timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Pojęcie usługi VPN do niedawna pojawiało się głównie w dyskusjach o pobieraniu trudno dostępnych treści czy unikaniu cenzury w Internecie. Coraz częściej jednak również „codzienni” użytkownicy sieci zwracają uwagę na wirtualne sieci prywatne. Czy warto zainstalować VPN po to, by grać albo oglądać filmy i seriale?

Czym właściwie jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, bo właśnie to oznacza skrót „VPN”, jest pewnego rodzaju pośrednikiem między użytkownikiem a Internetem. Gdy łączysz się z siecią, Twoje komputery (i routery) kontaktują się bezpośrednio z docelowymi serwerami (np. witrynami czy usługami). Jeśli jednak używasz technologii VPN, ruch sieciowy zostaje kierowany do serwera pośredniczącego, a dopiero potem do źródła. Takie rozwiązanie umożliwia między innymi maskowanie Twojego adresu IP, a w przypadku lepszych dostawców VPN – szyfrowanie połączenia i inne dodatkowe funkcje.

Internet - Gameby.pl
Jeśli zadajesz sobie pytanie w stylu  „czy moje IP wymaga ukrycia?”, większość dostawców usług VPN powie, że jest to niezbędne – nieważne, do czego wykorzystujesz Internet i jak bardzo jesteś świadomy różnych zagrożeń. Prawda jest taka, że VPN może być bardziej lub mniej opłacalną inwestycją w zależności od tego, co chcesz z nim zrobić. Naturalnie, jeżeli działasz jako sygnalista, podróżujesz do krajów objętych cenzurą czy regularnie łączysz się z niezabezpieczonymi sieciami publicznymi – przyda Ci się VPN.

Większość ludzi wykorzystuje jednak Internet we własnym, domowym zaciszu, zajmując się pracą i rozrywką. Jesteś jedną z takich osób? Być może więc interesuje Cię to, czy warto zainstalować VPN do grania albo oglądania filmów na platformach streamingowych. Odpowiedź najlepiej znaleźć samodzielnie po zapoznaniu się z zaletami i wadami wirtualnych sieci prywatnych.

VPN dla graczy – czy warto?

Dostawcy VPN często kierują swoją ofertę do graczy, twierdząc, że zainstalowanie usługi na komputerze uczyni rozgrywkę bezpieczniejszą, płynniejszą i ogólnie bardziej satysfakcjonującą. Czy mają rację? To zależy od kwestii, która podlega dyskusji. Niektóre problemy z grami rzeczywiście mogą zostać ominięte dzięki VPN – ale nie wszystkie.

Lagi i wysoki ping

Serwery VPN są rozmieszczone na całym świecie, a Ty – jako klient – możesz łączyć się z nimi, by zamaskować swoje prawdziwe IP i „udawać”, że znajdujesz się w innym miejscu, niż w rzeczywistości. Niektórym wydaje się, że przekierowanie połączenia przez serwer znajdujący się blisko serwera gry uczyni rozgrywkę płynniejszą.

Niestety, nie jest to prawdą, a w niektórych wypadkach takie działanie jeszcze bardziej spowalnia grę. Rzeczywiście gracze europejscy korzystający na przykład z amerykańskich serwerów mogą odczuwać lagi i wysoki ping, ale VPN nie rozwiąże problemu. Ruch sieciowy po zainstalowaniu VPN nadal musi „przebyć” taką samą drogę (a nawet dłuższą, zważywszy na to, że serwer VPN jest pośrednikiem). Dodatkowo tanie, kiepskiej jakości usługi VPN mogą być obarczone limitami prędkości, co jeszcze bardziej spowalnia połączenie.

Abonamenty dla graczy - Gameby.pl

Ataki DDoS

Usługodawcy VPN polecają swoje produkty graczom narażonym na ataki DDoS, czyli masowe „bombardowanie” komputera czy serwera żądaniami kontaktu, co kończy się przeciążeniem łącza albo wyczerpaniem zasobów ofiary. Czy Ty, jako gracz, możesz być narażony na taki atak? Tak, o ile jesteś zawodnikiem e-sportowym, właścicielem popularnego serwera albo streamerem ze sporą liczbą widzów. Jeśli po prostu rozgrywasz mecze w wolnym czasie – prawdopodobieństwo tego, że ktoś zechce Cię zaatakować, by uniemożliwić Ci wygranie, jest bardzo niskie.

Wcześniejszy dostęp do niektórych gier

Ukrycie adresu IP może przydać Ci się wtedy, gdy zechcesz zagrać w grę wypuszczoną na któryś rynek wcześniej niż na Twój. Musisz jednak liczyć się z tym, że wiele firm zajmujących się dystrybucją cyfrowych treści traktuje takie działania jako naruszenie regulaminu świadczenia usług. Różnica w czasie udostępniania nowych gier to zazwyczaj i tak kilka godzin lub jeden dzień – być może lepiej poczekać niż ryzykować całkowitą odmową dostępu do danego tytułu.

VPN dla miłośników kina

Co z osobami, które niekoniecznie pasjonują się grami, ale za to chętnie spędzają wolne wieczory przy filmach i serialach? Czy zainstalowanie usługi VPN w ich wypadku jest wskazane?

Omijanie geoblokad

Chyba każdy użytkownik serwisów streamingowych spotkał się z różnicami w treściach oferowanych przez platformy w różnych częściach świata. Zainstalowanie VPN może okazać się pomocne w omijaniu tych ograniczeń. Pamiętaj jednak, że wiele serwisów regularnie aktualizuje zabezpieczenia w celu wykrywania i blokowania połączeń VPN, dlatego Twoja usługa powinna być sprawdzona pod tym kątem. Omijanie geoblokad dotyczy także gier. Korzystanie z VPN umożliwia na przykład dostęp do regionalnych serwerów na drugim końcu świata.

Cenzura Internetu

Kraje takie jak Chiny blokują niektóre „zachodnie” platformy – w tym również popularne serwisy streamingowe. Jeśli wybierasz się do miejsca objętego cenzurą, warto zaopatrzyć się w sprawdzony VPN nie tylko po to, by swobodnie oglądać filmy, ale również komunikować się ze światem zewnętrznym, czytać wiadomości i nie tylko.

Czy VPN to konieczność?

Usługa VPN bywa przydatna w niektórych sytuacjach. Przed zdecydowaniem się na konkretną markę przemyśl, do czego przyda Ci się to rozwiązanie. Nie każdy gracz lub kinomaniak musi od razu inwestować w VPN, ale czasami jest to opłacalne. Przed wykupieniem subskrypcji koniecznie sprawdź, jakie opinie w Internecie ma dany dostawca VPN i czy firma może pochwalić się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Artykuł powstał przy współpracy z PR Consultancy

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły