timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kryptowaluty zyskały na popularności w ostatnich latach. Na początku przyciągały jedynie fascynatów technologicznych. Jednak szybko tematem zainteresowali się poważniejsi gracze świata finansów. Już wszyscy pewnie o nich słyszeli, ale czy wszyscy wiedzą, czym to jest i w jaki sposób działa? Zebraliśmy dla Was podstawowe informacje, by zrozumieć, czym są kryptowaluty.

Co to kryptowaluty?

Forma płatności umożliwiająca wymianę za produkty i usługi online. Opiera się na kryptografii, która jest zbiorem metod umożliwiających szyfrowanie danych. Umieszczone są w tak zwanym blockchainie (łańcuchu bloków) i nie mają fizycznej formy. Wiele firm stworzyło swoje własne waluty, często nazywane tokenami. Takowe mogą być wykorzystane specyficznie do usług i produktów oferowanych przez daną firmę (jak na przykład możliwość kupienia Tesli za Bitcoiny). Działanie można porównać do żetonów w kasynach.

Kryptowaluty vs waluty FIAT

Wizualnie użytkowanie jest bardzo podobne. Przelewy i portfel wyglądają podobnie, jak te oferowane przez banki. Oba środki działają elektronicznie oraz dzielą się na mniejsze. To jednak od strony funkcjonowania i zasad widać największe różnice.

Kryptowaluty

  • niezależne od kraju
  • zdecentralizowane – brak ośrodka decyzyjnego, władzę nad nim sprawują uczestnicy sieci
  • prawo własności – nie mogą być zablokowane ani odebrane. Jedynie właściciel ma do nich dostęp
  • kurs rynkowy – ustalone na zasadzie wolnorynkowości dlatego mogą być niestabilne

FIAT

  • zależne od danego kraju
  • centralizacja – emitowane przez rząd państwa i kontrolowane przez banki centralne
  • prawo użytkowania – mogą być jedynie użytkowane nie dają prawa własności. Mogą być skonfiskowane bądź zablokowane.
  • kurs regulowany – regulowane przez instytucje finansowe

Jak ich dużo? Ile są warte?

Obecnie jest ponad 10000 różnych kryptowalut dostępnych dla publicznego handlu. Ich kapitalizacja rynkowa ciągle rośnie. W maju 2021 łączna wartość wszystkich przekraczała 1,7 biliona dolarów. Chociaż był to spory spadek w porównaniu z poprzedzającym miesiącem, gdzie wartość przekraczała 2 biliony.

Kryptowaluty - GameBy.pl

Kurs Bitcoin w ostatnich latach

Najlepsze kryptowaluty ze względu na kapitalizacje rynkową

Kryptowaluta

Kapitalizacja rynkowa

Bitcoin 2,36 trylionów złotych
Ethereum 810,7 bilionów złotych
Tether 236,7 bilionów złotych
Binance Coin 160,5 bilionów złotych
Cardano 152,44 bilionów złotych

Dane z 27 czerwca 2021

Jak zacząć z kryptowalutami?

Inwestować można na kilka sposobów: krótkoterminowo (kupowanie w dołku i sprzedaż, gdy cena wzrośnie) i długoterminowo (trzymanie długi okres w portfelu). Trzeba jednak pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego powinniśmy inwestować jedynie tyle, ile jesteśmy w stanie poświęcić.

Dla początkujących graczy najrozsądniejszy będzie wybór drugiego sposobu i trzymanie minimum rok, choć lepiej dłużej. Pierwsza opcja jest raczej dla osób doświadczonych z wiedzą, opanowaniem oraz wyczuciem. Jeśli jednak chcemy spróbować sił w spekulowaniu giełdy, kryptowaluty dzielą się do ośmiu miejsc po przecinku. Nie trzeba więc kupować od razu całych, a zacząć od mikroskopijnych wartości.

Na koniec słów kilka

Kryptowaluty są w pełni legalne. Żadne prawo nie zabrania ich wykorzystania. Nawet niektóre kraje wprowadzają je jako pełnoprawne waluty. W Polsce według ustawy z 24 sierpnia 2018 są opodatkowane 19% stawka.

Od nas jedynie przypomnienie, że jeśli zdecydujemy na inwestycje w kryptowaluty, to pamiętajmy o ryzyku się z tym wiążącym. Grajmy z głową, nie dajmy się ponieść emocjom. Warto także zaglądnąć do kursów oferowanych przez różne strony stworzone przez doświadczonych ludzi.

Kupuj i sprzedawaj Bitcoin oraz inne kryptowaluty szybko i bezpiecznie na Impily!

Artykuł powstał we współpracy z Impily!

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły