timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Nowe zmiany prawne zawsze wywołują sporo zamieszania. Zwłaszcza jeśli chodzi o internet. Zazwyczaj gdy w zasadach funkcjonowania w sieci pojawia się coś nowego, część osób potrafi być bardzo zaniepokojona. Tak było na przykład w przypadku, kiedy Unia Europejska chciała wprowadzić nowe restrykcje dotyczące praw autorskich. Tym razem jednak nie powinniśmy się obawiać. Akt o usługach cyfrowych – DSA, bo tak w pełni nazywa się dokument, który niedawno wszedł w życie, ma na celu walkę z nielegalnymi treściami. Przepisy wpłyną także na algorytmy wykorzystywane przez internetowe platformy.

Akt o usługach cyfrowych – Bezpieczniejszy internet?

Głównym celem Parlamentu Europejskiego jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Chodzi również o to, aby pociągać do odpowiedzialności odpowiednie podmioty. Znane są tysiące przypadków, w których przez luki w prawie, trudno jest wskazać w danej sprawie winnego. Od teraz ma to ulec zmianie. Platformy internetowe będą teraz w pełni odpowiedzialne, jeżeli będzie można uzyskać na nich dostęp do nielegalnych treści. Wzięte pod uwagę zostaną również algorytmy, którymi posługują się strony.

Prawdę mówiąc, akt który niedawno wszedł w życie, w wielkim stopniu ułatwia i poprawia korzystanie z internetu jego przeciętnym użytkownikom. Dzięki nowym przepisom, platformy internetowe będą zobowiązane bardzo dokładnie i dobitnie poinformować o wykorzystaniu konkretnych danych.Akt o usługach cyfrowych - Gameby.pl

Zmieni się też sporo w kwestii zakupów online. Zmiany mają zagwarantować powszechny wgląd do informacji, na temat tego czy sprzedawane produkty są zgodne z unijnymi standardami. Pojawi się również możliwość głębszego wglądu w osobę sprzedawcy. To daje mniejsze pole do popisu wszystkim, którzy zajmowali się szerokopojętym dropshippingiem.

Akt o usługach cyfrowych – Spokój dla internautów

Nowe zasady dotkną także ciekawego tematu, mianowicie profilowanych reklam. Wielu osobom nie podoba się to, że reklamy, które widzą są profilowane pod ich wyszukiwania. Można zastanawiać się, czemu jest to tak nieprzyjemna rzecz. Interesujące rozwiązanie szybko okazuje się niewypałem, kiedy internauci jedyne co widzą to reklamy produktu, który raz wygooglowali.

To ma się zmienić. Chociaż już teraz w niektórych miejscach możemy nie zgodzić się na dopasowane reklamy, to teraz ma zostać to ujednolicone i wprowadzone na większą skalę.Akt o usługach cyfrowych - Gameby.pl

Walka z nielegalnymi treściami nie oznacza tylko ekstremalnych przypadków. Chodzi także o zmaganie się z na przykład fake newsami. Trzeba przyznać, że wprowadzane rozwiązania wydają się rozwiązaniem naprawdę wielu problemów obecnych użytkowników internetu. Obecne platformy internetowe będą musiały postarać się, aby sprostać nowym standardom. Jednak w rezultacie, internet powinien stać się o wiele lepszym miejscem.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły