timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Serial „SUPERSEX”, który wyreżyserowali Matteo Rovere, Francesco Carrozzini i Francesca Mazzoleni, to historia inspirowana biografią Rocco Siffrediego. Ta opowieść o jego rodzinie, młodości i podejściu do miłości sięga okresu dzieciństwa i ujawnia, jak i kiedy Rocco Tano — prosty chłopak z Ortony — stał się Rocco Siffredim, najsłynniejszą gwiazdą porno na świecie. ​
W rolach głównych: Alessandro Borghi jako Rocco Siffredi, Jasmine Trinca jako Lucia, fikcyjna postać kobieca będąca syntezą większości kobiet, z którymi Rocco się wiązał, Adriano Giannini jako Tommaso, przyrodni brat Rocco, i Saul Nanni jako młody Rocco. W pozostałych rolach: Enrico Borello (Gabriele), Vincenzo Nemolato (Riccardo Schicchi), Gaia Messerklinger (Moana), Jade Pedri (Sylvie) i Linda Caridi (Tina). (Netflix)

Osobiście, po zapoznaniu się z tytułem oraz opisem serialu, miałam pewne oczekiwania co do jego zawartości. Spodziewałam się, że podejdzie on do tematyki branży filmów dla dorosłych z wyraźnym naciskiem na dramatyczne i psychologiczne aspekty. Temat ten jest niezwykle odważny i kontrowersyjny, więc byłam ciekawa, w jaki sposób twórcy podejdą do jego interpretacji i przedstawienia.

Już na wstępie zwróciłam uwagę na istotny fakt: mimo że ten serial należy do nielicznych produkcji przeznaczonych dla widzów pełnoletnich dostępnych na platformie, nie został poprzedzony żadnym dodatkowym ostrzeżeniem. Poza standardową informacją umieszczoną w lewym górnym rogu ekranu nie ma żadnego uprzedzenia dotyczącego graficznych scen, z jakimi będzie miał do czynienia widz. W opisie serialu jest informacja, że serial zawiera treści związane z seksem, nagością czy przekleństwami, ale w obecnych czasach to samo tyczy się wielu innych seriali. Nawet tych 16+. Porównując informacje, jakie daje Netflix do ostrzeżeń kanału HBO, różnica jest dosyć widoczna. HBO nawet przy takim serialu jak Ród Smoka wskazuje, że dana treść zawiera Strong sexual content. Natomiast przy serialu Euforia wyświetlana jest taka informacja:

HBO's "Euphoria" Premiere Episode Is Leaving Viewers Shocked, So I Watched And Here's How It Is

Także, nic zbytnio nie przygotowało mnie na kadry występujące w tym serialu…

Fabuła

Serial Supersex to opowieść o życiu Rocco Siffrediego. To włoski aktor filmów dla dorosłych, ceniony jako jeden z najlepszych w tej branży. Przenosimy się przez różne etapy jego życia, obejmujące lata 70., 80. i 90., aż po rok 2004. Narracja niejednokrotnie przeskakuje między dekadami, nie zawsze wyraźnie wskazując, w którym dokładnie roku toczy się akcja. Często musimy polegać na szczegółach, takich jak fryzura głównego bohatera, aby ustalić, czy wydarzenia mają miejsce w latach 90. czy może już w 2000. Śledzimy Rocco od początków jego seksualnych doświadczeń, przez odkrywanie własnej seksualności. Następnie widzimy jego wejście do przemysłu filmowego i sposób, w jaki radzi sobie w nim. W międzyczasie drugim ważnym wątkiem, który się przetacza przez dekady to jego relacja z rodziną. W szczególności z jego starszym bratem Tommaso.

supersex - gameby.pl

Osobiście uważam, że Supersex zbyt długo skupia się na dysfunkcyjnej relacji Rocco z Tommaso. Nadaje toksycznemu i wyczerpującemu braterstwu niepotrzebną ekspozycję. Według mnie niepotrzebnie wydłuża to fabułę, odrywając widza od głównego wątku Rocco.

Przesłanie i wartość artystyczna

Nie wiem, do kogo jest kierowana ta produkcja. Jeżeli ktoś szuka czegoś bardziej sensualnego to powinien sięgnąć po produkcje z prawdziwym Rocco Siffredim. Jeżeli natomiast ktoś szuka interesującego filmu biograficznego, to każdy inny biopic będzie lepszym wyborem. Twórcy Supersexu nie potrafili się określić i próbowali zjeść ciastko i mieć ciastko.  A w rezultacie stworzyli serial dla… nikogo.

supersex - gameby.pl

Serial ten prezentuje seksualność głównie jako czysto fizyczne pożądanie, często akcentując negatywne aspekty tego zjawiska. W niektórych momentach wyraźnie podkreśla się, że seksualność może być postrzegana jako coś szkodliwego lub niewłaściwego. Twórcy starają się przekazać kilka ważnych przesłań, w tym o konieczności uzyskania zgody. Jednakże te przekazy często giną w narracji, szczególnie w kontekście scen, w których ukazane są przypadki przemocy seksualnej, jak np. gwałt. Branża filmów dla dorosłych to temat trudny i kontrowersyjny. Niestety w Supersexie jest on często traktowany bardziej jako środek do osiągnięcia osobistego spełnienia i wyrazu ludzkiej zachłanności niż jako pole do refleksji nad złożonością seksualności i jej skutkami.

Podsumowanie

Supersex jest pozycją kontrowersyjną na liście nowości Netflixa. Nie wie za bardzo, czym chce być i to go gubi. Choć nie brakuje w nim momentów refleksji nad seksualnością i relacjami międzyludzkimi, często tonie w płytkości oraz traci się w narracyjnych przekształceniach. Pomimo w miarę dobrych aktorskich występów i starań, ostateczny efekt pozostawia wiele do życzenia. W rezultacie Supersex może nie spełnić oczekiwań widzów poszukujących głębszych przemyśleń nad tematem seksualności i jej skomplikowanymi aspektami. Ani tych, którzy szukają mocniejszego filmu 18+.  Jeżeli interesuje was taka tematyka, lepszym wyborem będzie serial Witamy w Chippendales, dostępnym na Disney+, albo Pięćdziesiąt Twarzy Greya na Netflixie.

supersex - gameby.pl

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Studentka Filologii Angielskiej. Miłośniczka mitologii nordyckiej oraz słowiańskiej. Lubi szeroko pojętą popkulturę, a w wolnych chwilach słucha videoesejów, głównie o tematyce filmowej i serialowej.

Wszystkie artykuły