timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Dlaczego sztuczna inteligencja jest ważna?

Sztuczna inteligencja automatyzuje powtarzalne uczenie się i odkrywanie za pomocą danych. Zamiast automatyzować ręczne zadania, sztuczna inteligencja wykonuje często, skomputeryzowane czynności o dużej objętości, których wykonywanie zajęłoby człowiekowi bardzo dużo czasu. Robi to niezawodnie, bez utraty efektywności. Oczywiście ludzie nadal są niezbędni do skonfigurowania systemu i zadawania właściwych pytań.

AI dodaje inteligencję do istniejących już produktów. Wiele urządzeń, z których prawdopodobnie już korzystasz, jest ulepszonych właśnie dzięki sztucznej inteligencji. Przykładem może być Siri, która została dodana jako funkcja specjalna do nowej generacji produktów Apple. Platformy konwersacyjne, boty i inteligentne maszyny mogą być połączone z dużą ilością danych w celu usprawnienia wielu procesów. Ulepszenia w domu mogą obejmować zarówno bezpieczeństwo, obserwowanie swojego zwierzaka, jak i analizę inwestycji.

Ponadto AI dostosowuje się do środowiska poprzez algorytmy progresywnego uczenia się, aby pozwolić zdobytym informacjom na samodzielne programowanie. Sztuczna inteligencja jest w stanie znaleźć prawidłowość danych, dzięki czemu algorytmy mogą nabywać takie cechy. Tak jak algorytm jest w stanie nauczyć się grać w szachy, tak samo może nauczyć się, jaki produkt polecić w następnej kolejności. Wszystko jest adaptowane po otrzymaniu nowego zbioru informacji.

Historia sztucznej inteligencji

Termin sztuczna inteligencja powstał w 1956 roku, ale AI stała się dziś bardziej popularna dzięki większej ilości danych, zaawansowanym algorytmom oraz zwiększeniu mocy obliczeniowej i pamięci masowej. Wczesne badania nad AI w latach 50. dotyczyły takich zagadnień, jak rozwiązywanie problemów i metod symbolicznych. W latach 60. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zainteresował się tego typu pracami i rozpoczął szkolenie komputerów w zakresie naśladowania podstawowego rozumowania ludzkiego.

Na przykład Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) zrealizowała w latach 70. projekty mapowania ulic. DARPA stworzyła również wiele inteligentnych asystentów osobistych w 2003 roku, na długo przed tym, jak Siri, Alexa czy Cortana stały się najbardziej znanymi asystentami dla użytkowników urządzeń mobilnych.

Te wczesne prace utorowały drogę automatyzacji i formalnemu rozumowaniu, które widzimy dziś w komputerach, w tym systemom wspomagania decyzji i inteligentnym systemom wyszukiwania, które mogą być zaprojektowane jako uzupełnienie i rozszerzenie ludzkich możliwości.

Choć hollywoodzkie filmy i powieści science fiction przedstawiają AI jako przypominające ludzi roboty, które przejmują władzę nad światem, obecna ewolucja technologii AI nie jest aż tak przerażająca — ani aż tak inteligentna. Zamiast tego, AI rozwinęła się, aby zapewnić wiele konkretnych korzyści w każdej branży.

ADA

ADA to aplikacja oparta na AI, posiadająca czysty i interaktywny interfejs, pomagająca zrozumieć co Ci dolega. Ta aplikacja działa podobnie jak wizyta u lekarza. Najpierw jesteś zobowiązany do podania swoich podstawowych danych, a następnie szczegółów dotyczących objawów, jakie u Ciebie występują. Umożliwi to zdiagnozowanie potencjalnej choroby.Na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji aplikacja przygotowuje raport medyczny dotyczący Twojego obecnego stanu zdrowia, który zawiera potencjalne przyczyny choroby oraz podsumowanie. Możesz również udostępnić ten raport lekarzowi w formacie PDF lub innemu ekspertowi w celu dalszej diagnozy.

