timerPrzewidywany czas czytania to 5 minuty.

Abonamenty dla graczy to takie Netflixy, tyle że z grami. Płacąc co miesiąc ustaloną cenę, dostajemy dostęp do gier oferowanych przez daną usługę. Jednak na rynku jest ich już spora ilość, a niedługo ma być jeszcze więcej (między innymi Google Stadia).

Abonamenty dla graczy — Jak się wśród nich odnaleźć?

Wybór odpowiedniej platformy może przyprawić wielu o ból głowy. My przyjrzymy się im trochę bliżej, by ułatwić Wam wybór tej, którą warto zakupić i może zaprzyjaźnić się z nią na dłużej.

EA Access

EA Access abonamenty dla graczy - Gameby.pl

Cena: 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł za rok

Dostępne na Xbox One i PlayStation 4. W swojej usłudze oferuje — próbne wersje gier, 10-godzinne przedpremierowe próbki gier, 10-procentowe zniżki na produkty EA. Dodatkowo otrzymujemy dostęp do pełnych wersji gier Electronic Arts takich jak Battlefield V, FIFA 19 czy Sims 4, a lista ciągle się powiększa.

EA Access na PS4 i Xbox One

Origin Access

Origin access - Gameby.pl

Cena: 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł za rok

To oferta Electronic Arts dla graczy komputerowych. Dostajemy wszystko, co w EA Access plus dostęp do stale powiększającej się biblioteki gier wydawców zewnętrznych.

Origin Access

Origin Access Premier

Abonamenty dla graczy - Gameby.pl

Cena: 59,90 zł miesięcznie lub 419 zł za rok

Origin Access Premier jest drugą i droższą opcją dla pecetowców przygotowaną przez EA. W ramach tej usługi otrzymujemy pełen dostęp do wszystkich gier dostępnych w sklepie Origin oraz do każdej nowej gry Electronic Arts przedpremierowo. Podobnie jak w tańszej wersji, wszystkie zakupy w sklepie Origin są obniżone o 10 procent.

Origin Access Premier

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass - Gameby.pl

Cena: 18,99 zł miesięcznie na PC (do momentu zakończenie testów wersji beta), 40 zł miesięcznie Xbox One

Oferta dla posiadaczy Xbox One oraz PC z systemem Windows 10. Daje nam dostęp do produkcji zarówno od samego Microsoftu, jak i innych wydawców. Znajdziemy tu takie tytuły jak Forzę Horizon 4, Sea of Thieves, Gears of War 4, Metro Exodus czy Wolfensteina II.

Większość gier jest dostępna na obie platformy, ale znajdą się i te, w które pogramy tylko na komputerach. Nowe gry są dostępne dla abonentów już w dniu premiery. Dla wygody klientów Microsoft stworzył aplikację, w której możemy przeglądać, a także zarządzać grami na PC.

Xbox Game Pass PC /Xbox Game Pass Xbox 

PlayStation Now

Playstation Now - Gameby.pl

Cena: 12,99£ miesięcznie

Oficjalnie nie jest dostępny w Polsce. Jednak można go zakupić, zakładając konto PlayStation w kraju, w którym jest dostępny i logować się nim do usługi. Sama daje dostęp do katalogu gier PlayStation 2, 3 i 4. Na PC działa ona w postaci strimingu i wymaga także połączenia internetowego o prędkości minimum 5 Mbps oraz kontrolera DualShock lub pada z funkcją Xinput.

W skład gier wchodzą między innymi gry third party: Mortal Kombat X, Red Dead Redemption czy Mafia 3, a także exclusive’y z PlayStation: Uncharted 3, The Last of Us czy God of War 3 Remastered.

PlayStation Now

Uplay +

Uplay+ - Gameby.pl

Cena: €14,99 miesięcznie

Usługa Uplay+ daje nam dostęp do całego katalogu gier sklepu Uplay, czyli także hity obecne na platformie takie jak Far Cry 5 czy Assassin’s Creed Odyssey. Abonenci otrzymują również dostęp do wszystkich nowych produkcji Ubisoft w dniu premiery.

Co warto zaznaczyć, usługa oferuję wersje gier ze wszystkimi DLC i dodatkami, a także dostęp do wszystkich beta testów od Ubisoftu.

Jako najdroższy abonament dostępny na PC nie będzie raczej czymś, za co będziemy płacić miesięcznie, a jedynie dopasowywać do swoich potrzeb. Kupując w momencie, gdy chcemy zagrać w jakąś nową grę, płacąc mniej niż byśmy normalnie zapłacili za samą grę.

Uplay+

Humble Monthly

Humble Monthly - Gameby.pl

Cena: subskrypcja miesięczna $12

Jest to trochę inna opcja od poprzedników, a nawet nie zalicza się do tej listy. Jednak jest dla nich ciekawą alternatywą. Nie otrzymujemy w niej dostępu do stałej bazy gier. Płacąc miesięczną subskrypcję, wysyłane są nam na skrzynkę nowe zestawy gier. Wartość zestawu jest zawsze większa niż $100, a gry zostają dla nas na stałe, nawet po zakończeniu korzystania z subskrypcji. Nie jesteśmy także ograniczeni do jednej platformy z grami.

Ma ona jednak spory minus, jako że nie mamy wpływu na to, co dostajemy, tylko jest to narzucone z góry. Nie zawsze możemy być pewni, że to, co dostaniemy danego miesiąca, przypadnie nam do gustu. Czyli pieniądze pójdą w błoto. Na Humble Monthly powinni się skusić głównie ci, którzy lubią grać w bardzo różnorodne gry, a nie potrafią się zdecydować.

Humble Monthly

To co wybrać?

Abonamenty dla graczy - Gameby.pl

Pecetowcy mają tu chyba największy problem, jako że to właśnie tu abonamenty dla graczy są w największych ilościach. Jednak moim zdaniem najbardziej opłacalnymi ofertami w stosunku jakość-cena są Origin Access oraz Xbox Game Pass.

Te abonamenty dla graczy kosztują tylko paręnaście złotych, a otwierają przed nami spore katalogi gier. Wybór będzie sprowadzać się do osobistych preferencji, jednak warto tu zauważyć, że w Xbox Game Pass dostajemy także premierowy dostęp do produkcji Microsoftu. Więc to on nieznacznie wygrywa.

Nie powinniśmy też zapominać o Origin Access Premier i Uplay+ które mimo swojej wyższej ceny, mają swoją zaletę. Są świetne do sporadycznego zakupienia głównie gdy wychodzi jakaś nowa gra. Ciężko się nie skusić na możliwość cieszenia się nimi za około 60 zł, a nie ponad 200 zł.

Abonamenty dla graczy - Gameby.pl

Posiadacze konsoli PS4 mają skromniejszy wybór, bo właściwie jedynie EA Access jest do wyboru. I opłaca się jedynie tym, którzy są zainteresowani tytułami Elektroników. Warto pamiętać, że nowych gier nie dostajemy od razu po ich premierze, a musimy chwilę odczekać.

Na Xbox One wybór jest trochę większy. Mamy tu EA Access oraz Xbox Game Pass jednak nie ma co się oszukiwać, ta druga mimo wyższej ceny opłaca się znacznie bardziej. Wygrywa dzięki większej i częściej aktualizowanej bazie tytułów i dostępie nowych gier Microsoftu już w dniu ich premery.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły