timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Monopoly to gra, którą darzymy ogromnym sentymentem. To dzięki niej wciągnęliśmy się w świat gier planszowych i poszerzając swoją kolekcję, zmniejszamy swoją miłość do monopolów, widząc w niej liczne wady i nudę. Dziś chcę wam pokazać jej karcianą edycję.

W pudełku Monopoly Deal Mini

 • 110 kart
 • Instrukcja

Monopoly Deal Mini - GameBy.pl

Przygotowania

Po dokładnym przetasowaniu kart każdemu z graczy jest rozdawane 5 kart. Pozostałe karty są umieszczane na środku stołu.

Monopoly Deal Mini - GameBy.pl

Na czym polega gra?

Gracz rozpoczynający dobiera sobie kolejne 2 karty, a jego zadaniem jest dobrowolne rozegranie 3 kart ze swojej ręki. Maksymalna ilość kart w ręku to 7. Uczestnik ma możliwość dodania sobie do banku milionów z kart pieniędzy, położenia działki rozpoczynając lub kontynuując tworzenie swojego zestawu, lub rozegranie swojej okrutnej dla przeciwnika karty akcji, którą może dobrowolnie wrzucić do banku, zamieniając ją bezpowrotnie na kasę. Uwaga! Zabroniona jest zapłatą kasą z ręki. Jedyna możliwość uregulowania długów to forsa z banku lub karty działek w przypadku pustego stosu kart w banku. Totalne bankructwo gracza umarza dług. Karty akcji są okrutne. Najłagodniejszą z tych kart jest przejście przez start dodające do ręki 2 karty. Pozostałe z kart kradną ukończone zestawy, pobierają czynsz za zestaw pokazanego na karcie koloru działek, czy zabierają 5 mln z powodu widzimisię gracza. Każdy ukończony zestaw działek przybliża do wygranej, ponieważ skompletowanie 3 takich zestawów czyni zwycięzcą.

Monopoly Deal Mini - GameBy.pl

Zaskoczyli mnie

Monopoly jest grą, którą ciągnie się godzinami, a jej losowość zanudza. Ta karcianka natomiast jest szybka, ponieważ szybkie jest jej przygotowanie i szybka jest rozgrywka. Jej zasady są proste do wytłumaczenia i potrafią wciągnąć na dosyć długo.

Pierwsze co może wchłonąć gracza do świata karcianych pieniędzy, warszawskich miejsc i akcji rodem z kina akcji klasy B to o wiele większa decyzyjność. W zwykłym monopoly warunki dyktowały ci kostki, a twoja decyzja opierała się na zakupie własności i ich wymianom z pozostałymi. Tu masz swobodę w podejmowaniu decyzji. Możesz sobie dodać kasę do banku, tworzyć zestawy działek czy podręczyć przeciwnika kartami akcji.

Dręczenie przeciwnika, czyli negatywna interakcja to coś, co w tym monopolu lubię najbardziej. Zabieranie kasy, ukończonego zestawu lub pojedynczej działki może mnie jeszcze bardziej oddalić od przeciwników, a przybliżyć do zwycięstwa, ale może mnie w katastrofalnej sytuacji, taka mega transakcja uratować.

Rozbawił mnie sposób na zadłużonego bankruta. Żaden ekonomista, dyrektor banku, minister finansów czy nawet Ryszard Petru, by tego nie wymyślił. Jeżeli bankrut jest zadłużony u przeciwnika i nie posiada absolutnie nic, dług jest w takiej sytuacji umarzany i gra toczy się dalej.

Mam kolorowy zarzut do kart. Są wśród działek kolory, które mogą się pomieszać i zdarzało się utworzyć, przez niedopatrzenie 2 zestawy tego samego koloru.

Monopoly Deal Mini - GameBy.pl

Karty na stół, tablet do ręki

Monopoly Deal Mini - GameBy.pl

Dostępna jest aplikacja Monopoly Deal, która jest darmowa i potrafi urozmaicić zabawę. W tej aplikacji znajdziecie wideo instrukcję gry i wirtualne talie kary szansy, która da nam zadanie, nagrodzi nas, ukarze, a w niektórych przypadkach karty szansy będą poddawane licytacji. Ta aplikacja to bardzo ciekawy dodatek do gry, choć ja wolę grać samymi kartami.

Na koniec.

Monopoly Deal nie znudzi was tak prędko, jak zwykłe monopoly trwające godzinę. Niby rozgrywka trwa do 20 minut, tylko że w to, nie da się zagrać jedną rozgrywką (moja pierwsza rozgrywka skończyła się 4 rewanżami, oraz 3 rewanżami rewanżu). Nie zajmuje ona dużo miejsca, a cena jest bardzo niska. Szczerze wam polecam.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry na Ceneo.pl!

Nasza Ocena
 • 7/10
  Grafika - 7/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 9/10
  Grywalność - 9/10
 • 9/10
  Frajda - 9/10
8.8/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły