timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Pisałem już kiedyś artykuł dotyczący oglądania tych samych produkcji wielokrotnie. Wtedy odnosiłem się jednak do filmów, emitowanych przez stacje telewizyjne całkiem często, sytuacji która jednak nie wzbudza niezadowolenia oglądających. Tym razem przyjrzymy się trochę innemu zjawisku. Trzeba bowiem przyznać, że seriale lub filmy, które nie zaliczają się do ,,telewizyjnych klasyków” widzi się często jedynie raz. A więc, dlaczego warto obejrzeć coś po raz drugi?

Dlaczego warto obejrzeć coś po raz drugi – Jak to wygląda obecnie?

Rozwój telewizji oraz serwisów VOD wpłynął na to, że na brak pozycji do obejrzenia nie możemy narzekać. Przykładowo, oferta Netflixa jest ogromnie rozbudowana, a mimo to co miesiąc otrzymujemy sporą porcję kolejnych produkcji. Wychodzi więc na to, że każdego dnia widz może zdecydować się na nowy film lub serial. Oczywiście dochodzą do tego sprawy gustu, gatunku i tym podobne. Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy dosłownie zasypywani nowościami, z których większości nie będzie nam dane obejrzeć.

Na dodatek, nie wszystkie nowe produkcje będą do nas trafiać. Nie chodzi mi jedynie o sprawę gatunku filmowego. Wiele osób odnosi wrażenie, że nowopowstające filmy i seriale nie dorównują jakością swoim poprzednikom. Dochodzi więc do sytuacji, w której widz sprawdzając najnowsze premiery jest bardziej zażenowany, niż podekscytowany.obejrzeć po raz drugi - Gameby.pl

Dlaczego warto obejrzeć coś po raz drugi – Wartość filmów i seriali

Skupmy się jednak na tym, czemu rzeczywiście warto jest oglądać coś więcej niż raz. Rozwiązaniem przedstawionego wyżej problemu mogłoby równie dobrze być zmienienie serwisu VOD na inny lub całkowite zrezygnowanie z takiej usługi.

Zacznijmy od filmów, które są po prostu stworzone do tego, aby obejrzeć je po raz kolejny. Są to produkcje, które swoją nieszablonową, zawiłą fabułą lub rzadko spotykaną zagadkową narracją, potrafią wprowadzić widza w zakłopotanie. W takim przypadku ponowne oglądanie pozwala nam dostrzec niewidziane wcześniej detale, a niekiedy nawet zrozumieć przesłanie i sens filmu.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze osobiste upodobania. Choć niektórym może wydawać się to dziwne, to wielu osobom nie nudzi się oglądanie ich ulubionych pozycji po raz kolejny. Sam mógłbym wymienić kilka, bądź kilkanaście filmów i seriali, które albo już niejednokrotnie widziałem, albo chętnie obejrzałbym je po raz drugi. Czasami wynika to z czystej przyjemności oglądania, dobrej moim zdaniem produkcji, często jednak łapię się na oglądaniu czegoś ponownie tylko po to, by pokazać dany tytuł znajomemu.obejrzeć po raz drugi - Gameby.pl

Dlaczego warto obejrzeć coś po raz drugi – Co może być w tym złego?

Czy w oglądaniu ulubionych filmów i seriali kolejny raz może być coś złego? Niestety tak. Zamykanie się na inne produkcje i gloryfikowanie określonych tytułów z pewnością nie wpłynie dobrze na poznawanie kina. Nie jest przecież tak, że nowopowstające filmy i seriale są zupełnie bezwartościowe. Tworzenie wokół siebie bańki, w której doceniamy jedynie parę określonych produkcji może jedynie utwierdzić nas w tym przekonaniu. Grunt to po prostu nie przesadzić.obejrzeć po raz drugi - Gameby.pl

Dlaczego warto obejrzeć coś po raz drugi – Dla kogo?

Jeżeli czytają to osoby, które nigdy do tej pory z własnej woli nie próbowały oglądać po raz kolejny ulubionych tytułów, śmiało zachęcam je, aby to zrobiły. Może to dostarczyć nowych odczuć i zapewnić uczucie nostalgii – powracania do ukochanej produkcji. Istnieje też możliwość, że przy kolejnym oglądaniu dostrzeżemy jej wady oraz niedoskonałości.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły