timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

W 2007 roku amerykański pisarz Jay Asher wydał powieść Thirteen reasons why, polskim czytelnikom zananą pod tytułem Trzynaście powodów. Cztery lata później książka zostaje numerem jeden na liście bestsellerów New York Timesa, podbijając serca nastoletnich czytelników wzruszającą historią Hannah Baker. Trzydziestego pierwszego marca bieżącego roku mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć ekranizację powieści. Serial na podstawie książki jest oryginalną produkcją Netflixa.

Dla tych, którzy nie słyszeli o książce, krótkie wprowadzenie: cała fabuła opiera się na postaci Hannah Baker, jednak to nie ona jest główną bohaterką. Dziewczyna popełnia samobójstwo, jednak przed tym nagrywa kasety, na których opowiada historię swojego życia. Akcja zawiązuje się, gdy pudełko z nagraniami zostaje znalezione przez Claya Jensena.

Sylwetkę Hannah poznajemy poprzez nagrania oraz opinie jej kolegów. Historia jest bardzo emocjonalna, brutalna, ale przede wszystkim prawdziwa.

13 REASONS WHY

W serialu każdy odcinek skupia się na innym powodzie samobójstwa, czyli innym nagraniu, razem jest ich trzynaście. W miarę jak pogrążamy się w fabule, odsłania się przed nami skomplikowana osobowość, której największym nieszczęściem byli ludzie, krok po kroku prowadzący ją do ostatecznego rozwiązania.

Jednak nie pochylamy się tylko nad Hannah. Twórcy próbują obiektywnie pokazać życie każdego nastolatka. Ci, którzy mieli udział w tragedii dziewczyny, też mieli swoje problemy. Każdy odcinek rozbija naszą moralność na mniejsze elementy.

Główny bohater, Clay, jest niczym magnes, który przytrzymuje nas przed ekranem komputera. Każda jego łza jest prawdziwa, a każdy uśmiech wywołuje ściskanie w dołku. Nie jest przystojny, popularny czy nawet lubiany. I właśnie dlatego tak łatwo jest się z nim identyfikować.

Twórcy podkreślili również relacje nastolatków z rodzicami. Każda z nich jest inna, ale każdej w jakiś dziwny sposób zależy na sobie wzajemnie.

13 REASONS WHY

To nie jest kolejna płytka produkcja o licealistach, jakimi kipi internet. To głęboka opowieść o przyjaźni, miłości, nienawiści, zaufaniu i jego braku.

Wysoki poziom gry aktorskiej, dopracowany scenariusz, ciągłe zwroty akcji, podkreślające emocjonalność zdjęcia i piękna, wyzwalająca łzy muzyka razem tworzą historię, obok której nie można przejść obojętnie.

Thirteen reasons why to jeden z tych seriali, od których nie odejdziesz aż do ostaniego odcinka.

Być może odporni psychicznie po obejrzeniu trzynastu odcinków wzruszą tylko obojętnie ramionami. Jednak zapewniam, że wrażliwi będą płakać a po wyświetleniu napisów końcowych jeszcze długo patrzeć pustym wzrokiem w przestrzeń.

Nasza Ocena
 • 9/10
  Zdjęcia - 9/10
 • 10/10
  Muzyka - 10/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 9/10
  Fabuła i akcja - 9/10
9.5/10

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Artystka, spędzająca czas na tworzeniu i szukaniu swojej głowy, czym często doprowadza innych do białej gorączki a jedynym, który ją wtedy rozumie, jest jej pies. Umysł ścisły, skonfliktowany z humanistyczną duszą, z tego powodu często zapomina o minusach w równaniach i sprzątaniu stosów książek ze stolika. Uwielbia zieloną herbatę, zapach starych książek i widok ze swojego okna.

Wszystkie artykuły