timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

El Profesor i jego gang wracają na platformę Netflix z czwartym sezonem „Dom z papieru”. Czy to potrzebna i dobra kontynuacja hitu z gatunku heist movie? Dowiecie się z naszej bezspojlerowej recenzji.

Recap – Zakończenie Dom z Papieru 3?

Istnieje kilka seriali na Netflixie, na powrót których widzowie czekają z niecierpliwością – Dom z papieru jest jednym z nich. Trzeci sezon zakończył się dosyć niefortunnie. Bohaterzy zostali otoczeni przez wojsko i policje, bez drogi ucieczki. Nairobi toczy walkę o życie, po postrzale w klatkę piersiową. Profesor, kiedy słyszy strzały, które jakoby miały zabić Lizbone, jest żądny zemsty. „Potem, to była wojna” – narrator wypowiada ostatnie słowa, a na ekranie zapada ciemność.

Dom z papieru 4 - GameBy.pl

Czym zaskoczą nas w czwartym sezonie?

Czwarta część skupia się trochę bardziej na relacjach między bohaterami. Historia  rozpoczyna się w momencie, w którym zakończył się ubiegłoroczny sezon. Przerażony i zakochany Profesor ukrywa się przed poszukującą go policją, a gang musi radzić sobie z kolejnymi problemami podczas napadu.

Będziemy mieli do czynienia z rozłamem w przestępczej grupie. Dwie ważne postaci z gangu będą chciały załagodzić konflikt, przez co znajdą się w dosyć niefortunnych sytuacjach. Pojawią się też przetasowania na szczycie i w życiu uczuciowym uczestników skoku. Więcej nie zdradzę, bo nie jest to możliwe bez spojlerowania.

Sezon czwarty, jak poprzednie trzyma wysoki poziom. Gra aktorska oraz scenariusz dopracowane są w najmniejszych szczegółach. Doświadczamy wiele chwil zwątpienia, staramy się rozszyfrować łamigłówki, co nadaje pewnego rodzaju dynamiczność. Nie jest to jednak wystarczające – trzy poprzednie części były przepełnione po brzegi akcją, ten zdecydowanie bardziej skupia się na budowaniu relacji między bohaterami. Po raz pierwszy mamy okazję przekonać się, że pod maskami Salvadora Dali kryją się prawdziwi ludzie.

Dom z papieru 4 - GameBy.pl

Strona techniczna i scenariusz

Cieszy mnie wprowadzenie od 3. sezonu nowych bohaterów. Mimo, że chcielibyśmy oglądać w kółko ulubionych bohaterów, to z nimi nie ma już szans stworzyć czegoś równie wciągającego, co pierwsze epizody.  Marsylia pozornie cichy, ale robi dużą różnicę, Bogota też. Wielkim błędem było przywrócenie w czwartej części postaci Arturo – jest moim zdaniem niezwykle irytujący i zabiera przyjemność oglądania. Związki między bohaterami, które kiedyś były interesujące, teraz są sztuczne i przerysowane.

Dom z papieru 4 - GameBy.pl

W czwartym sezonie na ekranie zobaczymy dużo retrospekcji. Z jednej strony można powiedzieć, że często wybijają nas one z rytmu, a serial wytraca przez nie swoje tempo. Z drugiej strony, to dzięki nim wciąż na ekranie pojawia się Berlin, który przecież zginął pod koniec napadu na mennice oraz inne postacie. Dodatkowo przypominamy sobie niektóre sceny, które po rocznej przerwie odeszły w zapomnienie wielu widzów.

Podsumowanie – Dom z papieru 4

„Dom z papieru” z pewnością ma swoje wady. M.in. naciąganie mechanizmów świata rzeczywistego do potrzeb serialu, mimo że akcja dzieje się w naszej codzienności.  Czy luki fabularne, pewne nieścisłości. Nie są one jednak zauważalne, giną w akcji serialu. Mimo wad, których tutaj nie brakuje, najnowsze odcinki „Domu z papieru” wciąż potrafią przykuć do telewizora. I właśnie dlatego Dom z papieru to jedna z niewielu produkcji, która wydaje się być naprawdę bezbłędna. Serial posiada fabułę, która okazuje się ważniejsza niż zastanawianie się, dlaczego tak a nie inaczej?

Dom z papieru 4 - GameBy.pl

Jeśli podobały wam się poprzednie sezony, będziecie prawdopodobnie zachwyceni również tym. Pamiętajcie jednak, że warto zarezerwować sobie czasu wolnego, bo Dom z papieru wciąga, dosłownie nie sposób oderwać się od ekranu. Dajcie się porwać nowej historii i odrzućcie część pytań, a będziecie się dobrze bawić.

 

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły