timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

Spektrum to gra stworzona przez Rebel, w której kluczowe są trafne podpowiedzi, kreatywność oraz odrobina szczęścia. Czy potraficie czytać w myślach osoby, która Wam podpowiada? Czy rozważyliście wszystkie możliwości? Jak daleko przesunąć wskazówkę na tarczy? Gra dedykowana jest osobom od 14 roku życia i dostępna jest dla dowolnej liczby graczy, począwszy od dwóch, aż do ośmiu lub więcej, jeśli macie ochotę.

Spektrum - GameBy.pl

 

Spektrum – Skrócone zasady

W grze uczestnicy dzielą się na dwie drużyny i wybierają spośród siebie podpowiadacza. W każdej rundzie jedna drużyna jest aktywna, a druga bierna. Na początku podpowiadający wybiera kartę z dwoma przeciwnościami i wybiera jedną z nich. Następnie tarcza ze spektrum jest obracana, a podpowiadacz, patrząc na paski z liczbami, stara się przekazać wskazówkę swojej drużynie. Celem drużyny jest ustawić wskazówkę tarczy na liczbie 4, która jest najwyższą wartością. Na przykład, jeżeli na karcie są hasła „suche” i „mokre”, gdzie „suche” oznacza, że 4 należy szukać po lewej stronie tarczy, a „mokre” po prawej, można podać podpowiedź typu: „pustynia” albo „źródło”, „deszcz”. Oczywiście nie można używać słów z kart ani ich synonimów.

Gdy podpowiadacz wypełnił swoje zadanie, drużyna stara się rozważyć podpowiedź i odgadnąć odpowiednią pozycję na tarczy. Podpowiadający nie może już nic mówić ani gestykulować, drużyna musi sama trafić. Po zakończeniu debat drużyny aktywnej, drużyna bierna ma szansę wykazać się, używając znacznika, aby wskazać, gdzie ich zdaniem znajduje się najwyższa liczba, czy po prawej, czy lewej stronie wskazówki ustalonej przez drużynę aktywną. Runda kończy się, tarcza jest odkrywana, a przyznawane są punkty – drużynie aktywnej tyle, ile jest na wskazówce, a drużynie biernej jeden punkt, jeśli zgadli stronę, po której jest 4 od wskazówki. Następnie rozpoczyna się kolejna runda, gdzie drużyny aktywna i bierna zamieniają się miejscami.

Spektrum - GameBy.pl

Spektrum – Podsumowanie

Brzmi skomplikowanie? Wcale tak nie jest. To prosta gra, z instrukcją pełną przykładów, objaśnień, rysunków i rozpisanych faz krok po kroku. To gra, przy której można rozważyć każdą możliwość. Na przykład, karta z hasłami „ciepłe” i „zimne” oraz podpowiedź „kawa”. Pierwsze skojarzenie to „ciepłe”, ale czy na pewno? A co z kawą mrożoną? Czy podpowiadacz wziął ją pod uwagę, decydując, jak daleko przesunąć wskazówkę? Wszelkie dyskusje, uwagi, nawet te najbardziej nietypowe, są wskazane właśnie w tej grze.

Choć można podchodzić sceptycznie, gra doskonale nadaje się na wieczory ze znajomymi. Zastanawiacie się, jak grać w dwie lub cztery osoby? Nie martwcie się, gra posiada tryb kooperacyjny. Jeśli chcecie zagrać w rodzinnym gronie od dwóch do czterech osób, również będziecie się świetnie bawić. Całość gry oceniam na 8/10. To bardzo dobra gra o prostym konceptcie, wykonana z wielką starannością. Jednak jeśli ktoś preferuje bardziej skomplikowane gry, może to nie być dla niego.

Życzymy Miłego Grania!