timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Ostatnimi czasy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie próżnuje. Coraz więcej podmiotów znajduje się pod jego czujnym okiem. Coraz więcej pojawia się również kar grzywny. Przez lata w internecie panowało niemal bezprawie. Na co dzień mogliśmy być świadkami bardzo podejrzanych akcji, które w jakiś sposób kłóciły się z obowiązującym prawem. Tym razem na celowniku urzędu znalazło się Allegro. Czym zawiniła sobie firma, którą UOKiK postanowił obarczyć karą ogromnej grzywny?

Allegro – Są równi i równiejsi

Prezes UOKiKu – Tomasz Chróstny poinformował, że Allegro będzie zmuszone zapłacić karę aż 210 milionów złotych. Wszystko za sprawą stosowania praktyk nieuczciwej konkurencji.

Głównym przewinieniem serwisu jest fakt faworyzowania własnych ogłoszeń. Allegro poza umożliwianiem sprzedawcom wystawiania produktów, posiada na platformie własny sklep. Problematyczny okazał się fakt lepszego pozycjonowania ofert Allegro. Przy wyszukiwaniu najbardziej trafnych opcji, to właśnie te wyświetlały się na samej górze. Firma korzystała również z udogodnień, niedostępnych dla przeciętnych sprzedawców. Była to na przykład możliwość zmiany opisu w już aktywnej ofercie albo dodanie do ogłoszenia kuponów rabatowych. Wszystko to powodowało, że użytkownicy serwisu byli bardziej skłonni do kupowania produktów bezpośrednio od Allegro. Allegro - Gameby.pl

Druga kwestia dotyczy usługi Allegro Smart. W skrócie, pozwalała ona na darmową przesyłkę zakupionych rzeczy. Coś takiego znamy bardzo dobrze z podobnych stron. Problem leżał jednak w regulaminie. Według jego treści, warunki działania Smart mogły ulec zmianie ze względu na ,,zmiany technologiczne i funkcjonalne lub uwarunkowania ekonomiczne i rynkowe”. Coś takiego jest według UOKiK niedopuszczalne.

Allegro – Czy firma zapłaci karę?

Allegro nie zgodziło się z decyzją urzędu. Spółce przysługuje prawo do odwołania się. Ciężko jest wymigać się od tak poważnych zarzutów, w wyniku batalii sądowej może dojść jednak do zmniejszenia kary. Allegro - Gameby.pl

To problem z nieuczciwą konkurencją przysporzył spółce zarządzającej portalem najwięcej kłopotów. Kara za ten proceder wynosi bowiem 206 milionów złotych. Pozostałe 4 miliony to grzywna za zapis w regulaminie, dotyczący usługi Smart.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły