timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Chyba każdy z was pamięta kultowy teleturniej “Czar Par”, gdzie pary walczyły w zadaniach o nagrody zmieniające życie. Kto nie znał wcześniej tego programu, ten pewnie oglądał jesienią jego odświeżoną wersję, gdzie 14 par walczyło o 300.000zł a następcami Krzysztofa Ibisza i Hanny Dunowskiej byli Maciej Kurzajewski i Izabella Krzan. Chcielibyście się zgłosić do kolejnej edycji? Radziłbym przećwiczyć, a są ku temu narzędzia w świecie gier planszowych. Zagrajmy w “Dopasowani” wydawnictwa Egmont.

Dopasowani - gameby.pl

Skrót zasad

Uczestnicy łączą się w pary, wybierają kolor pionka, biorą notatniki i rozpoczynają grę. Lider gry losuje pierwsze pytanie, a zadaniem uczestników jest napisać w swoim notatniku maksymalnie 5 odpowiedzi w czasie odmierzanym przez klepsydrę. Po tym, jak czas się skończy, pary sprawdzają swoje odpowiedzi i przyznają sobie po punkcie za każdą zgodną odpowiedź. Cel jest jeden, zdobyć najwięcej punktów w przeciągu 9 rund, a żeby zabawa nie była tak prosta, to nie dość, że pytania są ciekawe, to pewne rundy zmienią trochę zasady.

Dopasowani - gameby.pl

Są rundy, gdzie będziecie mogli pisać tyle odpowiedzi ile wam czasu starczy, ale wtedy punkty zdobędzie jedynie ta para, która była najbardziej zgodna. Czasami będziecie mogli skorzystać z ryzyka i obstawić ilość zgodnych/poprawnych odpowiedzi, czy obstawić którą odpowiedź na pewno napisał partner. Ryzyko oznacza podwojenie punktów w danej rundzie albo… nic z bonusów. Będzie także okazja na podpowiedzi, ale jedynie pierwsze litery odpowiedzi.

Wygrywa drużyna najbogatsza w punkty po 9 rundach.

Ocena

Tak jak zielonego nie lubię, tak do tej gry pasuje idealnie. Jeżeli mógłbym popastwić się nad graficznymi aspektami, to czemu w tej grze powiela się motyw Pacmana? To nie jest zarzut, ale nie mogłem się powstrzymać, by wytknąć te pionki w kształcie pacmana i ten tor w kształcie Pacmana. Bardzo Cieszy mnie przygotowanie tej gry, gdzie nie trzeba kombinować zbyt wielu innych rzeczy, bo i notatnik jest, klepsydra i spora talia kart z setkami pytań. Jako gra imprezowa, gra jest przygotowana doskonale.

Dopasowani - gameby.pl

Rozgrywka jest bardzo prosta i bardzo prosto wytłumaczona w instrukcji. To, co dostaliśmy to niezobowiązujący quiz partnerski DLA KAŻDEGO, nie tylko dla małżeństw. Ważne, żebyście łączyli się w pary, które się znają jak łyse konie. To nie będzie takie łatwe, bo tu nie dostajecie pytań pokroju “Ego”, czy innych quizów partnerskich. Pytań takich jak “Jak czułby się twój kumpel, gdyby zobaczył kończącą paczkę czekoladek” NIE MA, a raczej pytania podobne do Familiady. Niby napisałem podobne, ale chciałbym, by Familiada zadawała takie pytania. Czasami dostaniecie test znajomości postaci i filmu, czasami odpowiecie na pytania dotyczące potraw, a niekiedy gra zapyta was o dość polityczne sprawy i te +18, bo taka talia też się tam znajduje. Różnorodność tych pytań zaskakuje i bawi.

Dopasowani - gameby.pl

Chyba nie ma czegoś, co można byłoby zarzucić grze “Dopasowani”. Ja na przykład nie widzę, żadnych zarzutów, choć chciałoby się kolejne paczki pytań. Na dziś mogę wam powiedzieć, że ta gra jest prosta mechanicznie, bawi i uczy no i potrafi wciągnąć amatorów.

Na koniec

Dopasowani, to idealny przykład na imprezową grę familijną i imprezową grę dla dorosłych. Łatwy quiz, który uświadomi was czy wasz duet jest dopasowany, a może tylko dopasowanego udaje. Ponad 500 pytań s dziesiątków dziedzin zabawa na długi czas, choć jedna rozgrywka trwa do 40 minut, tak zawsze jest ta prośba “Jeszcze raz. U nas ta gra się przyjęła, więc polecam z całego serca.

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły