timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Niestety w Europie, ale również na całym świecie krąży opinia, że Polska to ciemnogród i średniowiecze. Chociaż, jak większość stereotypów, mija się to z prawdą, to ludzie żyjący w Polsce bardzo skrajnie podchodzą do tematu kultury.

Niektórzy dosłownie nią żyją i przykładowo co tydzień uczestniczą w innym kulturalnym wydarzeniu. Jednak przytłaczająca większość polskiego społeczeństwa woli mniej wymagające rozrywki. W tym felietonie pogadamy o tym, dlaczego Polacy boją się kultury. Dlaczego nasz naród tak trudno przekonać do literatury i sztuki.

Polacy boją się kultury

Z wielu badań oraz ankiet przeprowadzonych w Polsce wynika, że ankietowani bardzo mało czasu poświęcają czytaniu książek. Badania z 2018 roku podają, że ponad połowa Polaków, nie przeczytała w ciągu 12 miesięcy ani jednej książki. Wyniki badań niejako przedstawiają obraz całego polskiego społeczeństwa.

Widzę to nawet na własnym przykładzie, kiedy z braku czasu w ogóle zapominałem o czytaniu. W Polsce czytanie książek nie cieszy się wielką popularnością, zwłaszcza wśród młodszych grup wiekowych. Młodzież, która często krytycznie wypowiada się na temat lektur szkolnych, jest przez nie zniechęcana.

Tym samym, w przyszłości trudno jest im sięgnąć po książkę w swoim wolnym czasie. Oczywiście obserwuje się także grupy książkowych entuzjastów, ale ich grono z roku na rok powiększa się tylko nieznacznie.

Ja tam wolę nie przepłacać

Nasze społeczeństwo obiegają również różne stereotypy związane z kulturą. Jest to między innymi opinia, że odwiedzanie muzeów, czy chodzenie do teatru to nudna strata czasu. Polacy wolą proste rozrywki takie jak telewizja, czy internet. Media, z którymi mamy styczność na co dzień, są mniej wymagające i nie angażują całej uwagi widza.

Zupełnym tego przeciwieństwem jest czytanie książek, gdzie czytelnik musi być skupiony przez cały czas. Oczywiście rozrywka we własnym domu jest o wiele prostsza. Bilety do teatru trzeba wcześniej zarezerwować, no i odpowiednio się ubrać.

Do tego dochodzą również wszelakie wystawy, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ich twórcy często chcą pokazać niekonwencjonalne podejście do świata i chęć przekazania czegoś oglądającym. Nie chciałbym nikogo obrazić, ale moim zdaniem, większość Polaków nie jest jeszcze na nie otwarta. Zwłaszcza starsze pokolenia trudno przekonać do takiej rozrywki. Wiele osób ich nie rozumie, co przekłada się na to, że Polacy boją się kultury.

Nie wszystko stracone

Jednak mimo przedstawionej przeze mnie sytuacji, nie należy tracić wiary w polskie społeczeństwo. Coraz więcej osób stara się dokształcać kulturowo. Muzea i teatry starają się przyciągnąć ludzi, prezentując nowe wystawy, czy wystawiając nowe, ciekawe spektakle.

Nie można także narzekać na kina, które w ostatnich latach Polacy odwiedzają całkiem często. Wielu ludzi stara się regularnie czytać książki i poszerzać swoje kulturalne horyzonty. Sami przyczyńmy się do niszczenia stereotypów.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły