timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Tom Ripley, oszust z trudem wiążący koniec z końcem w Nowym Jorku we wczesnych latach 60. XX wieku, zostaje wynajęty przez pewnego bogacza, by nakłonić jego syna lekkoducha do powrotu z Włoch. Tom decyduje się udać do Italii, co rozpocznie w jego życiu skomplikowaną ścieżkę oszustw, szalbierstw i morderstw. (Netflix)

Patrząc na sam tytuł serialu, może zapalić się lampka, że jednak nazwisko Ripley już gdzieś, kiedyś się pojawiło. Jest to jak najbardziej trafne spostrzeżenie. To kolejna produkcja filmowa stworzona na podstawie powieści Patricii Highsmith Utalentowany Pan Ripley. Poprzednia głośna adaptacja filmowa miała miejsce w 1999 roku, kiedy to Anthony Minghella wyreżyserował film z Jude Law i Mattem Damonem w rolach głównych.

The Talented Mr. Ripley

Jednakże nie warto patrzeć przez pryzmat wersji z 1999 roku, aby oceniać najnowszą produkcję Netflixa. Ten stworzony przez Stevena Zailliana 8 odcinkowy serial to odmienna adaptacja tego samego materiału źródłowego. I trzeba przyznać, że nie jest to kolejny remake, lecz świeże, mroczniejsze spojrzenie na Pana Ripleya i jego działania.

Fabuła

Ripley, będąc oszustem i manipulatorem, zostaje wynajęty przez bogatego ojca Dickiego Greenleafa, aby sprowadzić jego buntowniczego syna z Włoch z powrotem do Ameryki. Ripley wkracza w świat luksusu i zdrady, stopniowo wpadając w coraz większe kłopoty, gdy jego plany zaczynają się komplikować. Serial jest nie tylko trzymającym w napięciu thrillerem psychologicznym, ale także studium charakteru głównego bohatera oraz refleksją nad moralnością i tożsamością. Już w pierwszych chwilach wiemy, że Tom Ripley to postać z tajemniczą przeszłością. Jego działania nie są zbyt legalne, a sam trzyma się raczej na uboczu (po pierwszych kilku scenach wiadome jest, że to nie ten sam Tom, którego odgrywał Matt Damon).

Aktorstwo

W Toma Ripleya wcielił się Andrew Scott, w Marge Sherwood — Dakota Fanning, a w Dickiego Greenleafa — Johnny Flynn. W obsadzie znaleźli się również: Eliot Sumner, Maurizio Lombardi, Margherita Buy, John Malkovich, Kenneth Lonergan i Ann Cusack. Współproducentami serialu Ripley są Showtime i Endemol Shine North America oraz Entertainment 360 i Filmrights. Producentem serialu będzie Scott, a scenarzystą i reżyserem wszystkich ośmiu odcinków — Steven Zaillian. (Netflix)

Andrew Scott,  doskonale odnajduje się w roli Toma, przynosząc świeże spojrzenie na postać Ripleya. Jego interpretacja jest pełna głębi i subtelnych niuansów, które wzbogacają charakter postaci i dodają nowego wymiaru jej złożoności. Pozostali aktorzy, mimo że mieli mniej czasu ekranowego, również wprowadzili powiew świeżości. Ich zróżnicowane i przekonujące kreacje dodają głębi oraz kompletności całej opowieści, uzupełniając świat przedstawiony o fascynujące postacie poboczne.

Ripley - GameBy.pl

Reżyseria i zdjęcia serialu Ripley

Decyzja o wyborze czarno-białej estetyki na początku wydawała się dla mnie kontrowersyjna. Jak można było pominąć cudowną kolorystykę pięknych Włoch, zwłaszcza wybrzeża Amalfi? Jednak szybko zrozumiałam, dlaczego zdecydowano się na ten zabieg. Serial Ripley przywołuje na myśl filmy noir nie tylko poprzez czarno-białą estetykę, ale także dzięki mrocznemu i niepokojącemu nastrojowi. Każdy kadr z tego serialu mógłby stanowić piękne i klimatyczne zdjęcie promocyjne, ponieważ został nakręcony z dbałością o detale i atmosferę.

Ripley - GameBy.pl

Podsumowanie

W dobie wszechobecnych remaków i rebootów odświeżającym jest otrzymanie produkcji, która odważnie eksploruje materiał źródłowy. Nie boi się przeciwstawiać filmowym adaptacjom. W efekcie powstaje naprawdę znakomity thriller i serial dramatyczny. Dodatkowo, dzieło to zachwyca piękną i estetyczną realizacją, która wciąga widza od pierwszej chwili i trudno oderwać się od ekranu. Warto także podkreślić zaangażowanie aktorów, którzy wkładają w swoje role serce i duszę. Szczególnie Andrew Scott, który wspaniale odnalazł się w roli Toma Ripleya (dla fanów Sherlocka od BBC dodam, że czuć tu trochę Moriarty’ego). Gorąco zachęcam do obejrzenia!

Obejrzyj w serwisie Netflix!

 

O redaktorze

Studentka Filologii Angielskiej. Miłośniczka mitologii nordyckiej oraz słowiańskiej. Lubi szeroko pojętą popkulturę, a w wolnych chwilach słucha videoesejów, głównie o tematyce filmowej i serialowej.

Wszystkie artykuły