timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

W dobie dzisiejszych czasów inteligentny dom, może stać się nie tylko czymś innowacyjnym i wygodnym, ale jednocześnie może nieść ze sobą masę zagrożeń. Niestety, przesiąknięty Internetem sprzęt może stać się narzędziem dla hakerów oraz złodziei, którzy czyhają na nasz dobytek. I choć wiele osób, może stwierdzić, że przecież to oni mają kontrolę nad wszystkim, tak takie myślenie może bardzo szybko się zmienić. Zatem jakie zagrożenia niesie ze sobą naszpikowany smart technologią dom?

Dom na wyciągniecie ręki

Inteligentne urządzenia zostały stworzone po to, aby ułatwiać nam codzienne życie. Wraz z tymi dogodnościami idzie wygoda, ponieważ wszystkim możemy sterować za pomocą naszego smartfona. Mimo plusów, musimy spojrzeć na wiele zagrożeń jakie niesie ze sobą posiadanie inteligentnego domu. Jednym z nich może być wykradnięcie naszych danych, które znajdują się w naszych inteligentnych sprzętach. Idąc o krok dalej, jeśli nasze dane zostały zdobyte w łatwy sposób, tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby haker zdobył dostęp do bardziej wrażliwych urządzeń. Dobrym przykładem są elektroniczne zamki, które mają chronić nasz dom przed włamaniem.

Zagrożenia inteligentnego domu - GameBy.pl

W innych przypadkach haker może pozbawić nas prywatności. Co to znaczy? Mając pod swoją kontrolą wszystkie kamery oraz alarmy, taki człowiek może w swobodny sposób szpiegować nas i otrzymywać informacje z pierwszej ręki. Kiedy dodamy do tego złamanie alarmów, otrzymujemy gotowy przepis na łatwy napad. Na koniec zostaje najbardziej niebezpieczna rzecz jaką może zrobić haker. Jeśli taka osoba zechce zrobić nam krzywdę, również jest do tego zdolna. Praktyka pokazała, że zdalne przejęcie samochodu jest możliwe. Haker może nie tylko wpływać na takie rzeczy jak wycieraczki czy klimatyzacja, ale może odłączyć w ten sposób istotne systemy bezpieczeństwa.

Zagrożenia inteligentnego domu – Jak się bronić?

Czy możemy się bronić przed takimi sytuacjami? Jak najbardziej. Na początek warto korzystać ze sprawdzonych urządzeń od zaufanych firm. Korzystanie z zamienników, często słabiej zabezpieczonych niesie ze sobą większe ryzyko przejęcia. Warto również zadbać o hasła do Wi-Fi. Należy używać jak najbardziej skomplikowanych haseł, ponieważ proste hasła mogą ułatwić złamanie przez hakerów. Będąc w temacie, nie wskazane jest korzystanie z publicznych sieci, aby zarządzać inteligentnym domem – są one słabo zabezpieczone. Na koniec warto śledzić wszelkie aktualizacje systemów. Oczywiście sposobów jest o wiele więcej, ale przedstawione po wyżej są moim zdaniem podstawowymi z których może skorzystać każdy.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły