timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zapewne widzieliście filmik z mistrzostw gry w Tetris, gdzie młody zawodnik pokonał, po dość długiej rozgrywce wieloletniego mistrza tej gry. Gra była dość długa, choć imponujące było to, że ci uczestnicy w pół sekundy potrafili poprawnie umieszczać klocki. Piszę wam o tetrisie, bo Egmont chcę was zabrać do tego świata i postawić was przed wyzwaniem. Zagrajmy w Fits.

Fits - GameBy.pl

Fits – Skrót zasad

Uczestnik otrzymuje swoją rampę, plansze klocki i kafelek startowy. Na początku trzeba do swojej układanki umieścić klocek z kafelka startowego. Umieszczamy go, zsuwając go z góry na dół. Na czym polega gra? Na układaniu pozostałych klocków i zdobywaniu punktów. Po rozpoczęciu gry, odkrywane są karty z innymi klockami i widoczny element trzeba umieścić do planszy, jak umieszczono kafelek startowy. Problem w tym, że nie można jakkolwiek klockiem skręcać, ani uzupełniać klockiem, zrobionych wcześniej ubytków. Oczywiście klocek możecie umieścić w dowolnej konfiguracji, ale musicie się pilnować linii, z której go zsuwacie. Jak zdobywacie punkty? W każdej rundzie inaczej, lecz jedna reguła jest stała. Każdy ubytek kosztuję utratę jednego punktu.

W pierwszej rundzie można zarabiać punkty za zapełnione rzędy. Druga runda już nie dostarcza punktów za rzędy, ale za ubytki… w odpowiednich „Bonusowych” miejscach. Trzecia runda jest podobna, do poprzedniej, lecz kwadraciki oprócz bonusów wartych do 3 punktów, mają też kary warte -5 punktów i lepiej, by te kary zniknęły z planszy na koniec gry. Czwarta runda to gra w symboliczne pary. Na planszy jest 5 par symboli. Zachowanie każdej pary na koniec gry to bonusowe 3 punkty. Pozostawienie pojedynczego symbolu, to karne 3 punkty.

Po 4 rundach gra się kończy, a wygrywa najbogatszy w punkty.

Ocena

Duży karton, a w nim komponenty bardzo dobrej jakości. Od klocków, po planszetki. Instrukcja jest krótka, ale bardzo dobrze napisana, więc jakościowo wszystko oceniam na dobry, a wygląd, który przypomina czasy świetności i klimat tetrisa, na bardzo dobry.

Rozgrywka jest pełna myślenia, pełna zabawy i poniekąd losowa. Ok, może to los rozdaje karty, ustalając kolejność ustawiania klocków, ale przecież i tak umieszczenie klocka nie jest obowiązkowe (Ale opłacalne), a i ułożyć ten element można na 8 sposobów. To jest planszowy tetris, lecz powiem, że tetris był prostszy. Ok. Fits jest prostą grą, tłumaczoną w minutę, ale z rundy na rundę jest trudniej i to widać. Tu trzeba dobrze myśleć i dobrze planować w tej nieprzewidywalnej grze.

Fits - GameBy.pl

Gramy jednocześnie, czyli nie ma tu downtime i co mi się podoba jeszcze bardziej, to nie ma możliwości powtórzenia planszy, przez obu uczestników, bo każdy gra inaczej, bo musi grać inaczej. Sorry, taki mamy kafelek startowy 🙂 Czy jest na co narzekać? Może nie narzekać, ale oczekiwać jeszcze więcej, bo coś czuję, że ta gra ma podobny potencjał do Sagrady, czy Carcassone, czyli ten potencjał ma nieograniczony. Czekać tylko na dodatki i nowe plansze

Na koniec

Fits, to pozycja gry logicznej, która powinna się spodobać, a miłośnicy tetrisa po prostu muszą ja mieć. Prosta, szybka gra w układanie klocków, która potrafi rozbawić i nieco nasz mózg zmęczyć. Po prostu Fits jest Tetrisem na sterydach 🙂

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena
  • 9/10
    Grafika - 9/10
  • 10/10
    Pomysł - 10/10
  • 9/10
    Grywalność - 9/10
9.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły