timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Zdradzę wam, że zacząłem przygodę z Impro. Jest to pewnego rodzaju styl teatralny najczęściej w kabaretowej formie. Ta forma zabawy polega na tym, że artyści występujący na scenie odgrywają scenki, grając w całą masę gier, gdzie artystom znana jest mechanika, lecz temat ustalany jest przez publikę. Zadaniem graczy jest się do tych reguł dostosować i praktycznie natychmiast odegrać scenkę. Wspaniałe przeżycia i mega zabawa, która uczy, że pierwsza myśl, pierwsze skojarzenie jest zawsze najlepsze. Cała masa warsztatów potrafiła mnie nauczyć znajdowania lepszych i gorszych skojarzeń, więc jestem gotów zagrać w grę „Bitwa na skojarzenia” wydawnictwa Alexander.

Bitwa na skojarzenia - Gameby.pl

Bitwa na skojarzenia – Skrót zasad

Rozkładamy planszę, stawiamy klepsydrę, pionki lądują na polu start, losujemy gracza rozpoczynającego i rozpoczynamy zabawę. Gracz wyciąga z talii dwie karty i obraca klepsydrę. Jego zadaniem jest znaleźć skojarzenie, które łączy ze sobą dwa zdjęcia na kartach. Jeżeli takie znajdzie dostaje punkt i jeżeli starczy czasu wykłada dwie kolejne karty i szuka nowego skojarzenia do nowych obrazków. Kiedy zdarzy się sytuacja, gdzie uczestnik poda kontrowersyjne skojarzenie, rywal może wstrzymać grę i poprosić o wytłumaczenie skojarzenia. Jeśli tłumaczenia przekonają rywali, gracz dostaje dwa punkty, jeżeli nie, musi szybko znaleźć nowe skojarzenie. Po upływie czasu, tura uczestnika się kończy i przesuwa się o tyle pól, ile punktów dostał. Wygrywa pierwszy na polu meta. To są zasady jednego typu gry. Kolejne typy możecie poznać w instrukcji.

Bitwa na skojarzenia - Gameby.pl

Ocena gry – Bitwa na skojarzenia

Kto grał w gry Alexandra, ten wie, na co stać to wydawnictwo pod względem grafiki jakości komponentów. Jest dobrze… jak na własną cenę, choć apeluję, by zainwestować w pudełka nowoczesne, czyli te z pokrywka i lepszej jakości wypraski. Komponenty są dobrej jakości, choć jest mały problem w rozłożeniem planszy do końca. Tu też bym popracował, chociaż analizując jakość gry do ceny… jest dobrze.

Co do zabawy? Mamy tu grę, która jest prosta w swoich zasadach, bo wytłumaczenie jest krótsze niż mój akapit ze skrótem zasad. Wystarczy szukać trafnych skojarzeń łączących czasami zabawne, a czasami absurdalne zdjęcia i obrazki. Czas gry? Myślałem na początku, że będzie się ona przeciągać, ale okazuje się, że czas tury pozwala zdobyć dużą ilość punktów, więc ta gra się nie wydaje tak długa, jak się wydaje. Czy jest ona przyjemna? Jako znawca i wielbiciel Impro, gdzie wyobraźnia i skojarzenia jest na porządku dziennym, powiem, że tak.

Zauważyłem, ze gdyby wziął tę grę psycholog, to by zauważył, że im starszy uczestnik, tym trudniejsza gra. Dzieci szybciej wynajdują skojarzenia łączące, bo ich mózg rozwijający się pracuje lepiej w obu półkulach i nie są ograniczani poprzez cenzorów. Młodzież i dorośli ewidentnie unikają zasady „Pierwsza myśl najlepsza” bo jest ograniczana przez rozum. On mozolnie oddziela dobre skojarzenia od złych skojarzeń, nieco nas cenzurując. Nasz dorosły rozum też spowalnia nasze działanie poprzez głos aniołka na ramieniu: Bądź zabawny, bądź ambitny, przygwiazdorz i nie szukamy skojarzenia, które jest widoczne prostym okiem, lecz tego, które będzie cool, bekowe, czy stanie się memem.

Nie chcę mi się tych gier porównywać to skojarzeniowych hitów planszówkowych pokroju Dixit, czy Muza. Ewidentnie widać, że nie na tym zależy twórców, by się do tych hitów porównywać. Zrobili fajną grę ćwiczącą umysł i fantazję i tego się trzymajmy.

Na koniec

Gdybym miał wybrać 5 gier, które pomogą w treningu do Impro, to uwzględniłbym i ten tytuł. Rywalizacji tu nie ma za grosz, a jak jest, to nie jest ona brutalna. To bardzo prosta i przyjemna gra. Ona bawi i ćwiczy nasz umysł w tworzeniu szybkich skojarzeń, bez jakichkolwiek przeszkód i cenzorów. Po prostu ta gra bawi, ucząc i ucząc, bawi. Dla mnie jest to ciekawe narzędzie do ćwiczenia się w impro 🙂

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły