawdziwym życiu w końcu rzadko jest tak, by ciągle działa się jakaś intensywna akcja taka, jak chociażby w wielu grach FPS. Dużo częściej, przez większość czasu jest spokój, przerywany nagłymi chwilami gwałtownych wydarzeń. Dodatkowo spowolnienie rozgrywki w realistycznych tytułach promuje taktyczne i strategiczne myślenie, często wymagane do sukcesu.

Realizm w grach - Tępo gry

Świetnym przykładem tego jest Silent Hunter III, będący kultową produkcją wśród fanów symulatorów okrętów podwodnych. Bardzo dużą część gry spędzamy tam, planując swoje działania przeciwko alianckiej żegludze. Wymaganym jest, aby gracz nie podchodził do swych decyzji zbyt pochopnie, oraz działał z wielką ostrożnością. Nie ma tam, tak jak w prawdziwym życiu, miejsca na zbędne heroizmy, tylko na przemyślane kalkulowane działania.

Krótko podsumowując

Realizm ma jak najbardziej znaczący wpływ na rozgrywkę. Zastępuje szybką akcję przemyślanymi decyzjami, ułatwia też łączenie się gracza z otaczającym go światem. Definitywnie zasługuje na większą uwagę wśród środowiska gamingowego.

Jeśli, tak jak ja, jesteście fanami gier strategicznych, to polecam zapoznać się z grami strategicznymi z budowaniem, o których również znajdziecie artykuł.

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły