timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Mamy mnóstwo gier planszowych na móżdżenie, imprezówki wywołują u nas salwy śmiechu, przy zręcznościówkach ręce nam się telepią. Wszystkie dotychczas znane mi gry, cechowały się mniej lub bardziej restrykcyjnym regulaminem. Aleksandra Sudej, wraz z wydawnictwem DobreTo stworzyli grę, w której główną zasadą jest ROZMOWA. Ja tę grę już recenzowałem tutaj. Dziś postanowiłem popytać o Pytaki autorkę: Aleksandrę Sulej. Zapraszam do rozmowy.

Wiem, że to pytanie padło milion razy: Skąd pomysł na grę Pytaki?

No tak to rzeczywiście częste pytanie, ale faktycznie o tyle uzasadnione, że przecież pomysł na Pytaki® jest bardzo prosty. Więc rzecz polegała na tym, żeby tę ideę jakoś uchwycić i skonkretyzować. Żeby to pragnienie bycia blisko, które jest w każdym z nas jakoś wyłuskać na powierzchnię. Ostatnio moja córeczka miała urodziny. Złożyła nowy, piękny, turkusowy stój baletowy i tańczyła przed całą rodziną. Była urocza! A my wszyscy oczywiście się nią zachwycaliśmy, ale tymczasem ktoś poprosił jeszcze kawałeczek serniczka, a ktoś spytał starszą córkę, czy zagra nam na skrzypcach. I kiedy solenizantka skończyła tańczyć pobiegła do kącika i schowała się smutna „bo nie bili brawo”. Tak naprawdę dostała owację, ale zabrakło jej naszej stuprocentowej uwagi. Kiedy potem o tym myślałam bardzo mnie to wzruszyło. Odnalazłam w sobie tę małą baletnicę, która daje z siebie wszystko i chce w oczach innych być piękna, wartościowa, ważna…. I chyba ten obrazek trochę ilustruje sens Pytaków®. Chodzi o to, żebyśmy mogli w gronie najbliższych powiedzieć sobie o naszych pragnieniach, marzeniach, radościach, uczuciach. Żeby rozmowa między nami mogła być głęboka i przynosiła radość i coraz głębsze wzajemne zrozumienie i więź.

Co waszym zdaniem jest wspaniałego w Pytakach, że uważane są za najlepszą grę familijną?

Myślę, że właśnie to, o czym zaczęłam mówić – możliwość wejścia w głąb relacji. Nie zatrzymujemy się na powierzchni fabuły gry. Bo tu nie ma fabuły . Jest nasze życie z jego wszystkimi smakami. Z jego radością, złością, ekscytacją, smutkiem, tęsknotą… i kiedy smakujemy tych uczuć, kiedy rozmawiamy o tym, co naprawdę myślimy i co naprawdę jest dla nas ważne – wtedy możemy doświadczyć głębokiej radości i spełnienia. Większość z nas uważa relacje z rodziną za jedną z najważniejszych wartości w życiu. Jeśli wiec inwestujemy w sedno, w samo serce tych relacji, to chyba to jest właśnie szczęście!

Chciałbym poruszyć dwa aspekty, które wywnioskowałem grając w Pytaki. Ta gra uczy sztuki dobrej rozmowy. Czy uważa Pani, że dzisiaj ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać? Jeżeli tak, to jakie są nasze najczęstsze błędy w komunikacji?

Nie uważam się za właściwego adresata pierwszego pytania nie wiem, kto potrafi, kto nie potrafi ze sobą rozmawiać… wiem, że mi jest czasem ciężko. Myślę, że wielu ludzi, podobnie jak ja, nie ma zbyt dobrych wzorców komunikacyjnych wyniesionych z domu. I mimo różnych kursów, przeczytanych książek i ciągłej pracy wciąż popełniamy rozmaite błędy… Myślę, że najczęstsze z nich, to:

  • Po prostu brak słuchania, skupienia pełnej uwagi na rozmówcy – na jego myślach i uczuciach

  • Czasem, paradoksalnie, dopytywanie, drążenie tematu, mimo, że rozmówca wcale nie ma już ochoty skupiać się na danym aspekcie swojej wypowiedzi.

  • Obwinianie, oskarżanie innych – jeśli czyjeś zachowanie nam nie odpowiada możemy po prostu powiedzieć o swoim odbiorze, swoich uczuciach, a nie atakować. Zamiast „zrobiłeś to bez sensu”, czy „jesteś dziś taki niemiły” możemy powiedzieć „wolałabym, żeby to było tak” albo „przykro mi, kiedy tak mówisz”.

  • Etykietowanie – nazywanie kogoś w sposób określający jego tożsamość. Np. gapa, fajtłapa, brudasek – że pozwolę sobie na takie delikatne przykłady. Co ciekawe, szkodliwe są również etykiety pozornie pozytywne, np. „nasza dobra uczennica”, albo „moja pomocnica” – etykiety powodują, że człowiek chcąc nie chcąc zaczyna myśleć o sobie w ataki sposób i zachowywać się zgodnie z etykietową tożsamością. I albo utrwala swoje negatywne postępowanie, albo – w przypadku etykiety „pozytywnej” – może się bardzo bać wypadnięcia ze swojej roli i sztucznie w niej trwa, czasem wbrew sobie.

  • Pocieszanie! – Kiedy doświadczamy jakiejś straty potrzebujemy ją po prostu przeżyć i osoba, która tłumaczy nam, że nic się nie stało, albo, że „kupimy sobie nowego pieska” wcale nam nie pomaga. Wystarczy być przy kimś, komu jest smutno, czy źle i zapewniać, że go rozumiemy. On sam przeżyje swoje uczucia tak jak tego potrzebuje. My nie zrobimy tego za niego, a możemy mu tylko przeszkodzić.

 

Moją kolejną obserwacją podczas gry, były trudne pytania dotyczące własnej osoby. Najzwyczajniej nie potrafimy mówić o sobie, o swoich marzeniach, wadach i zaletach. Dlaczego tak jest i jaka jest na to recepta?

Oj tak! To jest ciekawa obserwacja. Myślę, że dużo zależy od tego jak byliśmy wychowywani i na ile doświadczaliśmy w dzieciństwie klimatu rozmowy, słuchania. Często wskutek wychowania i innych okoliczności brakuje nam kontaktu ze swoimi uczuciami, myślami, pragnieniami. Pędzimy gdzieś do przodu, myślimy o tym, co powinniśmy robić, albo o tym, czego chcą od nas inni, a gubimy siebie…. To też możemy znaleźć w Pytakach®. Krótka chwila na refleksję nad sobą. Gdzie jestem? O co mi chodzi? Może czegoś mi brakuje? Może chcę to powiedzieć bliskim?

Wiem, że nie powiedzieliście jeszcze tą grą ostatniego słowa. Jakie są wasze plany?

O tak, komunikacja jest naszą pasją, więc trudno, żebyśmy nie działali dalej w tym kierunku. Pracujemy teraz z Michałem Kreczmańskim nad grą dla zakochanych! To uroczy temat i bardzo wciągający – sama praca daje dużo radości i ekscytacji

Pani Aleksandrze dziękuje za rozmowę. Was zapraszam do polubienia profilu gry Pytaki na FB i do jej zakupu. Niezdecydowanych zapraszam do mojej recenzji. Czeka na mnie sporo produkcji i szukam kolejnych ludzi do rozmów, więc wyczekujcie ich cierpliwie 🙂 Papatki (zrobiłem to pierwszy i ostatni raz).

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły