timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Lato nadeszło. Nie da się z tym nie zgodzić. Chociaż gdzieniegdzie w Polsce zdarzają się jeszcze dość chłodne dni, to jednak przeważa ciepła, słoneczna pogoda. Dla osób, które wciąż kontynuują swoją edukację, jest to parę miesięcy odpoczynku. Dopiero jesienią wrócą oni do szkół oraz na uczelnie. Warto zdać sobie sprawę, że to nie tylko uczniowie i studenci odpoczywają w wakacje. Jest to czas kiedy najwięcej ludzi decyduje się na wzięcie urlopu. No właśnie, jak bardzo jest on potrzebny?

Wakacje – Jak bardzo ich potrzebujemy?

Według mnie jest to trochę niesprawiedliwe. Uczniom szkół podstawowych, których głównym obowiązkiem jest nauka, czyli w głównej mierze zapamiętywanie oraz słuchanie nauczycieli przysługują aż 3 miesiące wakacji. Tymczasem pełnoetatowi pracownicy dostają nieco ponad 3 tygodnie urlopu rocznie.

Oczywiście nie można porównywać dzieci do osób dorosłych. Jednak w perspektywie pracy przez prawie cały rok, 3 tygodnie to trochę mało czasu aby porządnie wypocząć. Ciągły pośpiech, stres oraz obowiązki sprawiają, że ludzie pracujący na pełen etat mogą odczuwać spore zmęczenie pracą. Wakacje - Gameby.pl

Ważne, żeby kiedy już gdzieś jadą, odpoczywający w pełni korzystali ze swojego urlopu. Nie chodzi mi akurat o nieustanne zwiedzanie, czy wszelkiego rodzaju inne aktywności. Sam podczas wakacji lubię przez jakiś czas po prostu nic nie robić. Chodzi zwłaszcza o to, żeby podczas wypoczynku nie martwić się szkołą, czy pracą. Mowa tu nie tylko o samym pracowaniu, ale także o na przykład odbieraniu telefonów od szefa, czy kolegów z pracy. Na pewno mogą poradzić sobie sami.

Hobbyści i freelancerzy – Co z nimi?

Oczywiście płatny urlop to jedno. Ale co mają zrobić osoby, które nie mają określonych godzin pracy. Jeśli i tak pracowali i pracują w domu, to nic się nie stanie jeśli podczas urlopu będą to robić? Niekoniecznie. Zdarza się tak, że mimo wyjazdów w różne miejsca, nadal musimy dotrzymywać swoich zobowiązań (patrz: mój przykład). Jednak zwykle lepiej jest zrobić sobie przerwę, nawet od pracy na część etatu.

Tyczy się to wszelkiego rodzaju hobbystów, artystów, a właściwie wszystkich, którzy coś tworzą. Nawet jeśli robią to regularnie, czasem każdemu przyda się odrobina przerwy. Dlatego w takich przypadkach, najlepiej jest zrobić coś ,,na zapas”.Wakacje - Gameby.pl

Przykładowo, jeśli prowadzicie profil na Instagramie, na którym regularnie pojawiają się zdjęcia, wystarczy, że przygotujecie kilka z nich i wykorzystacie kiedy będziecie odpoczywać. To samo tyczy się blogów, fanpage’y, czy kanałów na Youtube.

Jak korzystać z wolnego czasu?

Nie chcę za bardzo rozpisywać się o ,,Najlepszych sposobach na spędzenie wakacji 2019!”, gdyż takich zestawień jest już na pewno pełno. Wolałbym się skupić na w miarę uniwersalnych radach, które mogą przydać się każdemu i to nie tylko w tym roku.

Przynajmniej dla mnie bardzo ważny jest wyjazd. Nie muszą to być od razu egzotyczne kraje, ale nawet chwilowe opuszczenie swojego miejsca zamieszkania, może okazać się zbawienne. Oderwanie się od codzienności sprawi, że powrót do pracy będzie przyjemniejszy.Wakacje - Gameby.pl

Warto także próbować czegoś nowego. Tak jak w przypadku wyjeżdżania, nie musi być to od razu coś ekstremalnego. Chodzi o to, żeby cały czas się rozwijać i sprawiać, że nasz urlop będzie niezapomniany.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły