timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Jednym z najmniej lubianych przedmiotów w szkole była geografia. Nie lubiłem tych wszystkich stref w lasach, górach i atmosferze. Nie przepadałem za nauką tego gdzie jest najlepszy węgiel, najwyższa budowla, co mamy w glebie i gdzie rosną najlepsze żołędzie Panie Kloss :). Gdzie tkwi paradoks? Powoli robi się ze mnie podróżnik. Na razie lokalny, ale kiedyś może będę ciekawy podróży na cały świat. Dziś pokażę wam dość dobrą grę. Kolejny wielki Comeback w wykonaniu Egmont. Zagrajmy w geograficzny quiz. Sprawdźmy swoją wiedzę na temat największych i najmniejszych rzeczy na naszej kuli ziemskiej. Zagrajmy w Terra.

Terra - GameBy.pl

Terra — Skrót zasad.

Rozkładamy ogromną planszę, rozdajemy znaczniki i wybieramy poziom trudności zagadek i chowamy je do pudełka. Zaczynamy zabawę, losując pierwszego gracza. Gracz czyta temat zadania i wymogi. Zadaniem uczestnika jest w trakcie swojej tury położyć jeden ze swoich znaczników na mapie świata, bądź osi i przekazać kolejkę rywalom, którzy mają identyczne zadanie. Kiedy kolejka wróci do uczestnika, może położyć kolejny ze swoich znaczników bądź spasować i czekać na rezultaty. Uwaga! Miejsca, na których są już znaczniki, są zajęte i nie można kłaść kolejnych. Dobrowolność też jest ważna, gdyż… może o tym później.

Terra - GameBy.pl

Kiedy wszyscy spasują, zagadka ujawnia swoje rozwiązanie. Punkty zdobywają ci, którzy trafią w tak zwaną “10” wtedy gracze otrzymują 7 punktów, bądź ci, co trafili w sąsiedztwo. Oni otrzymują 3 punkty. Po rezultatach wszystkie znaczniki z punktowanych rejonów wracają do uczestników, pozostałe przepadają i rozpoczynamy przygotowania do kolejnej rundy. Rozpoczyna nowy gracz, uczestnicy przywracają po jednym swoim znaczniku. Po ustalonej liczbie rund. Najbogatszy w punkty wygrywa.

Ocena

Tak jak pisałem Egmont przywrócił do łask znaną grę planszową jak to on ma w zwyczaju i ją dopracował przyjemniejszą szatą graficzną miłą dla oka. Nie wygląda ta gra na tytuł epatujący wiedzą a na dość przyjemną grę familijną. Co poprawiono? Karty z zadaniami są czytelniejsze. Dostajemy tytuł i wymagania w przystępnym stylu, a w łatwiejszych zadaniach mamy także różę wiatrów, gdzie dostajemy wskazówkę, który rejon ogromnej mapy świata jest celem. Estetycznie i jakościowo wszystko poprawili.

Po opisie można odczytać, że reklamuję quiz geograficzny, gdzie odkrywamy całą geografię świata. Nie tylko, choć jednym z zadań, jakie dostajemy to wyszacować obszar w którym… no właśnie! Oprócz zadań typowo geograficznych, gdzie szukamy największych wodospadów, najgorętszych miejsc dostajemy także pytania historyczne, społeczne i pop kulturalne. Pytanie o śmierć Johna Lennona, czy premierę Milionerów z uwzględnieniem miejsca, roku mnie mocno zaskoczyły.

Co do mechaniki jest ona bardzo prosta. Czytamy zagadkę z pudełka i decydujemy ile znaczników i gdzie je umieszczać. Czy zagrać bezpiecznie, bo mam wiedzę i resztę znaczników zostawić na  dalszą grę? Czy jednak wyprztykać się ze znaczników, by sobie zwiększyć szansę na punkty? Taki dość quizowy dylemat więźnia, który praktykowały takie gry, jak “Ryzyk fizyk

Terra - GameBy.pl

Takie quizy uwielbiam.

W ogóle gra się bardzo prosto, szybko i przyjemnie. Prosto, bo układasz znaczniki, decydujesz o swoim ryzyku i na koniec pozbywasz się tych, które są na niewłaściwych miejscach i dobierasz sobie na kolejną rundę dodatkowy znacznik. Prosto, bo i tury są szybkie i nie wymagają dużego rozmyślania, także sprawdzanie szybko przychodzi. Czytasz co i gdzie powinno być punktowane, odpowiednio dostajesz punkty, przesuwając kostkę po torze punktacji i tyle. Szykujesz się do kolejnej rundy. Przyjemnie, gdyż wszystko idzie dość miałko i gra nie wymaga geniuszu i wiedzy z wiedzy ogólnej w jednym palcu. Wystarczy tylko i wyłącznie intuicja, czy też żyłka hazardzisty. Ten Quiz jedynie wydaje się siermiężnym tytułem.

Terra - GameBy.pl

Coś przeszkadza? Mam z czymś problem? Może nie problem, ale liczę, że Terra będzie inwestować w dodatki. Ok. Pula zagadek jest duża, ale… jest to ryzyko, że się wyczerpie, że będzie zapamiętana i nawet zabieg z zakryciem odpowiedzi nie pomoże i gra będzie ograna. Drugi powód, to taki, że jest jeszcze masa rzeczy, z których graczy można przepytać. Kto wie, może się doczekamy dodatków czy kolejnych części. Zastanowiłbym się też nad wersją Junior.

Na koniec

Kochacie Quizy, zagadki i gry na wiedzę o ciekawym pomyślę? Przemyślcie zakup gry Terra, która bawi i uczy i nie trzeba być mistrzem jednego z dziesięciu, by wygrać. Wystarczy czasem dobrze obstawić, niekiedy zaryzykować i mieć dużo szczęścia 🙂 Gra godna polecenia. Wiem, co mówię, gdyż kocham quizy, kocham imprezówki i jeszcze bardziej kocham teleturnieje.

 

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły