timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Powstało wiele gier z myślą o imprezach i domówkach. Między innymi  „Tryb domówki” od marki Wyborowa  przy współpracy z PROSTO. Jednak czym się wyróżnia ta planszówka? W zestawie zawiera butelkę o pojemności 0,7l  wódki przez co jest to propozycja wyłącznie dla osób pełnoletnich. W planszówce znajdują się pionki dla 6 graczy, jednak w instrukcji autorzy piszą, że polecają grać w więcej osób, tylko trzeba sobie znaleźć inne małe przedmioty jako pionki.

Tryb Domówki – Wprowadzenie

Z racji tego, że to jest gra  typowo na domówkę czy imprezę, zasady nie mogą być skomplikowane. Idea jest dość prosta- trzeba przejść od startu do mety, ten kto zrobi to  pierwszy –  wygrywa. Na planszy mamy cztery strefy w różnych kolorach i dedykowane do nich tryby gry i karty. Występujące tryby gry to: przyśpieszony, zbliżeniowy, wyciszony i oświecony.

Tryb przyśpieszony polega na tym, że bierzemy jedną różową kartę i mamy tam za zadanie wymienić jak najwięcej słów przez 10 sekund do podanego zdania, np.: wymieńcie synonimy słowa „impreza” lub wymieńcie rzeczy niezbędne na domówce. Po upłynięciu 10 sekund gracz przesuwa się tyle pól ile dobrych haseł powiedział. Każdy z graczy odpowiada po kolei od aktywnego gracza według wskazówek zegara.

Tryb Domówki – Warianty rozgrywki

W trybie zbliżeniowym gracz, którego jest kolej bierze żółtą kartę, na której są dwa pytania dotyczące osób po prawej i lewej stronie gracza. Gracz wybiera jedno i odpowiada, osoba, której dotyczy pytanie jest sędzią. Pozostali gracze głosują czy sędzia zaakceptuje odpowiedź aktywnego gracza, po czym sędzia oznajmia werdykt. Jeśli sędzia uzna odpowiedź aktywnego gracza ten przesuwa się o 1 pole, jeśli nie o 0 pól, jednocześnie sędzia i każdy, kto odgadł jego werdykt przesuwa się o 1 pole. Przykładowe pytania to: „Co zrobiłby gracz po Twojej prawej stronie, gdyby wygrał milion złotych? Uzasadnij” albo „Czy uważasz, że gracz po Twojej lewej stronie odwiedziłby kiedyś inny kontynent? Który?”

Kolejny tryb to tryb wyciszony, w którym może być potrzebna kartka. Gracz, którego teraz jest kolej wyciąga pomarańczową kartkę z zadaniem, tak aby inni nie widzieli co jest tam napisane. Na karcie znajdują się hasła do przedstawienia, można je pokazać albo narysować, ale nie można się odzywać. Tutaj gracz ma 90 sekund na zadanie. Pozostali gracze zgadują hasło na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Na koniec gracz, który pokazywać lub rysował przesuwa się o tyle pól ile haseł zostało odgadniętych od 0 do 3. Gracze, którzy zgadywali przesuwają się o tyle pól ile konkretna osoba zgadła haseł. Przykładowe hasła: odkurzacz, bankomat, wybory miss.

Ostatnim trybem jest tryb oświecony, w którym osoba, której jest kolej musi przedstawić 3 hasła nie używając słowa w nawiasach w 60 sekund. Po tym czasie aktywny gracz przesuwa się o 1 pole tylko jeśli wszystkie 3 hasła zostały odgadnięte, dla pozostałych przesuwa się ten kto zgadł hasło jako pierwszy o tyle pól ile odgadł haseł. Przykładowe hasła: „mojito (drink, mięta)” lub „Ogórek kiszony (zakąska, warzywo, słoik, kwaśny)”

W zależności od „pokoju”, czyli w której części planszy się znajdujemy, bierzemy odpowiednią kartę w kolorze części, na której jest nasz pionek. Na przykład jesteśmy w części gdzie tło jest niebieskie to bierzemy niebieską kartę, tam gdzie tło jest różowe to różową kartę. Dodatkowo PROSTO wykonało aplikację do gry gdzie kod QR jest w instrukcji i na pudełku, może ona nas przeprowadzić przez całą rozgrywkę. Dla wygranego jest karta zwycięscy król lub królowa domówki.

Tryb Domówki – Podsumowanie

Podsumowując gra jest bardzo oryginalnie wykonana, z pomysłem. Otwierając pudełko rozkłada się ono na 4 strony i tworzy planszę. Wszystkie cztery tryby zapewniają, że nikt nie będzie się nudził i znajdzie coś dla siebie, a wódka jest dołączona nie bez powodu. Dodatkowo są 3 karty z przepisami na drinki właśnie z tą wódką co urozmaica domówkę i rozgrywkę. Kart jest po 25 ale wystarczająco na kilka nawet rozgrywek. Na każdej karcie z zadaniami jest punktacja, tak, że nie ma opcji zapomnieć albo pomylić się, kto na jakich zasadach dostaje punkty. Samo pudełko ma nawet zabezpieczenie przed dziećmi, aby go nie otworzyły.

Graficznie gra przyciągająca wzrok, minimalistyczne obrazki nie kują w oczy i są bardzo ładne. Aplikacja na telefon również, jest dobrze wykonana i ułatwia rozgrywkę prowadząc nas krok po kroku, ale i ją urozmaica, ponieważ z niej pochodzą dodatkowe zasady. Sama gra wprowadza dużo śmiechu i dobrej zabawy na imprezę wraz z alkoholem. Raczej planszówka nadaje się bardziej dla dorosłych studentów niż osób starszych, im może się nie spodobać taka idea gry. Całokształt „Tryb domówki” oceniam na  9/10.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]