timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W 2019 roku serial „Czarnobyl” produkcji HBO długo utrzymywał się w czołówce najchętniej oglądanych. Rosyjski film, który miał powstać jako odpowiedź na amerykańską produkcję znalazł się w TOP 10 Netflixa. Czy historia przedstawiana w  filmie Czarnobyl 1986 jest w ogóle prawdziwa?

Czarnobyl 1986 – Inny punkt widzenia

Film miał naprawdę mocnego konkurenta w postaci miniserialu, za sprawą którego o katastrofie znów zaczęło być głośno. Wydawano nowe publikacje książkowe, a także urządzano wycieczki do strefy wykluczenia, które śmiałkowie chętnie dokumentowali w postaci filmów na Youtube. Rosjanie zapowiedzieli wtedy, że przygotują swoją wersję historii. Jest ona opowiadana z perspektywy zwykłych ludzi, nie widzimy tu pracowników elektrowni. Nie dowiadujemy się także nic o upływie czasu, na początku jedynie widzimy przygotowania do pierwszomajowego pochodu, a potem reaktor po prostu wybucha. Świadkiem tego jest kilkuletni chłopiec, który zaczyna odczuwać skutki napromieniowania

Niezniszczalny tytan Aleksiej

W rolę głównego bohatera filmu Czarnobyl 1986 – Aleksieja wciela się sam reżyser. Jest nim dość popularny rosyjski aktor, Daniła Kozłowski. Za jego sprawą zostajemy wrzuceni w środek romantycznej historii, która rozegrała się przed laty, a której owocem jest chłopiec o takim samym imieniu. Jednakże nie mamy czasu na wyjaśnianie tego wątku, ponieważ wszyscy muszą się ewakuować. Historia fryzjerki Olgi Sawostiny i strażaka Aleksieja Karpuszina jest z początku dość ważna, lecz przez cały film nie dowiadujemy się nic o ich przeszłości i o tym dlaczego się rozstali. Co jakiś czas wracamy do kobiety i jej syna, ale akcja skupia się już bardziej wokół Aleksieja i jego udziału w akcji po katastrofie.
Nasz dzielny strażak przebywa wokół spalonego reaktora prawie od razu po wybuchu. Po przyjęciu ogromnej dawki promieniowania trafia zaledwie na noc do szpitala, a następnie z niego wychodzi i stawia czoła kolejnym wyzwaniom. Nurkuje w celu odkręcenia odpowiednich zaworów. Po kolejnej, silnej ekspozycji na promieniowanie, jego twarz jest poparzona, jednak w następnej scenie jest już bez skazy. Sam wątek nurków, chociaż autentyczny, w filmie potraktowany bardzo sensacyjnie i czujemy jakby na siłę miał on dodać patosu.

Co tak naprawdę wydarzyło się w Czarnobylu?

W tym miejscu warto  przypomnieć nieco faktów, które pomogą nam jeszcze lepiej zanużyć się w opowieść o dokonaniach Aleksieja. Z pomocą przyjdzie tutaj Marek z kanału Prawdziwa Historia i opowie nam, jak to było naprawdę.

 

Czarnobyl 1986 – Czy warto poświęcać swój czas?

Jak najbardziej warto poświęcić swój czas, aby poznać prawdziwą historię świadków wydarzeń z 1986 roku. Na Youtube znajdziemy niejeden film dokumentalny, który opowie nam o tym w czasie krótszym niż 2 godziny, które poświęcilibyśmy na oglądanie rosyjskiej produkcji. Chociaż bardzo dobrze odwzorowuje ona poprzednią epokę, ma swój katastroficzny klimat, odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów i kilka efektów specjalnych, to całość jest dość przaśna. Jeśli nie mieliście nigdy okazji zapoznać się z filmami rosyjskiej produkcji, to możecie się mocno rozczarować.

O redaktorze

Na co dzień studentka. Od dziecka ogromna fanka polskich filmów i seriali, zwłaszcza tych starszych od niej. Miłośniczka podcastów, poruszających reportaży i kotów.

Wszystkie artykuły