timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Na polskie kino sporo się ostatnio narzeka. Żadna produkcja nie jest w stanie dostatecznie zadowolić widzów. Zawsze znajdzie się coś, co mogło zostać zrobione dużo lepiej, a każdy rodzimy film zostaje obdarzony średnimi ocenami. Jednak czy sytuacja musi pozostać niezmienna? Okazuje się, że wcale nie. Od jakiegoś czasu polscy twórcy starają się, aby ich dzieła wyróżniały się na tle naszego ojczystego dorobku. Sala samobójców. Hejter to idealny przykład. Film, w krótkim czasie zebrał wiele pozytywnych opinii.

Niestety przez sytuację pandemiczną niewielu osobom udało się obejrzeć go jeszcze w kinie. Nic straconego! Już od początku marca film dostępny jest na Netflixie.

Sala samobójców. Hejter – Wybawienie polskiego kina?

Stereotyp słabego, polskiego filmu funkcjonuje już niestety od bardzo dawna. Nie jest jednak tak, że twórcy wcale się do tego nie przyczyniają. Oczywiście, wciąż powstają tragiczne, słabe, czy po prostu nie wyróżniające się niczym produkcje. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę dobre dzieła borykają się z bezpodstawną krytyką lub uprzedzeniem co do nich.

Jedynym sposobem na zerwanie ze szkodliwym stereotypem wydaje się tworzenie coraz lepszych produkcji, co zresztą właśnie się dzieje. Konsekwentną poprawę polskiej kinematografii możemy obserwować już dziś. Czy Hejter jest przełomowy? Niekoniecznie. Nie znaczy to jednak, że nie jest to film godny uwagi.Sala samobójców. Hejter - Gameby.pl

Sala samobójców. Hejter – Wszystko dzieje się w sieci

Hejter opowiada przede wszystkim o świecie internetu. Przedstawiono w nim młode społeczeństwo, w którego życiu sieć odgrywa wielce istotną rolę. Nie jest to jednak moralizatorska produkcja, mająca pokazać, że internet to coś złego i rzucająca truizmy odnośnie XXI wieku. Film skupia się na tym, co w istocie może zdarzyć się lub już dzieje się za pośrednictwem telefonów i komputerów.

Nie brakuje również prawdziwie ludzkich historii i postaci, z którymi widz ma ochotę się utożsamiać. Świetna gra aktorska i psychologiczne portrety bohaterów czynią film niezwykle interesującym i nieprostolinijnym. Nie ma jednak mowy o jakichkolwiek zawiłościach lub niedopowiedzeniach.Sala samobójców. Hejter - Gameby.pl

I to jedna z większych zalet filmu. Porównując go do innych polskich dzieł, ogląda się go z niewyobrażalną przyjemnością. Nie ma tu żadnych pokrętnych zawirowań fabuły. Brak również uproszczeń, które zazwyczaj nie działają na jej korzyść. Historia jest w związku z tym opowiedziana naprawdę dobrze.

Sala samobójców. Hejter – Film, który warto obejrzeć

Film staje się niezwykły przez to, w jaki sposób trafia do widza. Chociaż skupia się on na internecie, nie jest przez to kiczowaty i żenujący, jak zdarza się w niestety wielu przypadkach. Fabuła jest porywająca. Nie pozwala na chociaż chwilę wytchnienia oraz wzbudza w oglądającym refleksje.Sala samobójców. Hejter - Gameby.pl

Hejter jest świetnym filmem. Potwierdzają to zarówno opinie oglądających, jak i przytłaczająca ilość pozytywnych recenzji. Nie jest to jednak spowodowane tym, że to jedyny od dłuższego czasu dobry, polski film. To prawda, wyróżnia się na tle innych produkcji, ale nie tylko to jest źródłem jego sukcesu. Składa się na niego wybitna fabuła, gra aktorska, świetne wykonanie. To film, który z pewnością warto zobaczyć.

 

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły