timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Remastery budzą wśród graczy mieszane uczucia. Niektórzy odczuwają nostalgię z powrotu do przeszłości, a inni zwykły skok na kasę.

Remastery tak zwane odgrzewane kotlety…

Najpierw może wyjaśnijmy sobie czym są te remastery. Niektórym może się wydawać to oczywiste jednak ostatnimi czasy granice pomiędzy rebootami, remakami, a remasterami zaczęły zanikać. W skrócie remaster polega na zmianie grafiki i dostosowaniem gry do nowych platform. Logika idąca za nimi nie jest prosta, a bardziej zależy od tytułu. Przed wami lista tych, które pokazują, że jednak mają sens.

The Last of Us: Remastered — Piekło na Ziemi

Tytuł przez wielu uważany za najlepszą produkcję całej siódmej generacji otrzymał swoją odświeżoną wersje już rok po premierze na PS4. Choć dla niektórych może to być remaster niepotrzebny, takie ostatnie wyciskanie soków przez Naughty Dog, to trzeba jednak przyznać, że skompletował on grę. Zwiększenie rozdzielczości do 1080p wygładzając tym samym tekstury i 60 klatek/s dodaje na jakości. Wpłynęło to znacząco na komfort rozgrywki względem poprzednika, gdzie przy większej intensywności zdarzały się spadki.

The Last of Us Remastered-remastery

Teraz krótko o samej grze. Toczy się w postapokaliptycznym świecie 20 lat po wybuchu tajemniczej zarazy dziesiątkującej życie na ziemi. Fabuła obraca się wokół dwójki bohaterów przemytniku Joelu oraz nastolatki Ellie próbujących przeżyć. Większości wcielamy się w postać Joela, a Ellie kierowana przez sztuczną inteligencję wspomaga nas w walce, ostrzega czy też radzi ścieżkę. Do walki zostaje nam dana możliwość wykorzystywania broni palnej oraz niektórych elementów otoczenia. Poza walką natrafimy też na  etapy zręcznościowe, które wymagają wykorzystania zdolności obojga bohaterów.

Sprawdźcie recenzję The Last of Us 2!

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz z PlayStation Store!

Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a — Łowca Skarbów

Teraz remaster, który zasługuje na medal za wykonanie. Jest to seria przygód łowcy skarbów Nathana Drake oryginalnie opracowanych przez te samo studio co poprzedni tytuł. Bluepoint Games  zespół, który zajął się ulepszeniem odwalił kawał dobrej roboty. Nie dość, że tradycyjnie przystosowali obraz do rozdzielczości 1080p i 60 klatek/s to na dodatek poprawili liczne tekstury, modele i system oświetlenia. Niby tylko zabiegi kosmetyczne, a jak cieszą oko.

Uncharted: The Nathan Drake Collection-remastery

W skład kolekcji wchodzą trzy części Uncharted: Drake’s Fortune, Among Thieves i Drake’s Deception. Gra podąża śladami wcześniej wspomnianego Drake’a w poszukiwaniu to innych skarbów i odkrywaniu tajemnic. Rozgrywka składa się z przeplatanki strzelaniny i zręcznościówki. Podczas walki mamy możliwość korzystania z broni palnej, osłon czy też zwykłej walki wręcz. Poza nią czeka na nas eksploracja poziomów, wspinaczka i rozwiązywanie zagadek.

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz z PlayStation Store!

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy — Zwariowany Jamraj

Nie problem uznać ich za najlepszych autorów konsolówek, bo oto na liście już trzeci tytuł Niegrzecznych Psiaków. Tym razem na warsztat odświeżania wleciała popularna seria platformówek 3D o przygodach szalonego jamraja Crasha. Remasterem jest trylogia, w skład której wchodzą: Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back oraz Warped. Choć technicznie można uznać to za remake, to samo pudełko mówi nam, że mamy do czynienia z remasterem. Dlatego też znalazł swoje miejsce na liście.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy-remastery

Historia jest prosta. Bohater nasz próbuje przeszkodzić złemu doktorowi Corteksowi w zawładnięciu nad światem. W tym celu musi pokonywać to kolejne poziomy przeróżnych pułapek oraz przeciwników, wykorzystując swoje umiejętności takich jak skok, wirowanie i nie tylko.

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz ze sklepu Steam!

StarCraft: Remastered — Klasyka RTS

Gra, która zapisała się w historii jako legenda. Przez długie lata znajdowała się wśród 100 gier wszechczasów na niemal wszystkich rankingach. Jednak po 20 latach grafika, która szokowała w czasach premiery, nie prezentuje się już tak wybornie. Dlatego remaster był tu jak najbardziej wskazany. Blizzard na szczęście postarał się w jego wykonaniu i dzięki temu otrzymaliśmy stare dzieło, które wygląda jak inna gra. Każdy model, ikony, a nawet menu główne zostały zrobione na nowo. Efekt tego jest fantastyczny.

StarCraft Remastered-remastery

Większość pewnie wie, z czym to się je, ale dla tych, którym produkcja nic nie mówi. StarCraft to klasyczny RTS, czyli strategia w czasie rzeczywistym. Zbieramy surowce, stawiamy budynki i szykujemy naszą armię. Do wyboru mamy trzy rasy: Terran, Zergi oraz Protosów. Każda z nich posiada inną armię, drogę rozwoju i umiejętności specjalne.

Zagraj!

 

Metro Redux — Podziemia Moskwy

Zestaw łączący w sobie dwa wcześniej wydane tytuły: Metro 2033 i Last Light. Osadzony w post apokaliptycznym świecie z uniwersum książki o tym samym tytule co pierwsza część autorstwa Dmitrija Głuchowskiego. Podrasowane do korzystania na nowych konsolach głównie graficznie, ale również zastosowana nowa wersja silnika daje nam bardziej dopracowane animacje.

Metro Redux-remastery

Wcielamy się w postać Artema i eksplorujemy zakamarki moskiewskiego metra, a w drugiej części powierzchnie. W grze napotykamy mutanty, z którymi możemy walczyć bądź wykorzystując ciemność przekraść się niezauważeni. Wszystko to dane w bardziej dopracowanej wersji, nie pozbawiając klimatu, który jest największą zaletą produkcji.

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz z PlayStation Store!

Pobierz ze sklepu Steam!

A to nie wszystko…

Na dzisiejszym rynku remastery to chleb powszedni. Zjawisko to nie jest łatwo ocenić, z jednej strony możemy wrócić do gier z dzieciństwa. Niestety odświeżane są też gry, które swoje premiery miały jeszcze niedawno. Co jest chyba największą kwestią sporną słuszności remasterów. Mimo to na każdy z nich powinniśmy patrzeć z osobna. Zdarzają się przecież i perełki między nimi. A co wy myślicie o remasterach?

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły