timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Amerykańscy naukowcy z Instytutu Zdrowia Psychicznego szybko połączyli wzrost liczby samobójstw amerykańskich nastolatków w wieku 10-17 lat z premierą serialu Trzynaście powodów. Czytając raport możemy zauważyć, że już w pierwszym miesiącu liczba stała się o 28,9% większa. Ciekawy jest też fakt, że wzrost nastąpił jedynie w przypadku chłopców, procent u dziewczyn jedynie nieznacznie się zmienił.

Zacznijmy od początku – O czym jest Trzynaście Powodów?

Trzynaście powodów to serial Netflixa z 2017 roku. Fabuła skupia się na nastolatku imieniem Clay oraz Hannie Baker, która popełniła samobójstwo. Dziewczyna zostawia znajomemu trzynaście nagrań magnetofonowych, na których  nagrała powody odebrania sobie życia.

Właśnie ten motyw serialu sprawił, że jakiś czas temu zaczęły się wokół niego pojawiać kontrowersje. Psychiatrzy twierdzą, że serial jest złym wzorcem do naśladowania i że przez niego liczba samobójstw wśród młodych ludzi może tylko wzrosnąć.

Trzynaście powodów - GameBy.pl

Wpływ serialu na liczbę samobójstw.

Mimo że nie ma żadnego solidnego dowodu na to, że wzrost spowodowany jest produkcją, ani nie wskazuje na to nawet raport, Trzynaście powodów ciągle budzi wątpliwości.

„Wyniki statystyk są idealnym przykładem, który pokazuje jak podatni na media są nastolatkowie.” – mówi współtwórczyni raportu Liza Horowitz, jeden z naukowców z Instytutu Zdrowia Psychicznego

Kontrowersje związane z emisją serialu Trzynaście powodów były obecne już chwilę po premierze. Eksperci wręcz starali się niedopuścić do wyemitowania serialu, gdyż twierdzili, że samobójstwo jest tam niewłaściwie ukazane.

„Niektórzy wierzą, że tego typu ekspozycja w mediach wpłynie na te dzieci, które nie mają depresji.  Sprawi, że będą się u nich pojawiały myśli samobójcze. Obawy dotyczą jednak tego, jak bardzo negatywnie może to wpłynąć na nastolatków, którzy znajdują się już na krawędzi i rozważają samobójstwo.” – twierdzi doktor Victor Hong

Netflix wraz z serialem promuje specjalną stronę internetową 13ReasonsWhy.info, na której wszyscy potrzebujący znajdą wsparcie psychiczne. Dodam jeszcze, że Netflix już wielokrotnie odnosił się do tematu, tłumacząc, że podchodzi do tych kwestii odpowiedzialnie i z rozwagą. Odwołując się do badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pennsylvania, mówi:

Uważnie przyglądamy się temu badaniu, gdyż wynikające z niego wnioski są sprzeczne z wynikami zaprezentowanymi w zeszłym tygodniu przez Uniwersytet w Pennsylvani. Jest to dla nas niezwykle ważny temat i ciężko pracowaliśmy, aby podejść odpowiedzialnie do tego delikatnego zagadnienia.

Samobójstwa u osób starszych

W ramach innego badania, o którym wspomniałam wcześniej, zrobionego na Uniwersytecie w Pennsylvani utworzono statystki biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe. Sprawdzali, czy ludzie, którzy obejrzeli drugi sezon serialu, byli mniej lub bardziej podatni na myśli samobójcze.

Żeby było jasne – kolejna część opowiada o tym co się dzieję, kiedy prawda o śmierci Hannah zaczyna wychodzić na jaw. Wszyscy stają się świadkami w sądzie, a sprawy zaczynają się komplikować.

Ku zaskoczeniu wielu ekspertów, osoby w wieku 18-29, po obejrzeniu drugiego sezonu, rzadziej myślały na poważnie o popełnieniu samobójstwa, niż cała reszta, która tego nie zrobiła.

Co dalej z serialem?

Netflix zapowiedział już powstanie trzeciego sezonu, jednak nie poznaliśmy jeszcze oficjalnej daty premiery. Przy okazji premiery serialu producenci uruchomili specjalny serwis 13reasonswhy.info Na nim osoby potrzebujące pomocy z całego świata mogą porozmawiać z konsultantem, który spróbuje pomóc w rozwiązaniu przytłaczającego problemu.

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły