timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Epic Games Store to sklep dobrze znany graczom pecetowym. Platforma nie funkcjonuje co prawda tak długo, jak większość jej konkurentów, ale to wcale nie sprawia, że jest od nich gorsza. Wręcz przeciwnie. Epic wiele razy udowadniał, jak bardzo wiele może zmienić się, jeśli chodzi o cyfrową dystrybucję gier. Przede wszystkim, chodziło o unikatowe, nieco bardziej przyjazne podejście do wydawców, ale także od samych graczy. Sklep Epic Games wkracza teraz na urządzenia mobilne. Czy tam również okaże się hitem?

Epic Games Store – Debiut na urządzeniach mobilnych

Podstawowym motorem napędowym, który skłonił firmę do takiej decyzji, mogą być ostatnie działania Unii Europejskiej. To właśnie ona sprawiła, że Apple musi otworzyć się na inne mobilne sklepy, nie polegając już jedynie na App Store. Zmiana jest całkiem poważna, ponieważ firma z jabłkiem w logo przez wiele lat nie chciała zmienić swojej polityki, co prowadziło do krytykowania Apple. Nie ma jednak co ukrywać, firmie zwyczajnie się to opłacało, poprzez kontrolowanie płatności przy zakupie aplikacji, a także pośredniczenie w transakcjach wewnątrz apek.

Epic Games Store trafi nie tylko na sprzęt z systemem iOS, ale także na Androidy. Nie jest do końca jasne, czemu w tym drugim miejscu nie znalazł się nieco szybciej, ale może Epic chciało po prostu wejść na obydwa systemy symultanicznie.

Jak to do końca będzie działać? Otóż, sklep Epic ma funkcjonować podobnie do wszelkich innych alternatywnych sklepów z aplikacjami. Oczywiście będzie oferował własne warunki, również te dotyczące kwestii finansowych. Tutaj deweloperzy mogą zacząć się cieszyć, ponieważ standardem dla Epica jest podział 88/12 procent na korzyść wydawcy gry. Taka prowizja jest spotykana dosyć rzadko, zwłaszcza Apple może obawiać się w tej materii sporej konkurencyjności. Deweloperzy mogą poczuć się zachęceni tak korzystnymi warunkami, a co za tym idzie, zacząć oferować swoje produkty wyłącznie za pośrednictwem sklepu Epic.

Epic Games Store – Zamieszanie w mobilnym świecie

Epic Games Store na urządzeniach mobilnych oznacza przywrócenie niektórych tytułów na smartfony. Niektórzy mogą już tego nie pamiętać, ale swego czasu furorę robił mobilny Fortnite. Niestety, ze względu na brak porozumienia pomiędzy Epic Games oraz Apple, gra zniknęła z urządzeń z systemem iOS. Teraz możemy liczyć na jej powrót. Fani tytułu powinni wyczekiwać tego momentu z niecierpliwością.

Co do daty, nie możemy być jeszcze niczego pewni. Epic chwali się na swoich socialach, że zamierza zwojować inne platformy, nie podaje jednak konkretnego momentu, kiedy ma to nastąpić. Premiera może stanowić spore zagrożenie dla App Store oraz Google Play. Jeżeli Epic dobrze rozegra swoje wejście na rynek, może z powodzeniem wygodnie się na nim zadomowić. Sytuację warto będzie obserwować, ponieważ może potoczyć się naprawdę nieoczekiwanie.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły