timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

To historia najbardziej szokującego wycieku intymnych danych naszej ery i tego, co się stało, gdy cały świat poznał najmroczniejsze pragnienia, haniebne zdrady i seksualne sekrety milionów ludzi…


Gdy Ashley Madison, portal randkowy dla osób chętnych do zdrady, został zaatakowany przez hakerów, na jaw wyszły intymne dane milionów użytkowników, niszcząc małżeństwa i rujnując życia. Ten trzyodcinkowy dokument wyprodukowany przez Minnow Films, którego reżyserem jest Toby Paton, to opowieść o tworzeniu serwisu w czasach boomu firm internetowych, o ludziach, którzy korzystali z tej strony, aby znaleźć to, czego brakowało im w ich związkach, i o ataku hakerskim, który doprowadził do upadku tego wszystkiego. (Netflix)

O czym jest Ashley Madison: Seks, kłamstwa i skandal?

Dla wielu z nas olbrzymie korporacje to nazwa firmy i logo. Zapominamy, że za każdym tworem internetowym stoją prawdziwi ludzie, którzy są odpowiedzialni za pomysł i jego funkcjonowanie w sieci. Tak samo było i w sumie nadal jest z portalem randkowym Ashley Madison. Stworzony przez Darrena J. Morgensterna, który zwrócił uwagę na fakt, że 30% użytkowników portali randkowych było żonatych lub zamężnych. Zauważywszy potencjał, postanowiono wykorzystać go w jak najlepszy sposób, czyli taki, który zarobi pieniądze. Z tego powodu właśnie powstała strona randkowa przeznaczona dla osób szukających kogoś na boku, będąc jednocześnie w związku małżeńskim.

Ten mini serial nie skupia się tylko na genezie portalu. Ze względu na swoją kontrowersyjność był postrzegany skrajnie – jako coś niezwykłego lub jako najgorszy możliwy grzech. Chociaż portal obiecywał najwyższy poziom dyskrecji, jego dane nie były odpowiednio zabezpieczone. W końcu Ashley Madison padł ofiarą hakerów. Dwa z trzech odcinków serii poświęcono samemu atakowi i jego konsekwencjom, ponieważ ujawnione dane obejmowały nie tylko nazwiska użytkowników.

Ashley Madison - GameBy.pl

Dokument składa się z licznych wywiadów z osobami zajmującymi się portalem oraz jego użytkownikami. Dodatkowo zawiera rozmowy z osobami, które były zdradzane, oraz z przedstawicielami organów bezpieczeństwa. Wypowiadający się nie starają się wybielać czy owijać w bawełnę, co daje widzom duży wgląd w działanie i motywacje, kryjące się za sloganem Życie jest krótkie. Miej romans. (Life is short. Have an affair.)

Ashley Madison - GameBy.pl

Czy warto obejrzeć min dokument o Ashley Madison?

Dokument o portalu Ashley Madison podejmuje kontrowersyjny temat nawiązywania intymnych relacji pozamałżeńskich. W rozmowie biorą udział goście w różnym stopniu związani z Ashley Madison, co zapewnia różnorodność perspektyw i tematów. Twórcy dobrze podzielili odcinki na różne etapy działania strony, co pozwala na komfortowe oglądanie w kilku sesjach. Dokument ten stanowi ciekawą analizę moralnych i społecznych aspektów korzystania z takich platform. To ciekawy kawałek nieznanej tak dobrze polskim widzom historii. Z pewnością skłoni do przemyśleń i długich dyskusji na temat etyki i prywatności w erze cyfrowej.

Życzymy miłego oglądania!

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Studentka Filologii Angielskiej. Miłośniczka mitologii nordyckiej oraz słowiańskiej. Lubi szeroko pojętą popkulturę, a w wolnych chwilach słucha videoesejów, głównie o tematyce filmowej i serialowej.

Wszystkie artykuły