timer
Przewidywany czas czytania to 5 minut.

Buzzer to oficjalna nazwa urządzenia, która w teleturniejach służy do uporządkowania gry i wskazania prowadzącemu, kto ma udzielić odpowiedzi na pytania, oraz po to, by zatrzymać występ uczestnika w talent show. Najpopularniejsze buzzery pochodzą z programu „Mam Talent” a od niedawna na stole jurorskim zamontowano złoty przycisk, którego użycie przesuwa uczestnika do półfinału automatycznie. Dziś pokaże pół grę pół zabawkę, która wykorzystuję te przyciski. Zagrajmy w Bipper, Bipper Junior, Mini Bipper, Mini Bipper Junior od Toys 4 all.

Co nam oferuje Bipper?

Państwa, Miasta

Do gry w państwa miasta potrzebny wam będzie notesik, ołówek i Bipper. To wszystko znajdziecie w pudełku, więc o przygotowania macie z głowy. Jedynie co musicie zrobić to uruchomić przycisk na tryb „Państwa, miasta”. Bipper swoim seksownym głosem, was poinstruuje i zacznie mówić alfabet, który musimy zatrzymać. Wylosowana literka to litera na którą muszą się rozpoczynać wyrazy w 6 kategoriach. Kto je pierwszy napisze, naciska guzik i zatrzymuje grę. Kolejny etap to sprawdzanie i przyznawanie punktów i losowanie kolejnej literki. Wygrywa ten, który po ustalonej ilości rund będzie najbogatszy w punkty. Każdy to zna.

Uwaga do autorów. Wiem, że język polski jest piękny, ale prosiłbym o pozbycie się polskich znaków w losowaniu.

Quiz

Tu możecie poczuć się jak w teleturnieju. Potrzebna wam będzie plansza, pionki i gospodarz wieczoru, czyli bipper, który będzie wam zadawał łatwiejsze i trudniejsze pytania. To jaki chcecie poziom i jakim trybem wszystko zależy od was. Bipperowa zadaje wam pytanie i jeżeli znacie odpowiedź, mówicie ją i zatwierdzacie odpowiedź przyciskiem w celu jej sprawdzenia. Sukces, czyli poprawna odpowiedź przybliża gracza do mety. Kto będzie jej najbliższy, po zakończeniu quizu, wygrywa grę.

Kalambury

Tu oprócz bippera potrzebne wam będą karty z hasłami, a wersji Bipper Junior dodatkowo plastelina, bądź notesik, który znajdziecie w zestawie. Po włączeniu bippera na tryb „Kalambury” lektor was przeinstruuje i zacznie odmierzać pierwszej drużynie 60 sekund na pokazanie, a w wersji Junior wyrzeźbienie lub narysowanie (Bipper wam powie co macie robić) największej ilości haseł z wylosowanej karty. Każdą poprawną odpowiedź trzeba zatwierdzić przyciskiem. Kiedy każda z drużyn wykorzysta swój czas, bipper ogłasza zwycięzcę.

Wyliczanka

Kto grał przykładowo w „Gorący ziemniak”, ten problemów z pojęciem zasad mieć nie będzie. Bipper mówi nam kategorię, a naszym zadaniem jest w ciągu 8 sekund podać odpowiedź i naciskając przycisk oddać kolejkę drugiej osobie. Każda z rund trwa równe 60 sekund i zwycięzcę rundy ogłasza bipper.

Zgadywanka (Bipper Junior)

Tutaj bipper próbuje nam opisać hasło za pomocą 3 podpowiedzi i gracze na zasadzie kto pierwszy ten lepszy próbują odgadnąć rozwiązanie zagadki. Pierwsza podpowiedź jest warta 3 punkty, lecz pełna zagadka, to gra o jeden punkt. Najlepiej grać z planszą.

Mini Bipper

Mini bipper to skromniejsza wersja bippera w której są karty z zadaniami i przycisk, który losuje zadanie i odmierza 20 sekund na jego wykonanie. Poprawne wykonanie to punkty, dla gracza, bądź drużyny. Zadania są następujące.

Quiz
Kalambury
Łamigłówki
Piosenka
Parodia
Jaka była odpowiedź? – poszukiwanie najwyżej punktowanej odpowiedzi (Coś dla fanów Familiady)
bitwa na słowa
szukaj i znajdź
Zakazane słowa — to samo co tabu

Ocena

Zacznę od wyglądu, bo będę chwalił i krytykował. Na krytykę zasługuję kształt pudełek, zwłaszcza komfort ich otwierania, który do przyjemnych nie należy. Wiem, że czepiam się dupereli, ale gdyby pudło było klasyczne, czyli pokrywka i denko, byłbym zadowolony, tak jak zadowolony jestem z pełnego ich wyposażenia. To, co znajdziecie w pudełkach, to jest wszystko, co potrzebujecie do gier. Tu nie trzeba szukać notesików i długopisów do gry w „Inteligencję” gdyż wszystko to jest w pudle. Ujął mnie dodatkowo ten miły głos lektorki, która gada w tym guziku 🙂 Gra jest bardzo dobrze wykonana, a jego jakość jest bardzo dobra. Nieumyślne Crash testy zdał śpiewająco.

Z wrażeniami to jest tak, że ja uważam Bippery bardziej jako zabawkę, która mi się spodobała. Dlaczego? Zarówno w mini bipperach, jak i bipperach mamy zbiór klasycznych zabaw, które radowały nasze dzieciństwo i nie wierzę, że ktoś z was nigdy nie rysował tabelek z państawimi, miastami i zwierzętami. Te zabawy są klasyczne, praktycznie każdy je zna i nie udało się ich przekombinować. Dodatkowo te buzzery porządkują tę grę i służą jako pomocnik, co najciekawsze najmłodsi ten pomocnik pokochali. Dzieciarnia została schwytana na haczyk, starsi ten tytuł lubią, lecz zgadzają się, z tym że to jest bardziej zabawka aniżeli gra. Przyznam, że ta zabawka jest bardzo dobra i pożyteczna. Zażenowania podczas gry w bipper nie czuję i nawet potrafię się w to wciągnąć.

Lekka uwaga. Prosiłbym popracować nad przyciskiem, by zniwelować problem częstego powtarzania pytań.

Na koniec

Bippery to w skrócie zbiór klasycznych zabaw z dzieciństwa, w których Buzzer będzie waszym pomocnikiem, a niekiedy gospodarzem zabawy. Do dziś lubię grać w „Państwa miasta” a z bipperem zabawa jest bardziej przyjemna. Tu nie ma nic nowatorskiego ani nic nowego tu nie znajdziecie, ale przyznam, że Bipper zrobił te zabawy doskonale i często najmłodsi po te „Zabawki” sięgają. W walce Bipper kontra mini Bipper ta większa wersja wygrywa. Ja jestem zadowolony i polecam.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry Bipper na Ceneo.pl!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły