timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Auto Chess to gra, a także tryb jaki ostatnimi czasy zyskał ogromną popularność na całym świecie. Nie tylko podbił on serca ludzi, ale także podbija rekordy popularności, co można z łatwością zobaczyć choćby na platformie Twitch. Tamtejsi streamerzy, niektórzy nawet codziennie, grają w grę Auto chess oraz jej odpowiedniki w innych popularnych grach. Skąd taki sukces oraz jak wygląda historia trybu automatycznych szachów?

Dota Auto Chess

4 stycznia 2019 roku zadebiutował tytuł Dota Auto Chess. Dota Auto Chess to modyfikacja do gry moba zatytułowanej Dota 2, która nie tylko zmieniła całkowicie rozgrywkę, ale także wywołała tak ogromny zachwyt, ze do gry powróciło wielu graczy. Zaproponowano tam nietypowy model rozgrywki strategicznej.

Gracze nie tylko przyjęli grę, ale także spopularyzowali ją licznymi poradnikami, transmisjami oraz wieloma pozytywnymi ocenami. Model rozgrywki nie tylko rozbiegł się po internecie, ale powoli nabierał co raz to większego rozpędu. Jakiś czas temu, Valve, odpowiadające za grę Dota 2, stworzyło więc samodzielny produkt jakim jest Dota Underlords, które dosłownie wywołało lawinę zachwytu nad trybem Auto Chess

Auto Chess - GameBy.pl

Nie dawno nastąpił znaczny przełom, w którym rozgrywka Auto Chess została rozpowszechniona na ogromną skalę, a także zapożyczona przez inne gry. Co jednak charakteryzowało Dota Auto Chess?

Jej nietypowy model rozgrywki oraz element strategiczny to największe zalety gry. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że fani moby utrzymali grę niejako powiązaną z głównym tytułem, jakim jest DOTA. Nie da się jednak uniknąć elementu RNG, który jest równie ważny jak strategiczne myślenie i planowanie rozgrywki.

Rozgrywka i zasady

Model rozgrywki w grach i trybach Auto Chess jest dość prosty. Zaczynamy na małej planszy, całej podzielonej na równe pola, symetrycznie względem gracza, posiadamy małą kwotę waluty, którą wydajemy na postacie – pionki. Rozgrywkę zaczynamy od kilku prostych walk z komputerowym przeciwnikiem, a po każdym zwycięstwie dostajemy monety, które odpowiednio inwestujemy.

Możemy zakupić kolejne pionki, lub zwiększyć nasz poziom. Symbolizuje on liczbę stworów, jakie możemy jednocześnie kontrolować, więc jego zwiększanie jest równie ważne co kupowanie nowych sługusów. Każdy stwór należy do grupy, np. strzelców, robotów czy osiłków. Grupa składająca się z kilku postaci należących do tej samej grupy dostaje dodatkowe premie lub wzmocnienia.

Auto Chess - GameBy.pl

Tym sposobem rozwijamy nasz oddział, dodając do niego nowych wojowników po każdej wygranej, lub ulepszając już obecnych na stole. Szybko przechodzimy jednak do walk PvP, podczas których zmierzymy się z grupą bohaterów przygotowaną przez innego gracza. Zależnie od ilości i siły stworów które pozostaną przy życiu, zadajemy przeciwnikowi (lub on nam) odpowiednią ilość obrażeń.

Gdy nasza postać straci całe zdrowie – wypadamy z gry. Zwykle w rozgrywce bierze udział 8 graczy, a wygrywa ostatni żyjący gracz. Możemy więc ujrzeć tutaj nie tylko zachęcającą strategię zarządzania drużyną i zasobami, ale także element battle royale. Spośród graczy wchodzących na arenę, wygrywa ostatni na własnych nogach.

League of Auto Chess?

League of Legends oraz Dota 2 to dwie największy gry MOBA jakie aktualnie istnieją. Rywalizacja między nimi istnieje od dawna, musiało się to więc odbić na nowym trybie, jakim jest właśnie Auto Chess. Miesiąc temu pojawiły się pierwsze informacje o nowym trybie nadchodzącym do świata League of Legends.

Teamfight Tactics ogłoszono 25 czerwca, a teraz, po 2 tygodniach od premiery, podbija on całą sieć. Tryb nie tylko został lepiej przygotowany niż oryginalne Auto Chess, ale jest on ściśle powiązany z charakterystyką postaci z LoLa, którymi zagramy. Dodatkowo, okazjonalnie możemy dostać także przedmioty znane z gry, które możemy przydzielać postaciom a także łączyć w potężniejsze ich wersje.

Auto Chess - GameBy.pl

Teamfight Tactics na dzień dzisiejszy znajduje się na toplistach zainteresowań. Obecnie na Platformie Twitch, wszystkie transmisje z trybu Teamfight Tactics z łatwością przekraczają łącznie 100tysięcy oglądających jednocześnie osób.

Co ciekawe, to prawie tyle samo ile w tym samym czasie osób ogląda grę z podstawowych trybów gry League of Legends. Na moment pisania tego artykułu, samo TFT podwaja wyniki oglądalności gry Dota 2 i jej modu Auto Chess. Co ciekawe, wyższe wyniki w oglądalności na ogół posiadają tylko GTA V i Fortnite, wraz z kategorią Just Chatting, która symbolizuje transmisje dialogowe, skupione wokół rozmowy z prowadzącym.

O redaktorze

Z zawodu ratownik i copywriter. Pasjonat wszelkiego pokroju gier i sportów. Miłośnik muzyki, sci-fi i fantastyki w wszystkich postaciach

Wszystkie artykuły