ADA ponadto jest doradcą zdrowotnym, który jest zasilany przez silnik wykorzystujący sztuczną inteligencję. Zaletą tej aplikacji jest to, że uwzględnia ona wszystkie ważne informacje o pacjencie, takie jak historia choroby, czynniki ryzyka i inne. A po zebraniu tych danych wykorzystuje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby zapewnić dokładne informacje zdrowotne.

Asystent Google

Asystent Google to oparty na sztucznej inteligencji asystent głosowy Google. Jest on dostępny na smartfonach z Androidem, urządzeniach Apple i Google Home. Można używać go do uruchamiania aplikacji, zadawania wszelkiego rodzaju pytań, planowania i wykonywania innych przydatnych zadań — nie wspominając o graniu w gry.

Jeżeli jesteś fanem hazardu i wypowiesz słowa: „slot maszyny” asystent od razu wyszuka treść i ją uruchomi. Dzięki obsłudze 30 języków i 11 różnych głosów, na pewno będziesz w stanie dopasować aplikację do swoich oczekiwań. Wszystkie telefony z Androidem są od razu dostarczane wraz z domyślnie zainstalowaną aplikacją Asystenta Google. Ponadto użytkownicy zazwyczaj są proszeni o przesłanie głosu do Usług Google podczas pierwszej konfiguracji telefonu. Pozwala to na wydawanie poleceń słownych, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz.

Jednymi z zadań, jakie może wykonywać Asystent Google to:
1. Odtwarzanie ulubionej muzyki;
2. Otwieranie poszczególnych aplikacji na telefonie;
3. Wyszukiwanie informacji w przeglądarce;
4. Ułatwianie wysyłania wiadomości.

Hookt

Hookt to kolejna aplikacja znajdująca się na naszej liście, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jest to platforma umożliwiająca czatowanie oraz nawiązywanie przyjaźni z osobami o wspólnych zainteresowaniach. Jest to idealna propozycja dla osób, które lubią nawiązywać nowe znajomości w swojej okolicy lub nawet podczas podróży. Jeżeli należysz do ekstrawertyków, to musisz ją wypróbować.

Warto pamiętać, że rejestrując się w tego typu aplikacji, należy udostępnić swoje dane osobowe, co zwiększa prawdopodobieństwo oszustw. Na podstawie badań przeprowadzonych w USA przez firmę Business Insider, wynika, że co roku 1 na 10 dorosłych pada ofiarą oszustwa. Poniżej w tabeli znajdziesz informację na temat oszustw internetowych w Polsce w latach 2010-2016.

Rok Liczba przestępstw internetowych
2010 7 456
2011 11 459
2012 15 025
2013 30 925
2014 38 746
2015 40 747
2016 41 213

DataBot

DataBot to aplikacja, która staje się coraz bardziej rozwinięta z każdym dniem. Już teraz mówi się, że DataBot posiada inteligencję zbliżoną do ludzkiej. W miarę upływu czasu te inteligentne oprogramowania będą się rozwijać i zdobywać coraz większą wiedzę i inteligencję. Być może nie będziemy jej w stanie zmierzyć ani określić ilościowo. DataBot jest dostępny na Androida, iOS oraz Windows.

Sztuczna inteligencja jest na fali wznoszącej, a firmy takie jak Apple czy Google dokonują znaczących inwestycji. Aplikacja DataBot jest samonapędzającym się robotem, który działa bez połączenia z Internetem. Dodatkowo nie posiada baterii i jest dosłownie niesamowity. Może robić wszystko, od odtwarzania muzyki po sterowanie urządzeniami inteligentnego domu, słuchając w czasie rzeczywistym poleceń wydawanych za pomocą naturalnego języka.W przeciwieństwie do Siri ta aplikacja AI może opowiadać dowcipy, rozwiązywać zagadki i wykonywać wiele innych interesujących czynności. Tak więc, jeśli chcesz mieć robota w kieszeni, to DataBot będzie dla Ciebie.

Fyle

Fyle to świetny sposób na zarządzanie wydatkami z poziomu dowolnego urządzenia. Dzięki aplikacji Fyle możesz wysyłać paragony i faktury bezpośrednio do systemu, dzięki czemu są one uporządkowane w jednym miejscu i łatwe do przeglądania. Ostatnio ogłoszono integrację Fyle z Microsoft 365 i Google Drive.

