timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wiele osób zastanawiało się pewnie nie raz: a gdyby przeszłość wyglądała inaczej? Gdyby historia obrała inny tor, a technologia, która nawet teraz nie jest dla nas dostępna istniała sto lat temu? Prawdopodobnie nigdy nie poznamy odpowiedzi na takie pytania, jednak dzięki twórczości polskiego artysty Jakuba Różalskiego oraz wykreowanym przez niego uniwersum 1920+ możemy zobaczyć, jak by to mogło wyglądać. A świat stworzony przez naszego rodaka okazał się być tak niesamowity, że wydawcy zaczęli się nim interesować i jakiś czas potem została wydana piękna gra planszowa pod tytułem Scythe.

Cel gry Scythe:

Celem jest posiadanie przez gracza jak największego bogactwa oraz jak największej potęgi. Gra kończy się w momencie zdobycia przez gracza sześciu gwiazdek, które otrzymujemy poprzez wykonywanie poszczególnych celów, jakie losujemy, budowania mechów, zbierania surowców oraz wygrywania pojedynków. Po zdobyciu przez jednego z graczy wszystkich gwiazdek przelicza się ilość punktów, a gracz posiadający ich najwięcej wygrywa.

Rozgrywka:

Gra ma moim zadaniem dość skomplikowane zasady i pełne „ogarnięcie” ich chwilę zajmuje, jednak zapewniam was, że warto, ponieważ mało jest gier, które dorównują tej produkcji.

Na początku każdy gracz posiada kartę postaci, kartę frakcji oraz na mapie swoją postać i dwóch robotników. Gracze wykonują swoje ruchy według wskazówek zegara zaczynając od gracza, który na karcie frakcji ma najmniejszą liczbę. Gracz podczas swojej tury może wykonywać akcje, które dzielą się na górnego i dolnego rzędu. Górnego to są swojego rodzaju akcje podstawowe, które nieczęsto możemy wykonać już od samego początku, jest to głównie produkcja surowców lub wykonywanie ruchu na planszy. Akcje dolnego rzędu są stanowczo bardziej skomplikowane i jest to na przykład produkcja mecha.

Mapa gry składa się z heksagonalnych pól, każde z nich pozwala produkować surowiec jej przypisany. Po produkcji zostaje na polu, na którym stoi i podlega graczowi, który go wyprodukował. Sprawia to, że musimy bardziej zwracać uwagę na to, co się dzieje, aby nie stracić elementów niezbędnych do wykonania celu lub wybranej przez nas akcji.

Podczas rozgrywki możemy toczyć pojedynki z innymi graczami, co jest jednak charakterystyczną cechą gry. Nie ma ich dużo, ponieważ gracze raczej nie skupiają się na walce, a na jak najszybszym rozwoju swojej frakcji oraz technologii.

Zalety gry:

Największym plusem gry są niesamowite i piękne grafiki wykonane przez Jakuba Różalskiego. Każdy element mapy, taki jak wioska czy las jest wykonany z wyjątkową szczegółowością, a wszystkie karty zawierają piękne grafiki. Warto wspomnieć również o wyjątkowości każdej rozgrywki, ponieważ każda karta frakcji posiada inne zestawienie akcji górnego i dolnego rzędu, co sprawia, że żaden z graczy nie może wykonać takich samych akcji jednocześnie.

Zostaje też jeszcze jedna, może nie ostatnia z zalet, ale na pewno warta wyróżnienia – w grę można zagrać samemu. Twórcy stworzyli specjalny tryb gry, który nazywa się Automa. Jest to zbiór bardzo „okrojonych” zasad, które sprawiają, że jedyne co musimy robić jako drugi gracz to tak naprawdę losowanie karty, która odpowiada za to, co teraz zrobi nasz przeciwnik.

Opinia:

Według mnie nie jest to gra przeznaczona dla osób, które chcą na szybko przysiąść i skończyć, a raczej na dłuższe rozgrywki. Gra na początku wydaje się być toporna i ciężka, jednak po poznaniu i zrozumieniu wszystkich zasad okazuje się być niesamowicie wciągająca i mogę was zapewnić, że nie raz wrócicie wraz ze znajomymi lub jeśli wolicie, to sami do tego niesamowitego świata, aby po raz kolejny stoczyć bój o los Europy Środkowej.

Sprawdź cenę gry Scythe na Ceneo.pl!

Zaprszamy do OpenGift.pl, gdzie można kupić różne gadżety – w tym gry, personalizowane, z nadrukiem, logo!

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Na co dzień uczeń jednak w wolnej chwili gracz oraz tancerz. Ulubiona gra oczywiście Wiedźmin 3 jednak ulubiona seria gier to Assassin's Creed. Wielki fan wszystkiego co podchodzi pod dark fantasy.

Wszystkie artykuły