Fyle jest używany przez takie marki jak Royal Enfield. To sprawia, że jest on jednym z niezawodnych rozwiązań w swoim gatunku. Natomiast to, co naprawdę go wyróżnia to narzędzie spośród innych na rynku, to wszystkie zaawansowane funkcje, z których możesz korzystać z kartą firmową lub raportowaniem wydatków za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Najważniejsze cechy Fyle to:
  • Pomaga terminowo zamykać księgi firmowe;
  • Automatycznie wyodrębnia dane i je klasyfikuje;
  • Przechowuje mnóstwo danych;
  • Wykorzystuje AI do wyodrębniania danych z każdego paragonu.

Amazon Alexa

Amazon Alexa to aplikacja wykorzystująca AI. Urządzenie jest w stanie zrozumieć głos i polecenia użytkownika, ale nie działa samodzielnie — musi być sparowana z innymi urządzeniami, aby wykonywać zadania. Może współdziałać zarówno z urządzeniami z systemem Android, jak i iOS poprzez bezpośrednie połączenie lub Bluetooth.

Alexa jest stale rozwijanym asystentem głosowym od firmy Amazon, który istnieje od 2014 roku. Aplikacja współpracuje z Amazon Echo, aby stworzyć usługę interakcji głosowej, która obejmuje odtwarzanie muzyki i rozwiązywanie zapytań za pomocą NLP.

Poza tym Alexa to cyfrowy asystent, który może dostarczyć Ci informacji o pogodzie, ruchu ulicznym i nie tylko. Ponadto może funkcjonować jako Twój osobisty sekretarz, tworząc dla Ciebie wiadomości lub ustawiając alarmy w razie, gdy będziesz ich potrzebował. Alexa działa również jako odtwarzacz audiobooków, więc jeśli czytanie nie jest jedną z Twoich mocnych stron, albo nie lubisz tego robić, to po prostu poproś inteligentną aplikację o pomoc.

Hound

Ta aplikacja to nic innego jak napędzany przez AI chatbot, który odpowiada na Twoje wiadomości i załatwia niektóre sprawy za Ciebie. Obecnie jest w stanie wykonać ponad 600+ zadań, takich jak zamawianie jedzenia, rezerwacje, wyszukiwanie dokumentów itp. Celem Hound jest poprawienie Twojej efektywności w ciągu dnia oraz zwiększenie wygody.

Hound to chatbot napędzany sztuczną inteligencją, który posiada szereg funkcji umożliwiających realizację zadań, od wyszukiwania restauracji po wykonywanie obliczeń — ta aplikacja zrobi za Ciebie niemal wszystko. Poniżej znajdziesz kluczowe cechy Hound.

  • Technologia zamiany mowy na tekst;
  • Wyszukuje informacje i dokumenty;
  • Odtwarza muzykę;
  • Prezentuje pogodę;
  • Dzwoni, wysyła wiadomości tekstowe i nawiguje w trybie głośnomówiącym.

Wniosek

Sztuczna inteligencja jeszcze kilka lat temu wydawała się niepotrzebną, ale już teraz wkracza do realnego świata oraz jest wykorzystywana w smartfonach i aplikacjach internetowych. Codziennie miliony ludzi używają aplikacji, które są wyposażone w AI, zwiększając swoją efektywność i zapewniając odpowiednią wygodę podczas wykonywania określonych czynności.

Sztuczna inteligencja jest obecna niemal w każdej branży. Jedną z nich jest hazard online. Dzięki sztucznej inteligencji gracze, odwiedzając witryny internetowe z grami takimi jak Slotozilla, na którą możesz wejść za pomocą tego linku: https://www.slotozilla.com/pl/, mogą korzystać z pomocy, chociażby chatbotów, jeżeli support jest w danym momencie niedostępny. W przyszłości implementacja sztucznej inteligencji zapewne się zwiększy i doznamy kolejnego technologicznego przełomu.

Artykuł powstał we współpracy z Slotzilla